Metaverse, 2030 yılında 5 trilyon dolarlık etki yaratacak
EKONOMİ / 12 saat önce
Metaverse, 2030 yılında 5 trilyon dolarlık etki yaratacak
Bakan Murat Kurum'un kuzeni ateş açtı: 2 ölü, 1 yaralı
GÜNDEM / 23 saat önce
Bakan Murat Kurum'un kuzeni ateş açtı: 2 ölü, 1 yaralı
Reha Muhtar'ın 13 yaşındaki kızı şikayetçi oldu: Babam 4 yıldır dövüyor
MEDYA / 1 gün önce
Reha Muhtar'ın 13 yaşındaki kızı şikayetçi oldu: Babam 4 yıldır dövüyor
Sterlin dolar karşısında son 37 yılın en düşük seviyesinde
FİNANS / 1 gün önce
Sterlin dolar karşısında son 37 yılın en düşük seviyesinde
HABERLER>TEKSTİL
30 Nisan 2020 Perşembe - 11:38

Hikmet Tanrıverdi'den Bakan Pekcan'a: Lütfen sektörün önünü açın büyüklüğü gösterelim

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) eski Başkanı Hikmet Tanrıverdi, Ticaret Bakanı Pekcan'ı etiketleyerek, ihracat için yapılması gerekenleri tek tek yazdı

Hikmet Tanrıverdi den Bakan Pekcan a: Lütfen sektörün önünü açın büyüklüğü gösterelim

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) eski Başkanı Hikmet Tanrıverdi, Ticaret Bakanı Pekan'a sosyal medyada önemli bir çağrı yaptı.

Tekstil ve hazır giyim sektörünün içinde bulunduğu durumu özetleyen Tanrıverdi, maske ve tulum ihracatı önünde yaşanan sıkıtıları dile getirdi.

İşte Tanrıverdi'nin paylaşımları:

-Korona salgını, Avrupa T&K sektörünü korumak  için  olağan dışı tedbirler alınması gerektiğini gösterdi. Önümüzdeki 6 ay içinde şirketlerin hayatta kalmasını desteklemek  gerekir, ancak  kalıcı zararları  önlemek için hızlı uygulama esastır.

T&K sektörü büyük ölçüde küçük işletmeler tarafından yönetmektedir: Şirketlerin yaklaşık yüzde 90'ı 10'dan az kişi istihdam etmektedir. Üretim  kesintisi veya  son pazar satış eksikliği  herhangi uzun bir süre  absorbe etme kapasiteleri çok azdır.

EU da 15 Mart -15 Nisan  2020  tarihleri arasında  yapılan EURATEX  anketinde tekstil ve konfeksiyon sektörün de şirketlerin  yüzde 60'tan fazlası satışların yarıdan fazla düşmesini  bekliyor (ve 10 şirketten 3'ü  satışlarda yüzde 80 veya daha fazla bir  düşüş bekliyor).  

Kısa Vadeli önlemler
a.Sektöre  likidite  enjekte etmek
b.T&K ürünlerine  olan talebi  teşvik etmek
c.Tüm üye ülkeler üretimin mümkün olduğunca sürdürülmesi için gereken malların ve işgücünün serbest dolaşımına yönelik sınırlamaları önlemek için koordineli ve tutarlı olmalı
d.Kriz  sırasında  ek yükler  yaratmaktan kaçınılsın.

Uzun vadeli önlemler
e.Avrupa  T&K sektörünün  stratejik  öneminin teyit edilmesi
f.AB tekstil ve konfeksiyon da  inovasyonu,dijitalleşmeyi desteklemeli bu yüzden ayrılan fonları yükseltmeli
g.Tekstil ve konfeksiyon altyapısının modernizasyonuna  yönelik bölgesel yatırımlar yoluyla sektörün uzun vadeli işgücü geliştirme çabaları desteklenmelidir.
h.Sürdürülebilirliği ve döngüselliği bir fırsata ve uzun vadeli  rekabet kaynağına dönüştürün
Euratex, daha iyi ürünlerin tasarımı, tedariki, ortaklıkları, geri dönüşümü, AB Atık Direktifinin uygulanması, yeni pazarlar, tüketicilerin   izlenebilirliği  ve  katılımı  olmak üzere  38  özel  eylem  önerisi  öne  sürmüştür.bunların hayata geçirilmesi talep edilmektedir.
i.Yurtiçi  ve yurtdışı  pazarlarda  "oyun  alanını" geliştirmek 
Mevcut kriz küreselleşmenin  değeri  ve yararları    konusunda yoğun tartışmalara  yol açmaktadır. EURATEX,  özgür  ama  adil  rekabete dayalı açık  AB ve AB dışı pazarlara verdiği desteği sürdürmektedir.

Avrupa T&K sanayi gelişmekte olan ülkelerde önemli bir işverendir. T&K ürünlerinin iç talebi ve tüketimi uzun süre durma noktasına gelirse,kaçınılmaz olarak tüm  tekstil tedarik zinciri üzerinde de olumsuz bir etki yaratacak tır,buda kırıldıktan sonra yeniden kurulması zor olur.

Siparişlerin ilk  iptalleri zaten  büyük  fabrika kapatmalar, şirket değerlerinin düşüşü ve  bazı  ortak ülkelerde işten çıkarmalara yol açmıştır. Bu da onların orta ve uzun vadede  AB ekonomisini etkileyecek şekilde  istikrarlarını  tehlikeye atabilir.

Tekstil ürünleri, AB'nin üçüncü ülkelerle olan ticari anlaşmazlıklara yanıt olarak yapmak istediği misilleme ve dengeleme tedbirlerinde listelenmemelidir. Özellikle AB tarafından müzakere edilen STA'larda EU ürünlerini ihracat pazarlarımızda tanıtmak için ortak çabalar gereklidir

k.AB ve komşu  ülkelerle  entegre bir ekosistemin geliştirilmesini teşvik etmeliyiz. EURATEX,1996 yılından bu yana, T&K endüstrisi için entegre bir ekosistem olarak  büyük PanEuroMed bölgesinin (AB, İngiltere, Türkiye, EFTA  ve Kuzey Afrika ül.dahil) gelişimini teşvik etmiştir.

Bu entegrasyon,zaman ve esneklik açısından avantajlar sunan ve endüstrinin çevresel ve sosyal etkisini  (örneğin ulaşım, durum tespiti) azaltan üretime yakınlığı artırmaya  olanak sağlar. Mevcut kriz bu entegrasyon sürecini hızlandırmalıdır.

AB'nin Türkiye ile tekstil ve giyim ticareti, Avrupa-Med  bölgesindeki açık ara en hacimlisidir. Bu nedenle bölgede sağlıklı entegrasyon için hayati önem taşımaktadır. 

Herkes için adil rekabetinsağlanması için, Türk T&K sektörünün tam entegrasyonunu sağlamak gereklidir.

AB-Türkiye  Gümrük  Birliği'ni  yükseltme  müzakerelerinin derhal sürdürülmesi ve sonuçlandırılması son derece  önemlidir. 

Kısaca EURATEX in araştırma ve raporunu özetlemeye çalıştım.burdaki talepler aynen bizim için de geçerlidir.

Bu raporda şunu görüyoruzki bu krizi şayet saglanacak desteklerle zayiat vermeden atlatabilirsek (biraz zor gözüküyor) önümüzdeki süreçte AB nin bize ihtiyacı çok olacak, bu salgın gösterdiki ticaretin yakın ülkelerle, ortaklarla olması onlar için de çok önemliymiş.

ACİL EL ATILMALI

Tekstil ve Konfeksiyon sektörü acil el atılması gereken en önemli sektörlerden biridir. elimizde büyük bir fırsatı da harcamak üzereyiz. Türkiyenin sağlık malzeme altyapısı bütün Avrupayı doyuracak kapasitededir, ihracat için çok büyük şansımız var, fakat kaçırıyoruz.

Şu anda izlenen politikalar maalesef doğru çalışmıyor, Çin'le rekabet edebileceğimiz bir fırsat varken pazarı Çin'e teslim etmiş vaziyetteyiz. Devlet Malzeme Ofisine devredilen yetki ile devlet artık parayla maske ve tulum almıyor. İhracat için de 1 adet devlete hibe 1 adet ihracat pamuklu kumaştan maske devlet almıyor, Avrupa'dan isteniyor, ciddi miktarda, ihracat izni verilmiyor. Bunun zarardan başka kime faydası var, bu vesile ile fabrikalar çalışacak hem devlete yük olmayacak hem de para kazanacak ihracat yapacaklar.

Maske üretimi konusunda bir çok firma makine yatırımı yaptı hala yapıyor, iç tüketimi doyuracak kapasiteyi geçtik ama maalesef ihracata izin verilmiyor, devlet resmen ...... alıyor. Aynı mevzu tulum ve diğer medikal ürünler için de geçerli her gün birileri arayıp dert yanıyor. 

Umarım bu yanlıştan biran önce dönülür. Düşünün ihracat yapacaksınız karşınızda rakipleriniz var siz 2 adet üretip 1 adet fiyatına satıp rekabet edeceksiniz, buna rağmen tercih edileceksiniz ama ortalık o kadar karışık ki nasıl yapılacağını çözmeniz bile zaman alıyor.

AVRUPA ve ABD bizden almaya çabalarken bizdeki bu kaostan dolayı istemeyerekte olsa Çin'den almak zorun da kalıyor. Bu işin organizasyonu TOBB ve TİM'e bırakılsa devlet ihtiyacını belirleyip bana ayda bu kadar medikal ürün verin gerisini ihraç edin dese herkes karlı çıkacak.

Türk tekstil ve konfeksiyon sektörünün esnekliğini ve kapasitesini, kalitesini, hızını göstereceğimiz bu dönem de lütfen sektörün önünü açın büyüklüğü gösterelim, sizlerde sektörümüzle gurur duyun.

Türkiye'den maske, tulum, ameliyat önlüğü gibi bir numune yurtdışına gönderemiyorsunuz, yasak. Bize ihracatı açtık diyorlar nasıl ihracat yapacağız, numune gitmezse. 
@pekcan @ismail_gulle @RHisarciklioglu

AYRICALIKLI ÜYELİK
Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR


Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
Hayrettin Gümüşkaya 1 Mayıs 2020 Cuma 05:22

Allah razı olsun Hikmet Başkan Binlerce ihracatçının yarasına parmak bastınız ve akliselim çözüm önerileri sundunuz İnşallah sürecin bürokratik tıkanıklığına siyasi akıl neşter vurur

Yorumu oyla      0      0  

FACEBOOK YORUM

BENZER HABERLER

Bir maske devlet, bir maske ihracat için üretilecek
Koronavirüs 525 Milyon Dolarlık satışı iptal ettirdi! 
Çin'den ayakkabı ithalatına dikkat: Yüzde 41 arttı
Türkiye günlük 30 milyon adet maske üretir duruma geldi!
İHKİB Başkanı Gültepe: Koronavirüs destekleri 1 yıla çıkarılmalı
Beş kat arttı, 300 firma maske üretimine girdi
Sarar, koronavirüs nedeniyle üretime ara verdi
Koronavirüs tekstil firmalarının iş yoğunluğunu artırdı!
İç çamaşırı üreticileri maskeye döndü! İTHİB Başkanı: Tek bir fiyattan satılmalı
Metaverse, 2030 yılında 5 trilyon dolarlık etki yaratacak
EKONOMİ / 12 saat önce
Metaverse, 2030 yılında 5 trilyon dolarlık etki yaratacak
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Türkiye'nin yüzer üssü'nü havadan inceledi
EKONOMİ / 12 saat önce
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Türkiye'nin yüzer üssü'nü havadan inceledi
İstanbul, Miami'yi beşe katladı!
EKONOMİ / 13 saat önce
İstanbul, Miami'yi beşe katladı!
Ünlü CEO'dan İstanbul'un nüfusunu azaltabilecek çılgın öneri: Evden çalışma modeliyle 3-4 milyon kişi gider
EKONOMİ / 13 saat önce
Ünlü CEO'dan İstanbul'un nüfusunu azaltabilecek çılgın öneri: Evden çalışma modeliyle 3-4 milyon kişi gider
TÜSİAD Başkanı’ndan enflasyon ve faiz çıkışı
EKONOMİ / 14 saat önce
TÜSİAD Başkanı’ndan enflasyon ve faiz çıkışı
Orhan Pala haber kaldırmak için şirketlerden ne kadar para alıyor?
MEDYA / 14 saat önce
Orhan Pala haber kaldırmak için şirketlerden ne kadar para alıyor?
İbrahim Kalın'dan Putin'i kızdıracak sözler: Bu savaşta Ukrayna'nın yanındayız
GÜNDEM / 18 saat önce
İbrahim Kalın'dan Putin'i kızdıracak sözler: Bu savaşta Ukrayna'nın yanındayız
TCDD'nin borcu rekor 5.3 Milyar TL ile rekor kırdı   
EKONOMİ / 18 saat önce
TCDD'nin borcu rekor 5.3 Milyar TL ile rekor kırdı   
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Ana Sayfa Patronlar Ekonomi Finans Gündem Dünya Spor Medya Tekstil İşte Başaranlar Aktüel
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva
X

AYRICALIKLI ÜYELİK

Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol