Havacılıkta ikinci 'SA'

Havacılıkta ikinci 'SA'

ALİ SABANCI'DAN SONRA ÖMER, YALÇIN VE DEMİR SABANCI DA HAVACILIK ŞİRKETİ KURDU.

Havacılıkta ikinci 'SA'
16px
24px
23.08.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Sabancı ailesinden TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sabancı ile yine aynı aileden Demir ve Yalçın Sabancı, DÖYSA VİP adıyla yeni bir havayolu şirketi kurdu. Böylece Ali Sabancı'nın da ortak olduğu Esas Holding'e ait Pegasus Havayolları'ndan sonra, Sabancı ailesi fertlerine ait ikinci havacılık şirketi de kurulmuş oldu.
Ömer, Demir ve Yalçın Sabancı'nın kurduğu şirketin ismi de ortakların isimlerinin baş harfleri biraraya getirilerek oluşturuldu. Demir'in 'D'si, Ömer'in 'Ö'sü, Yalçın'ın 'Y'sinden 'DÖY' ismi üretildi.

Hava taksi hizmeti verecek
Daha sonra da Sabancı Grubu'nu ifade eden 'SA' eki getirilerek 'DÖYSA' ismi üretildi.
21 Ağustos'ta kurulan sicil kaydı çıkan şirketin tam adı, DÖYSA VİP Havacılık AŞ. Şirketin sermayesi ise 150 bin YTL olarak belirlendi.
Merkezi Üsküdar'da bulunan şirket, kendi uçuş ekibiyle veya ekipsiz olarak yolcu ve yük taşımacılığı amaçlı uçak ve helikopter kiralayacak, yine uçak ve helikopter ticareti yapacak, her türlü ulaşım servis ve hava taksi işletmeciliği işlerinde faaliyet gösterecek.

Gruptan ayrılan ikili
Sabancı Holding'deki hisselerini satan ve yönetim kurulundaki görevinden ayrılan Demir Sabancı, halen 2002'de kurduğu Sedes Bilgi Teknolojileri ile geçen yıl kurulan Odesa Geliştirilmiş Polimer şirketinde yönetim kurulu üyesi.
YA-SA Holding'in sahibi olan Yalçın Sabancı ise denizcilik ve inşaat sektöründe faaliyet gösteriyor. Dört yalısıyla, Sabancı ailesinin Boğaziçi'nde en fazla yalıya sahip olan ismi. Ayrıca Çamlıca sırtlarında YA - SA Sitesi'nde, 10'dan fazla villası bulunuyor.
Şirketin üçüncü ortağı olan Ömer Sabancı ise Sabancı Holding'deki yönetimi kurulu üyeliği görevinin yanı sıra halen TÜSİAD Başkanlığı görevini yürütüyor.

Demir Sabancı:
Özdemir Sabancı'nın oğlu. Sabancı Holding'in en büyük hissedarları arasında yer alan Demir Sabancı, holdingden ayrılarak kendi işini kurmaya yöneldi.

Ömer Sabancı:
Hacı Sabancı'nın oğlu, Demet Sabancı Çetindoğan ile 2 yıl önce kalp krizi geçirerek vefat eden Mehmet Sabancı'nın kardeşi. Halen TÜSİAD Başkanı olan Ömer Sabancı, aynı zamanda Sabancı Holding Yönetim Kurulu Üyesi.

Yalçın Sabancı:
Sakıp Sabancı'nın amcası Hacı Mehmet Sabancı'nın oğlu. Ya-Sa Holding'in sahibi. İnşaat, turizm ve gemicilik alanında faaliyet gösteriyor. Ataköy turizm Kompleksi'ni satın alan denizciler ortak girişim grubunun önde gelen isimlerinden.

Ali Sabancı Pegasus'un başında
Sabancı kardeşlerden Şevket Sabancı'nın kızı Emine Kamışlı'nın kurduğu Esas Holding'e daha sonra kardeşi Ali Sabancı da katılmıştı.
Ali Sabancı, Esas Holding bünyesindeki havacılık şirketi Pegasus'un başında. Pegasus 15 uçağa sahip filosuyla Türkiye'den 17 ülkedeki 100'ü aşkın farklı noktaya charter uçuşları yapıyor.

Tebernüş Kireçci/Milliyet

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde