Ahmet Nur Çebi, 'Rahmi Koç abimizdir' dedi 93 milyonu kaptı
SPOR / 1 saat önce
Ahmet Nur Çebi, 'Rahmi Koç abimizdir' dedi 93 milyonu kaptı
Sedat Peker'in hedefinde kim var: Pokemon Mehmet Barlas
MEDYA / 2 saat önce
Sedat Peker'in hedefinde kim var: Pokemon Mehmet Barlas
Sedat Peker’den Mehmet Ağar'a ağır yanıt: Bu işi düzelt yoksa...
GÜNDEM / 2 saat önce
Sedat Peker’den Mehmet Ağar'a ağır yanıt: Bu işi düzelt yoksa...
Sanayide kapasite kullanımı geriledi
EKONOMİ / 8 saat önce
Sanayide kapasite kullanımı geriledi
HABERLER>PATRONLAR
24 Ağustos 2020 Pazartesi - 07:41

Çağlar: Rusya'daki dostlarımla irtibata geçtim, 15 gün içinde uçuşlar başladı

‘Uçak krizi’nde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında ‘kanal açan’ işadamı Cavit Çağlar, Rusya’dan turistlerin gelmesinde de önemli rol oynamış.

Çağlar: Rusya daki dostlarımla irtibata geçtim, 15 gün içinde uçuşlar başladı

Siyasetçi ve iş adamı Cavit Çağlar, politikadan spora, sağlıktan ekonomiye kadar pek çok konuda Günaydın'dan Tuba Kalçık'a özel açıklamalar yaptı. Çağlar, Türkiye’nin büyük bir değişim ve gelişim yaşadığını belirtti

Trump'ın Cumhurbaşkanımız için 'Birinci sınıf satranç oyuncusu' sözü gündem oldu. Sizce Erdoğan nasıl bir lider?

Cumhurbaşkanımız tartışmasız çok özel bir lider. Neyi hedefliyorsa onu hayata geçiriyor. Asla blöf yapmıyor. İnandığı şey için sonuna kadar mücadele ediyor. Erdoğan dünyaya karşı dik duruyor. Putin de öyle. İkisi de büyük devlet adamları. O yüzden iyi anlaşıyorlar. Erdoğan 'kazan kazan' politikasını izliyor bölgede. Hem Rusya, hem de Amerika ile dengeli ilişkilerimiz sayesinde bölgede çok daha güçlü bir konumda olacağız. Trump'a gelince... O da Cumhurbaşkanımız ile iyi anlaşmak zorunda olduğunu geç de olsa anladı. Bakın Joe Biden'a ağzının payını verdi Trump. Biden'ın açıklamalarını çok hadsiz buldum. Biden, terbiyesizin teki. O kim ki Türkiye'nin içişlerine karışıyor. Biz zaten 15 Temmuz'da tüm dünyaya gösterdik bağımsızlığımızı. Halkımız artık demokrasisine sahip çıkıyor. Benim siyaset yaptığım dönemde açık söyleyeyim biz askerden korkardık. Genelkurmay bir laf etse darmadağın oluyorduk. Artık dönem değişti. Demokrasimiz çok gelişti bu açıdan.  Cavit Çağlar, Rusya ile krizi nasıl çözdüğünü anlattı: Hulusi Akar'a 'Hallederiz' dedim

KOALİSYON ZORDUR

Siz uzun yıllar parlamenter sistemde siyaset yaptınız. Başkanlık sistemine yönelik eleştiriler yapılıyor. Bu tartışmalar için ne düşünüyorsunuz?

Ben koalisyon dönemlerinde siyaset yaptım. Bakanlıkta vekillik de yaptım. Koalisyonlar zordur. Biz SHP ile koalisyon yaptığımızda gerçekten çok büyük zorluklar yaşamıştık. Başkanlık sistemi bu açıdan çok daha avantajlı. Dünya büyük bir dönüşüme girdi. Yeni döneme en uygun sisteme geçti Türkiye. Ben yıllarımı siyasete vermiş biriyim. Muhalefete bakıyorum, hep eleştiriyor. İktidarın hiç mi doğru bir politikası yok? El insaf. Üstelik böyle zor bir dönemde birlik olmamız gerekiyor. Kılıçdaroğlu her gün eleştiriyor. Bakın biz SHP ile birlikte olduğumuz dönemde onlar da eleştiriyordu ama bugünkü CHP gibi de yapmıyordu. Erdal İnönü çok beyefendi bir insandı. Bilim insaydı her şeyden önce. Biz de siyah ile beyaz kadar farklıydık SHP ile ama ortada anlaşıyorduk. Ne yazık ki bugünkü CHP ile bunu bile yapmak mümkün değil. Deniz Baykal devlet adamıydı, Kılıçdaroğlu onun gibi değil. MHP de muhalefet partisi ama CHP gibi davranmıyor. Devlet Bahçeli ülkesinin geleceğini düşünerek siyaset yapıyor. İyi ki MHP böyle tarihi bir sorumlulukla davranıyor. 80 öncesi sağsol kavgalarını yaşadık. Eğer MHP de CHP gibi davransaydı, bugün ülke çok kötü bir ortama girerdi. Rahmetli Türkeş'i çok yakından tanırdım, çok da severdim. O yaşasaydı, Devlet Bey gibi davranırdı buna eminim, ülkesinin geleceğini düşünerek...

ÇİLLER YERİNE SEÇİLİRDİM

Siyasetteki en büyük pişmanlığınız nedir?

Süleyman Demirel benim hayatımda çok önemli bir yere sahip. Benim siyasi yaşamımda çok emeği vardı. O Cumhurbaşkanı olunca ben DYP Genel Başkanlığı'na aday olmamıştım, keşke olsaydım. Aday olsaydım Çiller yerine ben seçilirdim. Birçok kişi aday olmam için ısrar etti ama istemedim. Rahmetli Türkeş bile 'Keşke DYP'nin başına Cavit Çağlar aday olsa' diye Demirel'e kaç kere söylemiş. Şimdiki aklım olsa partimin başına geçerdim. Bakın Erdoğan'ı partili cumhurbaşkanı oldu diye eleştiriyorlar ama bence çok doğru yaptı. Demirel partisini bıraktı DYP bitti, Özal bıraktı ANAP bitti. Erdoğan buna izin vermedi ve partisinin başına geçti.

BODRUM AK PARTİ'YE GEÇSE TURİZM AÇISINDAN ÇOK DAHA İYİ NOKTADA OLURDU

Yaz aylarını Bodrum'da geçiriyorsunuz. Bodrum, turizm açısından sizce nasıl bir noktada?

Ne yazık ki Bodrum'un çok sorunu var. Bodrum bugün hâlâ turizm açısından merkez haline gelmemişse suçlu ne yazık ki Bodrum halkınındır. Muğla'da halk yıllardır CHP'yi seçiyor. Tamam onların kararına saygı duyuyorum ama seçtiğiniz kişiler sürekli iktidar ile kavga halinde. Onlar yüzünden yatırım yapılmıyor Bodrum'a. Eğer bugün Muğla ve Bodrum AK Parti'ye geçse turizm açısından çok daha iyi noktada olurdu. Yani kusura bakılmasın ama hem iktidarla kavga edecek yönetimi seçeceksin, hem de 'Neden aynı noktadayız?' diye şikayet edeceksin. Bu olmaz.

BAKAN BERAT ALBAYRAK'I ELEŞTİRENLERİ ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL

Dünya koronavirüs salgını ile olağanüstü günlerden geçiyor. İçinde bulunduğumuz dönem için neler söylemek istersiniz?

Yüzyılda bir olacak bir felaket yaşıyoruz. Dünya için çok zor bir dönem. Bu durum her şeyimizi olumsuz etkiledi. Ülkemiz, diğerlerine oranla çok daha iyi geçiriyor bu süreci. Avrupa'ya, Amerika'ya bakın, çok kötü sınav verdiler. Çok iyi yönetiliyor Türkiye. Sağlık alanında bir numarayız, herkes gördü bunu. Şehir hastanelerimiz de harika oldu. Cumhurbaşkanımız iktidara geldiği zaman ilk istediği hastanelerimizi dünya standartlarının üstünde yapmaktı ve bunu hayata geçirdi. Avrupa ve Amerika dahil bütün hastanelerde koridorlarda hastalar yatarken biz tek kişilik odalarda hizmet aldık. Bu, Türkiye'nin sağlık yatırımında dünyada birinci sıraya yükseldiğini gösteriyor. Bu da Cumhurbaşkanımızın başarısıdır. Ekonomik açıdan dünya zor bir dönemden geçerken bundan ülke olarak biz de etkileniyoruz. Ama bu geçici bir süreç. Ben çok umutluyum ekonomik geleceğimizden. Bakan Berat Albayrak'ı eleştirenleri de anlamak mümkün değil. Çok iyi eğitimli, yetenekli bir bakan. Türkiye ekonomisi iyi olsun diye var gücüyle çalışıyor. Bence Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı yıpratmak için Bakan Albayrak'ı hedefe koyuyorlar. Elinden geleni yapıyor, biraz da takdir edin. Hep eleştiri ile bir yere varamayız.

FENER'İ YÖNETMEK FABRİKA YÖNETMEYE BENZEMEZ

Federasyon Başkanı ile Fenerbahçe arasında uzun süren bir gerilim oldu. Bunun için ne söylemek istersiniz?

Gerilim iyi bir şey değil. Kimse Nihat Özdemir ile kavga etmemeli. Kendisi bence iyi bir başkan. Ali Koç yanlış yaptı. Niye federasyon ile kavga ediyorsun? Olayı öyle bir noktaya getirdi ki, Fenerbahçe Özdemir'i kulüpten atacakken kendisi istifa etti ayrıldı. Fener bu noktada yanlış yaptı. Özdemir'e yüklenmek doğru değildi. Fener'in başarısından mutlu olur Özdemir. Bunu bilmeleri lazım. Ali Koç başarılı bir iş adamı. Ama Fener'i yönetmek fabrika yönetmeye benzemez. Umarım Ali Koç bu sene gereken dersleri çıkarmıştır.

EŞİM BENİM HER ŞEYİM

Kadına şiddet ile ilgili neler düşünüyorsunuz?

Kadına şiddet haberlerini görünce hem çok üzülüyorum, hem de bunu yapanlara çok sinirleniyorum. Kadına, çocuğa şiddet gösteren, tecavüz edenler ağır şekilde cezalandırılmalı ibretiâlem için... Kadınlar bizim kıymetlimiz. Eşim benim her şeyim. Onun sayesinde siyasette de, iş hayatımda da başarılı oldum. Kadınla erkek eşittir. Atatürk'ün en takdir ettiğim yönü bu eşitliği ülkemize getirmiş olmasıdır. Kadınlarımız olmazsa hayat durur. Erkekler bunu aklından çıkarmasın.

SÜPER LİG'DEKİ TAKIM SAYISI YÜKSELTİLİRSE ÇOK DAHA İYİ OLUR

Siz yıllarca Bursaspor Kulübü'nün de başkanlığını yaptınız. Bu seneki ligler için neler düşünüyorsunuz?

Maçların seyircisiz oynanmaması tuzu olmayan yemeğe benzer. Bence maçlar yeniden seyircili oynanmalı. Bir de Süper Lig'de takım sayısını 24'e yükseltmek futbolumuz açısından çok daha iyi olur. Adana Demirspor, Bursaspor ve Akhisarspor yarı finalistliğe oynadılar, bunların lige girmesi şehirlerimize moral açısından büyük katkı sağlar. Bu üç takımın büyük bir seyircisi var, ligler de çok daha renkli olur. Federasyon umarım bunu yapar. Cumhurbaşkanımıza da buradan çağrıda bulunmak istiyorum. Lütfen Süper Lig'deki takım sayısını yükseltin."

RUSYA'DAKİ DOSTLARIMLA İRTİBATA GEÇTİM VE 15 GÜN İÇİNDE UÇUŞLAR BAŞLADI

Rusya'dan da uçuşlar başladı...

Evet. Devreye girdim. Bakan Mehmet Nuri Ersoy ile uçakta karşılaşmıştık. O zaman kapalıydı uçuşlar. Konuştuk, sonra ben Rusya'daki dostlarımla irtibata geçtim ve 15 gün içinde uçuşlar başladı. Bakan Ersoy da beni arayıp teşekkür etti. Ben ülkem için her şeyi yaparım.

Günaydın

AYRICALIKLI ÜYELİK
Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR


Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
ADNAN TUNÇ 24 Ağustos 2020 Pazartesi 21:25

Cavit Çağlar kendisi ile çelişmiş.. Hem demokrasiden bahsedeceksin hem de Bodrum farklı bir partiye oy veriyor diye yatırım almamasını normal karşılayacaksın. Bodrum ülkemizin dünyaca ünlü bir değeridir, farklı bir partiye oy verse bile, Türkiye''yi düşünüyorsak Bodrum''un iyiliği için her şey yapılmalıdır, bu kadar basit.. Kaldı ki yaşam tarzı çok önemli bir konu, Bodrum''u farklı kılan da bu..

Yorumu oyla      0      0  

FACEBOOK YORUM

BENZER HABERLER

Ortaklıktan sonra evlilik de bitti! Simay Kamer Uras ile Ahmet Uras tek celsede boşandı
Bir zamanlar Türkiye'nin en zenginiydi! İş Bankası'ndan Karamehmet'e haciz şoku!
Ulukartal Holding Başkanı hakkında şok iddialar: Yüzüne kezzap attıracağım, seni dövdüreceğim...
Kalyon Holding o sektöre de giriyor....
İş, sanat ve siyaset İpek-Dağlı nikahında buluştu
Rahmi Koç geç de olsa geleneği bozmadı
Koç'tan ilk yarıda 4.4 milyar lira net kâr
Koç Holding'in 2020 2. çeyrek net karı yüzde 32 düştü
Serdar Bilgili ve Defne Samyeli aşk mı yaşıyor?
Şekere yüzde 67'e varan zam!
EKONOMİ / 1 saat önce
Şekere yüzde 67'e varan zam!
Dolarda akşam hareketliliği: Dolar neden 17'inin altına düştü?
FİNANS / 4 saat önce
Dolarda akşam hareketliliği: Dolar neden 17'inin altına düştü?
Ahmet Nur Çebi, 'Rahmi Koç abimizdir' dedi 93 milyonu kaptı
SPOR / 1 saat önce
Ahmet Nur Çebi, 'Rahmi Koç abimizdir' dedi 93 milyonu kaptı
Sedat Peker'in hedefinde kim var: Pokemon Mehmet Barlas
MEDYA / 2 saat önce
Sedat Peker'in hedefinde kim var: Pokemon Mehmet Barlas
Sedat Peker’den Mehmet Ağar'a ağır yanıt: Bu işi düzelt yoksa...
GÜNDEM / 2 saat önce
Sedat Peker’den Mehmet Ağar'a ağır yanıt: Bu işi düzelt yoksa...
Mahfi Eğilmez dolardaki düşüşün nedenini açıkladı
FİNANS / 2 saat önce
Mahfi Eğilmez dolardaki düşüşün nedenini açıkladı
TCMB ile ihracatçılar arasındaki toplantıda reeskont kredileri gündeme geldi mi?
FİNANS / 3 saat önce
TCMB ile ihracatçılar arasındaki toplantıda reeskont kredileri gündeme geldi mi?
Dolar neden düştü? BDDK'nın aldığı karar ne anlama geliyor?
FİNANS / 3 saat önce
Dolar neden düştü? BDDK'nın aldığı karar ne anlama geliyor?
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Ana Sayfa Patronlar Ekonomi Finans Gündem Dünya Spor Medya Tekstil İşte Başaranlar Aktüel
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva
X

AYRICALIKLI ÜYELİK

Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol