Üreticiler ayçiçeği alım fiyatına tepkili: Çukobirlik 3 kez alım fiyatını değiştirdi
EKONOMİ / 12 saat önce
Üreticiler ayçiçeği alım fiyatına tepkili: Çukobirlik 3 kez alım fiyatını değiştirdi
DP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt hakkında soruşturma başlatıldı
GÜNDEM / 12 saat önce
DP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt hakkında soruşturma başlatıldı
Rusya, Türkiye ile mutabakat zaptı imzalanmasını onayladı
EKONOMİ / 16 saat önce
Rusya, Türkiye ile mutabakat zaptı imzalanmasını onayladı
Binlerce kişinin enerji ihtiyacı güneşten karşılanacak
EKONOMİ / 17 saat önce
Binlerce kişinin enerji ihtiyacı güneşten karşılanacak
HABERLER>EKONOMİ
16 Mart 2022 Çarşamba - 17:42

Bakan Nebati Fransız yatırımcıya vadetti: Bürokrasiyi alaşağı ederiz, arkamızda Cumhurbaşkanımız var rahat olun

Fransa'da yabancı yatırımcılara Türkiye'ye yatırım yapma çağrısı yapan bakan Nebati, "Bir problem mi yaşadınız. Rahat olun. Bize hemen ulaşırsınız. Bürokrasiyi alaşağı ederiz, arkamızda Cumhurbaşkanımız var rahat olun" sözleriyle dikkat çekti.

Bakan Nebati Fransız yatırımcıya vadetti: Bürokrasiyi alaşağı ederiz, arkamızda Cumhurbaşkanımız var rahat olun

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati Fransa'nın Cannes şehrinde 31'incisi yapılan Uluslararası Gayrimenkul Fuarı (MIPIM) kapsamında Gayrimenkul Yatırımcıları Derneğinin (GYODER) Carlton Otelde düzenlediği uluslararası yatırımcı kahvaltısına katıldı.

Nebati, Türkiye'nin zor dönemlerde dahi şoklara ne kadar dirençli olduğunu defalarca kanıtlayan güçlü bir ekonomiye sahip olduğunu ve Covid-19 salgını döneminde en hızlı toparlanan ülkelerin başında geldiğini söyledi.

Türkiye'nin 2020 yılını yüzde 1,8'lik bir büyüme ile kapattığını belirten Nebati, Türkiye'nin farklı bir ülke olduğunu ve çok özel bir yere konumlandığını hep dile getirdiklerini ve Türkiye ile gurur duyduklarını ifade etti.

Nebati, şunları kaydetti: 

"Nice'ın, Cannes'ın talepleri farklı, Londra'nın, Lizbon'un talepleri farklı, kara Avrupası'nın talepleri de farklı. Bunu karşılayacak tek ülke Türkiye. Yeter mi? Hayır. Rusya'nın, Orta Doğu'nun ve Afrika'nın da taleplerini karşılayacak tek ülke Türkiye'dir. Herkese yakın, herkesle ev sahipliği yapacak ve herkesle ev sahipliğini en iyi şekilde gerçekleştirecek bir ülke Türkiye. 2021 yılında Türkiye bunu kanıtladı. 2021'de gerek sanayi üretiminde, ticarette büyüme sağlayarak yüzde 11 gibi büyük bir rakamla bunu kapattı. Salgın bitti, işler toparlanıyor derken malum Karadeniz'deki kriz... Türkiye dengeli, özgüvenli bir liderlikle Cumhurbaşkanımızın liderliğinde önemli bir duruş sergiliyor ve gereğini yapıyor."

Türkiye’nin jeostratejik ve jeopolitik konumu itibarıyla özel bir yerde bulunduğuna işaret eden Nebati, "Dünyanın 1,3 milyarlık insanına 26 trilyonluk ticaret hacmine sahip merkezlere, 3,5-4 saatte ulaşma şansına sahip ender ülkelerden biri. Bunu en iyi şekilde kullanacağız." diye konuştu.

Nebati, Rusya-Ukrayna savaşına da değinerek, "Türkiye dengeli, özgüvenli ve bulunduğu konumun hakkını verecek bir liderlikle, Cumhurbaşkanımızın önderliğinde önemli bir duruş sergiliyor." değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Nebati, serbest piyasanın Türkiye'de değiştirilmez bir kural olduğunu ifade ederek, "Türkiye'ye yatırım yaparsanız, malınız da canınız da güven altındadır." dedi.

Enflasyonla mücadelelerini sürdürdüklerini, yeni enstrümanlarla tedbir aldıklarını belirten Nebati, şöyle devam etti:

"Ocak ve şubattaki ihracatımız artarak devam etti. Yıllıklandırılmış olarak 231 milyar doları aştık. Enflasyonla mücadele ediyoruz. Gerek yurt dışındaki arzdan gerek emtia fiyatları ve lojistikte gerginliklerden kaynaklı fiyat artışlarıyla mücadele ediyoruz gerekse 'Yeni Türkiye Ekonomi Modeli'nin risklerini bertaraf edecek adımlar atarak en iyi şekilde uygulamaları ortaya koyuyoruz. Enflasyonu yıl sonu itibarıyla inşallah belli bir seviyeye getirip, 2023 Haziran seçimlerinde tek rakamlı olma hususundaki kararlılığımızla yolumuza devam ediyoruz." 

Nebati, yaz aylarından itibaren dünyadaki bu gerginliklerin devam etmeyeceğini ifade ederek, "Enflasyonda yaz aylarından itibaren düşüşü ve hızlı bir şekilde normalleşmeyi hep beraber görmüş olacağız." diye konuştu.

Gıdada KDV indirimi gibi adımlara da değinen Nebati, dünyanın en ucuz doğal gazını tüketicilerle buluşturduklarını anlattı.

Nebati, kur korumalı TL mevduat ve katılma hesabının, Türkiye'deki kurun stabil, öngörülebilir bir hale dönüşmesini sağladığını vurgulayarak riskleri bertaraf edebilecek önemli bir güce sahip olduğunu anlattı. Nebati, gerginlikler, petrol fiyatlarındaki yükseliş ve Amerikan Merkez Bankasının (Fed) kararlarına rağmen Türkiye'nin, 20 Aralık itibarıyla attığı adımlarla kurun yükselişinin üstesinden geldiğini ifade etti.

Bakan Nebati, yatırımcıları Boğaz'da balığa, Sultanahmet'te geziye davet etti
Salonda bulunan yabancı katılımcılar arasında İstanbul'a ziyarete gelenlerin sayısını az bulan Nebati, GYODER'in oradaki yatırımcıları İstanbul'a davet etmesi gerektiğini söyledi.

'Şöyle bir İstanbul'u gelin görün'

Nebati, katılımcılara, "Şöyle bir İstanbul'u gelin görün. İstanbul görülmeden, orada yaşanmadan, Boğaz'da bir balık yemeden, Türk misafirperverliğini görmeden anlaşılmaz. Öyle anlatmakla olmaz. Geleceksiniz, göreceksiniz, yürüyeceksiniz, havasını teneffüs edeceksiniz. Şöyle bir Sultanahmet Camii'ne, Ayasofya'ya gideceksiniz." diye seslendi.

Nebati, İstanbul Finans Merkezinin (İFM) yakında tamamlanacağını ifade ederek, dünyanın önemli bir finans merkezi haline geleceğini söyledi.

Bakan Nebati, İFM'nin, Londra, Frankfurt, Zürih, Lüksemburg gibi merkezlere coğrafi yakınlığı ve yakın saat dilimi içinde bulunmasıyla önemli bir etkinliği ortaya koyacağını söyledi. 

Diğer yandan, kültürel, tarihi veya siyasi ilişkiler dolayısıyla Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Orta Asya ülkeleri için de İstanbul'un bir çekim merkezi olduğunu vurgulayan Nebati, "Bu kapsamda, sizlerin de İstanbul Finans Merkezi ile ilgili süreci takip etmenizi ve yerinizi almanızı öneririm." değerlendirmesinde bulundu.

'Bürokrasiyi alaşağı ederiz, arkamızda Cumhurbaşkanımız var rahat olun'

Nebati, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisinin, yatırımcıları "tek durak ofis" yaklaşımıyla ağırlamaya hazır olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Ofis, teknoloji yoğun, katma değeri yüksek ve istihdam yaratan yatırımları destekleyerek bu yatırımlara ilişkin tüm süreçleri yatırımcı adına takip ediyor. Bu robotik bir anlayışla değil, geleneksel Türk misafirperverliği anlayışıyla yerine getiriliyor. Bir problem yaşadığınızda bize hemen ulaşırsınız. En sevmediğim konu da şu yatırımcılara zorluk çıkaran mevzuat ya da bürokrasidir. Hep beraber kavga edelim, bürokrasiyi alaşağı ederiz, arkamızda Cumhurbaşkanımız var rahat olun, mevzuatı da değiştiririz. Cumhurbaşkanlığı Sistemi'nde hızlı adımlar atıyoruz. İşte bir örnek, 2020-2021'i bu kadar hızlı ve başarılı geçirmemizin nedeni de sistem değişikliğinin krizler karşısındaki denenmişliğini de yaşamış olduk. Yatırım Ofisi'nin uzman kadrosu, yatırımcılara İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Arapça, Japonca ve Çince dahil pek çok dilde hizmet sunmaktadır."

'Yatırımda şimdi artık hedef Türkiye'

Bakan Nebati, inşaat ve gayrimenkul sektörlerinin Türkiye ekonomisi açısından son derece önemli ve kayda değer bir büyüklüğe sahip olduğunu belirterek, sektörün GSYH içindeki payının 2021 yılı itibarıyla yüzde 10,1 seviyesinde olduğunu söyledi. 

Nebati, uygun finansman koşulları sağlayarak gayrimenkul sektörünü desteklemeye devam edeceklerini ifade ederek, "Güçlü bir şekilde büyümeye devam edeceğiz. Son 19 yıllık dönemde nüfus artışı, iç göç, kentsel dönüşüm ve hızlı kentleşme gibi nedenlerle her yıl ortalama 500-550 bin konut üretilmekte ve konut ihtiyacı da her geçen gün artmaktadır. Nitekim 2021 yılında 1,5 milyona yakın konut satıldı. Konutçuların işleri iyi, karlar da yüksek. Karlarınızı maksimize ederken piyasaya da sıkıntı yapmayın." diye konuştu.

Avrupa'nın gözde gayrimenkul duraklarından biri olarak öne çıkan Türkiye'ye yabancı ülke vatandaşlarının ilgisinin de gün geçtikçe arttığını vurgulayan Nebati, yabancılara yapılan konut satışlarının 2021 yılında bir önceki yıla göre yüzde 43,5 artarak 58 bin 576'ya ulaştığını kaydetti.

Nebati, Türkiye'ye yönelik yabancı doğrudan yatırım girişlerinin yüzde 38,7'sinin gayrimenkul sektöründen kaynaklandığını belirterek, "Siz değerli gayrimenkul yatırımcılarını fon yöneticilerini Türkiye'de fiyatların da çok uygun olması hasebiyle yatırım yapmaya davet ediyorum." ifadelerini kullandı.

Ukrayna ve Rusya arasında son dönemdeki siyasi ve askeri gerilimin etkilerinin tüm dünyaya olduğu gibi Türkiye'de de hissedildiğini aktaran Nebati, ticari ve turizm ilişkileri ile müteahhitlik hizmetlerinin boyutu dikkate alındığında bu gelişmenin etkisinin göz ardı edilemeyeceğini söyledi.

Nebati, bu noktada gerek inşaat sektöründe gerek Türk müteahhitlerinin yurt dışında üstlendikleri projelerde sıkıntıların giderilmesi noktasında ellerinden gelen her türlü kolaylığı ve gayreti ortaya koyacaklarını dile getirdi.

AYRICALIKLI ÜYELİK
Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR


Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM

BENZER HABERLER

Starbucks'ta karton bardak devri bitiyor; İkonik bardaklara ne olacak?
Hisarcıklıoğlu'ndan ABD'yle 100 milyar dolarlık ticaret hedefi
Konut fiyatları ocak ayında yüzde 13 arttı
Bakan Nebati'den akaryakıt fiyatı açıklaması: Bu yıl normalleştirdik
Müteahhitleri sevindirecek haber! Ticaret Bakanlığı'ndan çimento sektörüne 'fahiş fiyat' incelemesi
TİM'den İspanya'ya ihracat çıkarması
Benzin ve motorinde bu gece bir indirim daha
Sabah yazarı Barlas: Berat Albayrak'ın kitabını okuyanlar için gelecek zaten çok berrak
Dikkat! İki ülke ve iki kente uçuş yasak
Cemal Enginyurt'un koruması tutuklandı
GÜNDEM / 7 saat önce
Cemal Enginyurt'un koruması tutuklandı
Sinpaş, mahkemenin ‘dur’ demesine rağmen inşaata devam ediyor
EKONOMİ / 12 saat önce
Sinpaş, mahkemenin ‘dur’ demesine rağmen inşaata devam ediyor
Kedi-köpek mamasıyla 20 milyon TL dolandırdılar
EKONOMİ / 12 saat önce
Kedi-köpek mamasıyla 20 milyon TL dolandırdılar
Üreticiler ayçiçeği alım fiyatına tepkili: Çukobirlik 3 kez alım fiyatını değiştirdi
EKONOMİ / 12 saat önce
Üreticiler ayçiçeği alım fiyatına tepkili: Çukobirlik 3 kez alım fiyatını değiştirdi
DP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt hakkında soruşturma başlatıldı
GÜNDEM / 12 saat önce
DP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt hakkında soruşturma başlatıldı
Elon Musk: Twitter'ı satın alırım ama tek şartla
MEDYA / 12 saat önce
Elon Musk: Twitter'ı satın alırım ama tek şartla
Rusya, Türkiye ile mutabakat zaptı imzalanmasını onayladı
EKONOMİ / 16 saat önce
Rusya, Türkiye ile mutabakat zaptı imzalanmasını onayladı
Apple etiketlerinden 'Tayvan'da imal edilmiştir' ifadesini kaldırıyor
EKONOMİ / 16 saat önce
Apple etiketlerinden 'Tayvan'da imal edilmiştir' ifadesini kaldırıyor
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Ana Sayfa Patronlar Ekonomi Finans Gündem Dünya Spor Medya Tekstil İşte Başaranlar Aktüel
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva
X

AYRICALIKLI ÜYELİK

Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol