‘Hipokrat Yemini' uygulamış

‘Hipokrat Yemini' uygulamış

VIP yolcularını uçaktan indirdiği için atılan THY pilotu, kendini nasıl savundu?

‘Hipokrat Yemini' uygulamış
16px
24px
16.07.2008 08:11
ABONE OLgoogle

THY pilotu Bahadır Altan, uçuş ekibi yemek molası verdiği sırada uçağa binen VIP yolcularını uçak dışındaki araca aldı. VIP yolculardan biri Ulaştırma Bakanlığı'nın Denizcilik Müsteşarı'ydı. Şikayet üzerine THY yönetimi tarafından işten çıkarılan Altan, pilotların 'Hipokrat Yemini' olan havacılık kurallarını uyguladığını söylüyor.
 
Geçtiğimiz hafta gazetelere "THY'nin aç pilotu müsteşarı uçaktan indirdi" diye haber olan THY pilotu Bahadır Altan konuştu.

Meslek hayatının 14 yılını Türk Hava Kuvvetleri'nde jet pilotu olarak, 6 yılını Sivil Havacılık Yüksek Okulu'nda pilot yetiştirerek ve son 10 yılını da THY'de kaptan pilot olarak geçiren Bahadır Altan'ın işten atılmasıyla sonuçlanan olay, 1 Temmuz günü Ankara Esenboğa Havalimanı'nda yaşandı. O gün 3 uçuş yapan ve 4.'ye hazırlanmakta olan uçuş ekibi, zaman darlığı nedeniyle dışarı çıkmayarak uçak içerisinde yemek yediği sırada uçağa VIP yolcular getirildi. Hem uçağın havalandırmasının arızalı olması, hem de kabin ekibinin yemek yemesi nedeniyle VIP yolculardan kısa bir süre beklemelerini isteyen pilot Bahadır Altan, hakkındaki şikayet üzerine THY yönetimi tarafından işten atıldı.
 
Bu öncelikler pilotların 'Hipokrat Yemini'dir
Aktan, "THY yönetimi beni çağırıp neyin ne olduğunu bile sormadı. Yazılı savunma istediler. Basında, 'THY'nin aç pilotu müsteşarı uçaktan indirdi' diye haberler çıktı. Benim adım geçmiyordu ama ben THY yönetimine yazılı olarak başvurdum ve 'Haberde benim adım yazmıyor ama THY'nin adı karartılıyor. Lütfen tekzip gönderin' dedim. Ancak THY yönetimi kendisine yönelik bu hakarete karşı tekzip yayınlamadı" diyerek şirketinin kendisine sahip çıkmadığını kaydetti.

Kararının hala arkasında olduğunu ve pilotların, "Hipokrat Yemini" sayılan yazılı talimatlar doğrultusunda hareket ettiğini belirten Altan, "Meslek ilkelerimiz bunu gerektiriyordu. Kim olursa olsun o şekilde davranırdım" dedi.
 
"Suçluysam neden tazminatsız atmadılar"
Kaptan pilot Altan, "Uçuş ekibi sabahın 05.00'dan beri çalışıyordu ve yemek yememişti. Saat 13.00'a geliyordu. Bu halde çalışan uçuş ekibi olası bir acil durumda yolculara nasıl yardımcı olabilir? 5 dakikalık bir gecikmeyi böyle risklere tercih ederek görevimi yaptım. Ayrıca onları uçağa almış olsaydım da bu kez, 'Neden bu şekilde uçağa ilk olarak VIP'leri aldın' diyerek iş akdimi feshederlerdi. Çünkü kurallara göre VIP yolcular uçağa en son biner ve ilk sırada iner. Böylece diğer yolcularla temasları en aza indirilir. Asıl sorun Hava-İş Sendikası'nın işyeri temsilcisi olmam sebebiyle şirketten uzaklaştırılmak istenmem ve bu yolla pilotların baskı altına alınması. Ben suçlu olsam şirket beni disiplin kuruluna verip tazminatsız olarak işten atabilir. Oysa bunu yapmak yerine iş akdimi apar topar feshederek 25 milyar gibi bir tazminat vererek beni işten çıkartıyorlar. Madem suçluyum niye disiplin kuruluna çıkarıp tazminatsız atmıyorlar. Suçluysam bana tazminat vererek şirketi zarara uğrattılar demektir" açıklamasını yaptı.
 
Kaptanların otoritesine müdahale ediliyor
Kaptanların bu şekilde baskı altına alındığını ve bu durumun da uçuş güvenliğini riske attığını belirten Altan, "Bu tür olaylar pilotların ortak belleğinde izler bırakıyor. Örneğin şimdi bu olayın üzerine kalkış öncesi herhangi bir uçakta küçük bir teknik arıza olabilir ve teknisyenler uçağın üzerinde çalışırken VIP yolcu uçağa gelebilir. Benim örneğim ortada dururken ne yapacak kaptan? Kaptan arkadaşımızın, 'eyvah, bu yolcuları uçağa almazsam işten atılırım' diye düşünüp yolcuları kabul ederek uçuş emniyetini riske mi atması isteniyor" dedi.
 
Star Alliance nezdinde girişim
Görevine geri dönmek için yargıya gideceğini dile getiren Altan, "Bunun yanı sıra bağlı olduğumuz uluslararası havacılık kuruluşlarına ve pilot derneklerine de durum bildirildi. Dünyanın en büyük global havayolu ittifakı Star Alliance'a üye olmakla haklı olarak övünen THY'nin bu tutumu, Star Alliance standartlarına da aykırı bir uygulama. Bu anlamda Star Alliance nezdinde de girişimlerimiz var" diye konuştu.

Volkan Şahin/Referans

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde