Fenerbahçe'nin YouTube hesabı çalındı, videolar silindi
SPOR / 1 saat önce
Fenerbahçe'nin YouTube hesabı çalındı, videolar silindi
AKOM’dan İstanbul için 3 gün sağanak uyarısı
GÜNDEM / 5 saat önce
AKOM’dan İstanbul için 3 gün sağanak uyarısı
Yenilenebilir enerji için yeni bir finans kaynağı
FİNANS / 5 saat önce
Yenilenebilir enerji için yeni bir finans kaynağı
ABD Başkanı Biden tek başına ceket bile giyemiyor!
DÜNYA / 6 saat önce
ABD Başkanı Biden tek başına ceket bile giyemiyor!
HABERLER>EKONOMİ
24 Mart 2022 Perşembe - 08:27

CHP’de Ağaoğlu çatlağı; Kim destekliyor, kim karşı çıkıyor?

Ali Ağaoğlu'nun Muğla’nın Milas ilçesindeki projesi CHP'li belediyeleri de karıştırdı.

CHP’de Ağaoğlu çatlağı; Kim destekliyor, kim karşı çıkıyor?

Muğla Büyükşehir Belediyesi Başkanı CHP’li Osman Gürün ve Bodrum Belediye Başkanı CHP’li Ahmet Aras, iş insanı Ali Ağaoğlu'nun Muğla’nın Milas ilçesindeki projesine karşı çıkarken, Milas Belediye Başkanı CHP'li Muhammet Tokat ise, “Karşı durulmaması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, iş insanı Ali Ağaoğlu'nun Muğla’nın Milas ilçesindeki projesinin, Türkiye'nin en önemli sulak alanlarından birisini tahrip ettiğini ve DSİ'den habersiz barajlar yaparak doğal su kaynaklarının yönünü değiştirdiğini duyurdu.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Başkanı Osman Gürün de bugünkü açıklamasıyla “Milas Tuzla Sulak Alanının korunması için mücadeleye devam ediyoruz” diyerek Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’a deste verdi. Ancak, Ağaoğlu projesine ruhsat izni veren Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ise, “Karşı durulmaması gerektiğini düşünüyorum” diyerek farklı bir çıkışta bulundu. 

Bodrum Belediye Başkanı CHP’li Ahmet Aras, sosyal medya hesabından Ali Ağaoğlu'nun, en önemli sulak alanlardan birisini mahvedecek, su kaynaklarının yönünü değiştiren "kaçak baraj ve göletler" yaptığını öne sürdü. 

Başkan Ahmet Aras, üç gün önce Instagram hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“Sayın Ali Ağaoğlu, hatırlarsanız önce Bodrum’da olduğunu söyleyerek tanıttığınız, itirazımız üzerine Milas’ta olduğunu kabul ettiğiniz “suni cennet” projenize karşı sivil toplum örgütlerinin açtığı davalarda mahkeme tarafından tespit edilen bilirkişi heyeti, projenizin; 197 tür kuşun yaşadığı Tuzla Sulak Alanını yok edeceğini tespit etmekle birlikte, ÇED raporu alabilmek için verdiğiniz “Su kaynaklarını olduğu gibi bırakacağız” taahhüdünüze rağmen, DSİ’den habersiz olarak yaptığınız baraj ve göletleri de tespit etmiş!! Ali Bey, membranlı göletlerle yönünü değiştirdiğiniz derenin akışı kesilen tatlı suyu, sizin şirketler grubunuzun değil, halkın malıdır. Özetle size demek istediğim, biz bu olup bitenleri görmemezlikten gelmeyiz, gelmeyeceğiz.”

İşte o mesaj: 

Muğla Büyükşehir Belediyesi Başkanı CHP’li Osman Gürün ise bugünkü sosyal medya mesajıyla Bodrum Belediye Başkanı CHP’li Ahmet Aras’a destek verdi. 

Başkan Osman Gürün Twitter’da “Milas Tuzla Sulak Alanının korunması için mücadeleye devam ediyoruz. 07.09.2021 tarihinde Büyükşehir olarak yürütmenin durdurulması ve ÇED iptal davası açtık. Ayrıca açılmış 2 davaya da müdahil olduk. Muğla'mızı koruyalım, geleceğe umutla taşıyalım” diye yazdı.

İşte o mesaj: 

CHP’Lİ BAŞKAN: PROJE KARŞI DURULMAMALI

İnşaat ruhsatını veren Milas Belediyesi Başkanı CHP’li Muhammet Tokat, Muğla Büyükşehir Belediyesi Başkanı CHP’li Osman Gürün ve Bodrum Belediye Başkanı CHP’li Ahmet Aras’tan farklı bir açıklamada bulundu.

Duvar’dan Selçuk Arslan’a konuşan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, toplumun yanlış bilgilendirildiğini savunarak proje karşı durulmaması gerektiğini söyledi.

Proje ile ilgili açıklama yapan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, toplumun yanlış bilgilendirildiğini savundu. Projenin ilçe turizmine katkı sunacağını belirten Tokat, şunları söyledi: 

"Bu planlamalar çerçevesinde burada bir yatırım var. Bu projeler, yatırımlar görülmeden herkes bir şeyler söylüyor. Tabii ki, Tuzla’daki sulak alanın durumu ile ilgili biz de herkes kadar hassasız. Hatta burada açılmış bir davamız da var. Sulak alana dokunacak, herhangi bir şekilde bir şey olursa biz onun karşısına dikiliriz. Ama burada bir mülkiyet ve buna bağlı imar düzenlemesi var. Buna göre ve Avrupa ölçeğinde planlanmış çevreci ve her türlü enerjisi, atığı, suyuyla geniş çaplı düşünülmüş ve Milas içerisine yapılması planlanmış bir yatırım. Bununla ilgili bizim yasal çerçevede yapılan müracaatlarla ilgili karar verme mecburiyetimiz var. Bu noktada keyfimiz böyle istiyor diyerek başka bir şey yapmamız mümkün değil. Ama bu bölgede turizm anlamında çevre dengeleri düşünülerek yapılmış bir proje. Ben karşı durulmaması düşüncesi içerisindeyim. Çünkü Milas, turizm potansiyeli çok yüksek bir ilçe. Bu potansiyelin hayata geçirilmesi noktasında ana noktalarda hassasiyetleri göstererek bizim bir karar üretmemiz gerekiyor."

ÇEVRECİLER: ÖLÜM FERMANI NİTELİĞİNDEKİ PROJE

Projenin, dünyanın sayılı sulak alanları arasında sayılan ve yüzlerce çeşit kuş türüne ev sahipliği yapan Mandalya Körfezi’ne ciddi zararlar vereceğini söyleyen çevreciler Milas Belediyesi önünde eylem yapmıştı. Muğla Çevre Platformu adına basın açıklamasını MUÇEP Milas Eş Sözcüsü Neşe Tuncer yaptı. Tuncer, "Biz binlerce yıllık tarihe dayanan ekolojik ve kültürel bağların hepimizin yaşamı açısından önemini kavramış bireyler olarak, şimdi burada Milas’ta, Milas sınırları içinde olmakla beraber ne sadece Milas’a ait olan ne de kaderi sadece halihazırdaki kamu yöneticilerine teslim edilebilecek bir alanın önemini yeniden hatırlatmak ve bu alanın ölüm fermanı niteliğindeki projeye geçiş izni verenlere karşı sözümüzü söylemek üzere buradayız" demişti.

Çevreciler, Milas Belediyesi önünde projeye verilen izni protesto etti. 

Proje alanının daha önce kesin korunacak alanlar listesine alındığını hatırlatan Tuncer, "Bargilya Sulak Alanı, Ulusal Öneme Haiz Sulak Alan ve Kesin Korunacak Hassas Alan olarak en üst seviyede koruma statülerine sahip. Yetkililer için tercüme etmek gerekirse, deniyor ki, ‘buraya zarar verebilecek herhangi bir işleme izin verme, yaşat, koru.’ 26 Haziran 2021’deki Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile ‘kesin korunacak hassas alan’ ilanından sonra, Bargilya Sulak Alanı için "koruma amaçlı imar planı" hazırlanmış mıdır? Bu yönde bir çalışma var mıdır?" diye sordu.

AĞAOĞLU’NDAN AÇIKLAMA

Ağaoğlu Şirketler Grubu da Milas-Bodrum Havalimanı’nın altında yer alan “Muğla - Milas Turizm Yerleşkesi” projesi ile ilgili açıklama yaptı. Açıklamada projede gelişmiş ülkelerde ve tüm büyük yatırımlarda olduğu gibi son teknoloji deniz suyunun derin deşarj yönetimi ile arıtılarak kullanım suyu elde edileceği ve kullanılan atık su tekrar arıtılarak yeşil alanların sulanmasında değerlendirileceği belirtildi.

Ayrıca projede baraj tanımına uyan bir yapı ve akarsu kaynağının da bulunmadığı, DSİ’den habersiz gölet ya da baraj yapıldığı yönündeki iddiaların da yine yanlış ve eksik bilgilendirmenin bir sonucu olduğu söylendi.

Ağaoğlu Grubu tarafından açıklama şöyle: 

“Amacımız Muğla – Milas Turizm Yerleşkesi projesini Türkiye’de örneği az bulunan bir şekilde tamamen sürdürülebilirlik anlayışıyla ve günün koşullarına ve beklentilerine uygun olarak hayata geçirmektir. Çevresel ve toplumsal hassasiyetlerimiz, çocuklarımıza daha güzel bir gelecek bırakma gayemiz ve uluslararası standartlar çerçevesinde projemizin geliştirme süreci devam etmektedir. Bu bağlamda eksik ve doğru olmayan bilgilerle sürece verilmeye çalışılan zararı yakından takip etmekteyiz. Doğru bilgilere dayanmayan iddialar ile ilgili verilecek en güzel cevabın projenin kendisi olacağına inancımız tamdır. Bu kapsamda son dönemde tekrar gündeme gelen ve henüz hazırlıkları devam eden projemiz ile ilgili birkaç önemli maddeyi kamuoyunun bilgi eksikliğini gidermek açısından tekrar paylaşmak isteriz.

Projemizde, Türkiye’nin en önde gelen mimar, mühendis, danışman ve akademisyen kadrosu görev almaktadır. Proje kapsamında alanında uzman akademisyenler ile yaklaşık 2 yıldır çeşitli bilimsel çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmaların bazıları halen devam etmektedir. Yapılan akademik çalışmaların sonuçları Ekosistem Değerlendirme Raporu olarak ilgili kurumlara sunulmuştur. Ayrıca üniversitelerin ilgili bölümleri ile çalışmalar sürdürülmektedir. Tekrar altını çizerek belirtmek isteriz ki arazimizde, 1988’den beri bölgenin en önemli çevreci figürlerinin himayesinde Bölgenin en büyük ağaç ve bitki seralarından biri geliştirilmiş ve düzenli bakımları da yapılmaktadır. Proje Türkiye’nin bu denli büyük değerde yeşil alan altyapısı hazır tek projesidir.”

AYRICALIKLI ÜYELİK
Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR


Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM

BENZER HABERLER

Rusya'dan Türkiye'yi zora sokacak yağ haberi 
Resmi Gazete’de yayımlandı: Şeker kotaları belli oldu
'Evim mağdurları' ekonomi torbası ve çevre teklifleri hazırlanıyor
Çimentocular enerjiyi ithal çöpte arıyor
İstanbul’un Yeni Yalı Dairelerinde Ön Talep Başladı
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı: 1915 Çanakkale Köprüsü’nün maliyeti 1 milyar 750 milyon eurodur
Ticaret Bakanı Muş: Her şey stabil, emtia fiyatları bu kadar yükselmemiş olsa, enflasyon da bu kadar olmayacak
Bakan Nebati açıkladı: Bakan Varank ile görüştük, yakında müjdelerimiz var
Darüşşafaka'dan 65 yaş üstü bağışçılara rezidans hizmeti
Erdoğan, Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde incelemelerde bulundu
EKONOMİ / 1 saat önce
Erdoğan, Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde incelemelerde bulundu
Fenerbahçe'nin YouTube hesabı çalındı, videolar silindi
SPOR / 1 saat önce
Fenerbahçe'nin YouTube hesabı çalındı, videolar silindi
Tanju Özcan: Iraklı bir kişinin aldığı 10 mezar yerini iptal ettirdim
GÜNDEM / 4 saat önce
Tanju Özcan: Iraklı bir kişinin aldığı 10 mezar yerini iptal ettirdim
AKOM’dan İstanbul için 3 gün sağanak uyarısı
GÜNDEM / 5 saat önce
AKOM’dan İstanbul için 3 gün sağanak uyarısı
Yenilenebilir enerji için yeni bir finans kaynağı
FİNANS / 5 saat önce
Yenilenebilir enerji için yeni bir finans kaynağı
Reuters’tan Erdoğan analizi: Ekonomik gerilemeyi bu şekilde bertaraf edecek
EKONOMİ / 7 saat önce
Reuters’tan Erdoğan analizi: Ekonomik gerilemeyi bu şekilde bertaraf edecek
Kilo vermek için uygun yol açıklandı: Aralıklı oruç
AKTÜEL / 5 saat önce
Kilo vermek için uygun yol açıklandı: Aralıklı oruç
Türkiye'de ilk kez 40 metre yükseğe tam otomasyon insansız depo kuruyor
EKONOMİ / 5 saat önce
Türkiye'de ilk kez 40 metre yükseğe tam otomasyon insansız depo kuruyor
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Ana Sayfa Patronlar Ekonomi Finans Gündem Dünya Spor Medya Tekstil İşte Başaranlar Aktüel
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva
X

AYRICALIKLI ÜYELİK

Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol