'Hükümeti pasif buluyorum'

'Hükümeti pasif buluyorum'

ÜMİT BOYNER; BAŞBAKAN ERDOĞAN'DAN FARKLI BİR LİDERLİK BEKLİYORDUM. ANCAK....

'Hükümeti pasif buluyorum'
16px
24px
07.05.2006 00:00Güncelleme: 25.10.2023 14:54
ABONE OLgoogle

Ümit Boyner, TÜSİAD Yönetim Kurulu'nda bulunan üç kadın üyeden biri... Ayrıca Avrupa Birliği ile müzakere sürecinde, Türkiye'nin Avrupa'ya tanıtılması görevini üstlenen TÜSİAD Yurtdışı Tanıtım Komisyonu'nun başkanı... TÜSİAD'ın patronlardan sağladığı bir buçuk milyon Euro'luk bütçeyle, Avrupa kamuoyuna Türkiye'nin gerçek yüzünü tanıtmaya çalışan Boyner, bugüne dek Financial Times'dan, Herald Tribune'e dek pek çok saygıdeğer yayın organında da Türk kadınının yüzü oldu.

Türkiye'nin AB'yle müzakere sürecinde ivme kaybettiği iddiası dile getiriliyor. Bunda haklılık payı var mı?


Türkiye'nin teknik açıdan çok doğru gittiğini söyleyebilirim. Biliyorsunuz birkaç hafta evvel müzakere heyeti ile bir toplantı yaptık. Burada, teknik sorunları çözme konusunda sıkıntımızın olmadığı; Türkiye'nin müktesebatın gereklerini 5-6 sene içinde yerine getirebileceği vurgulandı. Ancak belirttiğiniz eleştirilerde de haklılık payı var: Avrupa Birliği'ne girmeyi hedefleyen ülkenin vizyonunun olması lazım. Bugün, o vizyonun ortadan kalktığını düşünüyorum. Ayrıca, Türkiye'de çok sığ tartışmaların yaşandığına ve bunların birçoğunu, maalesef hükümetin yarattığına inanıyorum.

Halbuki bekleyen ciddi reformlar
var. Örneğin düşünce özgürlüğü...

İnsanlar, fikirlerini söylediği için yargılanmamalı. Ayıplanabilir, ona karşı demokratik tepkiler ortaya konulabilir, bunlar başka!.. Ancak bir insanın, düşüncelerini açıkladığı için ceza ile susturulmaya çalışılması yanlış. Bu yüzyılda bunun olmaması lazım. Tabii böyle bir tavır ortaya koymak cesaret istiyor ve hükümetin bu cesareti ortaya koyması gerekiyor. Koymadığı sürece bence saf kaybediyor.

Hükümeti pasif mi buluyorsunuz?


Evet... Açıkça, Başbakan'dan farklı bir liderlik bekliyordum. Ne de olsa koalisyon hükümeti değil bu. Meclis'te tek başına iktidar olmuş bir parti var. Çok daha kararlı gidebileceğini düşünüyordum. Tabii bu, cesaret ve vizyon istiyor.

Hükümet AB konusunda atalet içinde midir?


Korku da var. Bu bir maratondu. 3 Ekim'e kadar, Türkiye adrenalinle koştu. Eşiği atlayınca, tipik siyasi refleksle "Biraz soluklanalım, seçimler geliyor" denildi ve hükümet, orada perspektif kaybetmeye başladı...

BAŞÖRTÜSÜ ZOR BİR KONU!

Demirel, başörtüsü konusunda "Gücün var. Cesaretin varsa, çözersin!" diyerek meydan okudu!.
.

Sayın Demirel niçin bunları söyledi?.. Siyasi arenada da değil. Bir niyeti varsa, daha açık söyleyebilir. Türkiye, hep bu sığÜmit Boyner ile ofisinde 
konuştuk.tartışmaların içine çekiliyor ve bu, beni rahatsız ediyor. Bu konular Türkiye'de çözümlenebilir, bunları Suudi Arabistan'da çözemeyiz. Bu noktada Başbakan'a katılıyorum.

Başörtüsü konusuna Avrupalılar'ın bakışı
ne?

Başörtüsü, zor bir konu... Siyahı-beyazı yok; gri... Avrupalılar, "Türkiye'de başörtüsüne niçin karşısınız?" sorusunu sık sık yöneltiyor. Biz de 'laiklik' diyoruz. Laiklik, Türkiye'de neredeyse din gibi. Demokratik haklar açısından bakıldığında, insan görünüşüyle yargılanmamalı. Bir de, başörtülülerin üniversite eğitimi almasını engelley

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde