'Her şey dahil' sistemi kırılıyor

'Her şey dahil' sistemi kırılıyor

Turist çekebilmek için geçtiğimiz yıllarda turizm işletmelerinin başlattığı 'her şey dahil' fiyat politikası turizmcileri vurmaya başlayınca, bu uygulamaya karşı cephede giderek büyüyor.

'Her şey dahil' sistemi kırılıyor
16px
24px
06.08.2006 12:18Güncelleme: 27.10.2023 14:25
ABONE OLgoogle

Turistik işletmelerde her geçen gün yaygınlaşan 'her şey dahil' uygulamasının, küçük işletmelerin rekabet gücünü kırdığı, kaliteyi düşürdüğü, karlılığı azalttığı, itibar zedelenmesine yol açtığı ileri sürülüyor.

Mersin Turizm Derneği Başkanı Mustafa Kale, yıllardır Türk turizminde gelenek olan oda-kahvaltı, yarım pansiyon, tam pansiyon gibi uygulamaların yerini 'her şey dahil'e bırakmasının sektöre zarar verdiğini söyledi. Dünyanın hiçbir yerinde turizm anlayışında 'her şey dahil'e yer olmadığını savunan Kale, 'Ege sahilleriyle Akdeniz'in Antalya ve Alanya kesiminde yoğunlaşan bu uygulamayı yapanlar, kendilerini baltaladıkları gibi küçük işletmeleri de iflasa sürüklüyor, rekabet gücünü kırıyorlar' dedi. Kale, yüksek müşteri kapasiteli tatil köyleri ile tesislerin 'sürümden kazanmaya' çalıştıklarını, ancak yine de zarardan kurtulamadıklarını iddia ederek, şunları söyledi: 'Her şey dahil'de kalitenin her geçen gün düştüğünü gözlemliyor ve Türk turizmi açısından endişe duyuyoruz. Bu tesislerde kaliteli hizmeti göremezsiniz' diye konuştu.

Toz pembe değil

Kale, 39 turistik işletme belgeli otelin bulunduğu Mersin sahillerinde 15 bin yatak kapasitesiyle hizmet verdiklerini, ancak sezon başından beri yüzde 100 doluluğa ulaşmadıklarını belirterek 'Dışarıdan bakıldığında sahiler tıklım tıklım dolu, ancak bunların büyük bir bölümünü günübirlikçiler oluşturuyor'dedi. Mersin'deki turistik işletmeler olarak 'her şey dahil' uygulamasına karşı prensip kararı aldıklarını, sistemin yöre esnafının da darbe vurduğunu savunan Kale, şunları kaydetti:

'Turist, bu durumda tesise adeta kilitleniyor, yemek için dışarı çıkmıyor, restoranlar kazanmıyor. Dışarı çıkan turist çevreyi tanır, görür, esnaftan alışveriş yapar. Oysa, 'her şey dahil'le bu alışkanlık yok oldu. Turist, otele giriyor, çıkıyor, ülkesine dönüyor. Ege, Antalya ve Alanya işletmecilerinin getirdiği bu alışkanlık yüzünden turist bizden de 'her şey dahil' fiyat istiyor, bunu yapmayınca da geri dönüyor.'

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde