Haluk Ulusoy'dan şok çıkış

Haluk Ulusoy'dan şok çıkış

Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy belki de ilk kez açık açık konuştu. Ulusoy, Aziz Yıldırım için ilginç sözler söyledi. Demirören'e, Polat'a niye kızdığını açıkladı.

Haluk Ulusoy'dan şok çıkış
16px
24px
09.06.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Beşiktaş Başkanı'nın kupayı size, yani babanıza getirmesi çok eleştirildi. Neler söyleyeceksiniz?

"Kupayı bize getirmesi normal bir iş değildi. Kızdım. Çünkü Türkiye'de yaşıyorsunuz ve burada insanlar birçok şeyi yanlış anlıyorlar. Aslında kızılmaması gereken bir şeydi. Ama içlerine sindiremiyorlar. Yıldırım bizim ailenin bir ferdi. En nihayetinde babam onun eşinin amcası. Tabi bunu açıklamaması gerekirdi. Ne olursa olsun böyle bir şey düşündü. Kendisine teşekkür ediyorum. Gerçekçi ve aile adına güzel bir jestti".

Siz olduğunuz zaman Fenerbahçe'nin şampiyon olamayacağı konuşuluyor.
"Fenerbahçe'ye karşı antipatim olması mümkün değil. Böyle bir şeyi aklımın ucundan, kalbimin içinden bile geçirmedim. Fenerbahçe güzide bir kulübümüz. Bu tür sorulara cevap vermek istemiyorum. Ama maalesef çok sık karşıma geliyor.
Fenerbahçe'ye karşı nasıl art düşüncem, kötü niyetim olabilir. Fenerbahçe'de oynayan milli oyuncular evlatlarım, can yoldaşlarım. Fenerbahçeli futbolcunun alın terini alıp, başka bir kulübe vermek hangi vicdana yakışır? Başkanlık dönemlerimde Fenerbahçe bir değil, iki defa şampiyon oldu. Nasıl olur da insanlar böyle çirkinlik düşünebilir. Üzülüyorum. Ama ne yazık ki, ülkemizde bu tür olayları gündeme getirip gündem yaratmak isteyen, başarısızlıkları bir kişiye ve kuruma mal etmek isteyen kişiler hep oluyor".

Aziz Yıldırım'ın istifasını nasıl karşıladınız?
"Ne sevindim, ne üzüldüm. Hep içimden geldiği şekilde konuşuyorum ve kimseye mesaj vermek istemiyorum. Ama, bunca yıl Türk futboluna hizmet etmiş olan, güzel tesisleşme yapan başkanın görevini bırakmasına şahsen üzüldüm. Fazla bir uluslararası başarısı olmasa da, Fenerbahçe'nin Türkiye'de tesisleşme adına başarıları var. Yoluna devam etmeliydi. İlk duyduğumda bırakacağına inanmadım. Halen de inanmıyorum. Daha önce de bırakmıştı tekrar geri döndü.
Dönmesi Türk futboluna zarar vermez. Geçmişten ders alacağına inanıyorum. Daha ılıman ve kurumlara daha saygılı, futbolun içindeki güzellikleri yaşatmak isteyen tavır içerisinde bir Aziz başkanımız olursa, Türk futbolunda neden yer almasın. Bunları düşündüğüm zaman ne üzüldüm, ne sevindim diyorum. Aziz bey böyle bir profil çizerse, kulüpler birliğine, federasyona, seyircisine, medyaya daha sıcak yaklaşırsa iyi olur.
İnsanlar makamlarında büyüdükçe alçak gönüllü olmalı. Ben böyle gördüm, böyle yaşıyorum. Elbette kulübünün haklarını koruyacak, bu normal, ama sevecen olmalı. Bu sadece onun için değil. O makamda bulunan herkes için geçerli".

Peki Adnan Polat'ın, Cüneyt Çakır için açıklamalarına ne diyeceksiniz?
Sayın Polat'ın böyle bir açıklama yapmasına çok üzüldüm. Çünkü futbolun içinde bu kadar çok emeği olan, hakikaten iyi bir isim yapmış, iyi bir yönetici... Benim kardeşim olan Adnan Polat'ın hakemler konusunda daha sıcak yaklaşım içine girmesini bekliyorum.
Futbolun içinde olan her insanın tek gemide olduğunu unutmaması gerekir. Bu gemi batarsa, herkes batar. Ülke insanı zaten bir bunalım içinde. Nereye sataşacağını bilemiyor. Bari futbolun içinde olan güzellikleri yaşatalım. Biz artık eskidik. Aziz Yıldırım'ı, Adnan Polat'ı Özhan Canaydın'ı, Yıldırım Demirören'i, kimi sayarsanız sayın. Hepsi tecrübe sahibi. Bu tecrübeyi daha iyi mesajlar vererek kullanmalıyız. Her kötü mesaj çirkinliklere yol açıyor".

Haziran geldi çattı. Sizce yeni seçim olabilir mi? Bu duruma hazır mısınız?
"Seçimi aklımın ucundan bile geçirmiyorum. İmza toplayarak genel kurulu seçime taşımak futbola yapılacak en büyük ihanettir. Yarınlarda, uykusundan kalkan bir kişi imza toplar ve bu imzalarla devamlı genel kurullar olur.
Türk futbol kamuoyuna soruyorum. Seçileli beş ay oldu. Nasıl bir olağanüstü durum var ki, gene

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde