Rus şirket Türkiye'den yüzer elektrik santrali sipariş edecek
EKONOMİ / 1 saat önce
Rus şirket Türkiye'den yüzer elektrik santrali sipariş edecek
Kiralık daire fiyatları iyice uçtu: 1+1 daireler bile 15 bin TL
EKONOMİ / 1 saat önce
Kiralık daire fiyatları iyice uçtu: 1+1 daireler bile 15 bin TL
'Ani sel ve su baskınlarına karşı dikkatli olalım'
GÜNDEM / 2 saat önce
'Ani sel ve su baskınlarına karşı dikkatli olalım'
Borsa günü rekorla tamamladı
FİNANS / 2 saat önce
Borsa günü rekorla tamamladı
HABERLER>PATRONLAR
2 Ekim 2014 Perşembe - 08:00

'Cemaatle ilişkiniz yok mu' sorusuna ne dedi?

Sabah Gazetesi, Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkanvekili ve Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mustafa Boydak'a 'Cemaatle ilişkiniz yok mu?" diye sordu. İşte Boydak'ın verdiği cevap...

 Cemaatle ilişkiniz yok mu  sorusuna ne dedi?

İşadamı Mustafa Boydak, iş dünyasının tarafının devlet olduğunu belirterek, "İşadamları siyasetle uğraşmaz" dedi. Boydak, devlet dışı bir mekanizmanın kabul edilemeyeceğini de belirtti

42 şirket, 6 milyar 150 milyon TL ciro, 20 bine yakın çalışanla Anadolu sermayesinin önemli isimlerinden biri olan Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkanvekili ve Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mustafa Boydak'la bir araya geldik, her şeyi sorduk. 

 Dolardaki artıştan tedirgin misiniz? 

Dolar, parite, Fed'in atacağı adımlar, Avrupa'daki durgunluk gibi etmenlerle yükseliyor. Türkiye'de kurdan endişe etmeye gerek yok. Kur riskimizi yakinen takip ediyoruz. Yüzde 5-7 enflasyonu tutturursak kurda anormal hareketler olmaz. 

 Bu "faiz yüksek kalsın" demek olmuyor mu? 

Orta ve uzun vadede istikrar olacaksa biz bir miktar kayba razıyız. Faizlerin indirilip sonra çok yukarı çıkarılması da doğru değil. 

 Yüksek faiz sanayicinin yatırım iştahını azaltmıyor mu? 

Borçlanmada Merkez Bankası'nın faizi referans olarak görülüyor. Ama bazen o rakamın altında veya üstünde para alınabiliyor. Büyümeye olumsuz etkisi oluyor. Dinamizmimiz üretimden geliyor. Üretimi artırmak için şirketleri de güçlendirmek gerekiyor. Hükümetimizin üzerinde çalıştığı bir proje olduğunu duyduk. Artık şirketler zengin, kişiler makul zengin olmalı. Ortaklar şirkete belli bir nema karşılığında borç verebilmeli. 

İŞ DÜNYASI SİYASETLE UĞRAŞMAZ

 Türkiye'de bir kutuplaşma görüyor musunuz? 

Memlekette demokrasi varsa seçimin kazananı ve kaybedeni belli ise herkes yerine oturup işine bakmalıdır. Kazananı tebrik edeceğiz, kaybeden de daha çok çalışacak. İş dünyası olarak biz de işimize bakmalıyız. Siyasetle, ülke idaresiyle uğraşmamalıyız. İşadamı devlet idaresiyle kavga etmez. İş dünyasının bir tarafı olur. Devlet ne diyorsa ona tabi olmak durumundadır.

İSTİKRARA GÜVENİYORUM

 Sınırdaki gelişmeler ve seçimler 2015'te ekonomiyi etkiler mi? 

11 yılda 9 seçim oldu. İstikrardan taviz verilmedi. Şu anda yeni hükümet rotasını çizdi. Yoluna devam ediyor. 12 yıldır Türkiye gündemini bilen tecrübeli bir cumhurbaşkanımız var. Sınırda yaşanan uluslararası bir sorun. Piyasaya etkisi geçici olur. Ekonomiyi derinden etkilemez. Bizim için önemli olan makro istikrar. Ekonomik ve siyasi istikrara güveniyorum. 

 Anadolu ve İstanbul sermayesi artık tamamen kalktı mı? 

11 yılda Türkiye'nin her yerinde olduğu gibi Anadolu'da da müthiş bir uyanış oldu. Küçük işletmeler artık orta boya çıktı. Bunlar hükümetin teşvik politikaları, ulaştırma ve haberleşme altyapısı, sanayi bölgeleri sayesinde oldu. Cumhurbaşkanımız bunu kendine mesele haline getirdi, başı çekti. Allah razı olsun. Artık Anadolu ve İstanbul sermayesi arasında bir çekişme de yok.

DEVLET DIŞI MEKANİZMA KABUL EDİLEMEZ

 Yargıda, emniyette ve ekonomi bürokrasisinde yer alan paralel yapıdan rahatsız oluyor musunuz? 

Yargıyı çok bilmiyorum. Ama memlekette devlet idaresinde patron tektir. O da devlettir. Devlet dışında bir mekanizma kabul edilemez. 

 İşadamlarını kapsayan 25 Aralık operasyonu devletteki mekanizmanın bir operasyonu muydu? 

Bakın yasal dayanak dahi olmadan yapılan dinlemeler tasvip edilemez. 25 Aralık'la ilgili de şunu söyleyeyim: Ben Mustafa Latif Topbaş'a kendimden daha fazla güvenirim. Ona ithamlar çok garibime gitti. Gezi olayları ardından gelen 17-25 Aralık operasyonları ülkeye kaybettirdi. 

 Sizin bu süreçte açıklamalarınız taraf algısı yarattı? Cemaatle ilişkiniz yok mu? 

Bugüne kadar benim ne dini ne de siyasi bir açıklamam oldu. Gezi'de hiçbir siyasi twit atmadım. Aydın Doğan buraya Necati Kurmel'i ziyarete, Mustafa Koç da açılışa geldiğinde sanayi odasına geldi. Tüpraş'a vergi incelemesi olduğu dönemde odada bir açıklama yaptık ama siyasi içerikli değildi. Bizi taraf gibi göstermek için algı yarattılar. Ben ekonomi dışında din, iman, siyaset açıklaması yapmam. Siyaset yapacaksam istifa ederim. Gizli kapaklı şeyler benim elbiseme sığmaz.

AVRUPA'NIN POPÜLER MARKALARININ DOSYALARI MASAMIZDA DURUYOR

 Holdingin cirosu şu anda nedir? 

42 şirketimiz var. 2013'te 6 milyar 150 milyon TL ciro yaptık. Bu yıl rakamı 6 milyar 850 milyona çıkaracağız. Yüzde 11.7'lik büyüme sağlayacağız. 2015'te de yüzde 12 büyümeyi planlıyoruz. 2013'te bankacılık hariç 400 milyon TL toplam vergi ödedik. Banka dahil edilirse rakam 500 milyona çıkıyor. Grupta 13 bin 500 kişi çalışıyor. Bankacılıkta da 5 bin kişiye istihdam yaratılıyor. Bu yıl bin 400 kişiyi işe aldık. 2015'te de bin kişi alırız. 

 Rusya, Ukrayna ve Irak'ta mobilya tesislerinde üretim devam ediyor mu? 

Ukrayna'da üretim faaliyeti alt seviyede devam ediyor. Türkiye'den ihraç edip orada depoluyoruz. Gerekirse kapatırız. Rusya'da yüzde 60-70 kapasiteyle çalışıyoruz. Ülkenin her noktasına en geç 48 saatte ulaşabildiğimiz bir lojistik ağımız var. Orada duvara toslamadan yola devam edeceğiz. Irak'ta da yüzde 60-70 kapasiteyle çalışıyoruz. Bölgede barınma ihtiyacı olduğu için uluslararası kuruluşlara ürün arz ediyoruz. 

 İhracatta hedefiniz nedir? 

100 ülkeye ihracat yapıyoruz. Bu yılı 600 milyon dolarla kapatmayı hedefliyoruz. En büyük ihracatçı firmalarımız Hes Hacılar ve Boyteks. 

 Avrupa'da satın alma fırsatlarına bakıyor musunuz? 

Avrupa'nın popüler markalarından dosyalar masamızda. Yatırım bankalarından biri gidiyor, biri geliyor. Önümüzdeki dönemde hamle yapabiliriz. Yurtiçinde 2 bin 27, yurtdışında 316 mağazamız var. Avrupa'da çok şubeli marketleri de sayarsak toplamda 5 bin noktada ürünlerimiz satılıyor. 

 Şirketlerde hedefleriniz neler? 

Önümüzdeki dönemde mağazalarda birim metrekareye düşen satış rakamlarını yüzde 40-50 artırmak istiyoruz. Boyteks'in kapasitesini 30 makineye çıkarmayı hedefliyoruz. Erciyes Çelik Halat'a 50 milyon dolar yatırdık. Enerjide 500 megavatlık güce ulaştık. Üretim ve dağıtım alanına baktık ama fiyatlar beklentilerimizin üzerinde çıktı. EPDK'da lisansımız iptal edildi. Orada yerel bürokrasiye takıldık. Şimdi yürütmenin durdurulması için dava açtık. O iş çözülürse güneş enerjisi ihalelerine girmek istiyoruz. Önümüzdeki dönemde 42 olan şirket sayımızı azaltabiliriz. Enflasyon olduğu dönemlerde herkes şirket sayısıyla övünürdü. Artık durum değişti.

TÜRKİYE'DE YENİ PARTİYE İHTİYAÇ YOK

 Sizi taraf gibi göstermek isteyen paralel medya mı oldu? 

Her yıl yapılan vergi incelemesini bazı çevreler kullanmak istedi. Maliye'nin mükellefleri incelemesinden doğal ne olabilir? Bizim için incelenmek övünç meselesi. Grup olarak siyasetle ilgimiz yok. Vatandaştan oy almış bir hükümet öyle darbeyle marbeyle gider algısı çok yanlıştır. Otorite bir tanedir. Biz hükümetin icraatlerine tabiyiz. Önceliğimiz de demokrasi. 

 Pensilvanya'ya gittiniz mi hiç? 

Şahsen hiç gitmedim. 

Seçimde yeni bir parti ortaya çıkar mı? 

Bence yeni partiye ihtiyaç yok. AK Parti zaten yeni bir parti.

KAMU KATILIMA GİRMELİDİR

 Peki Türkiye Finans... 

Ödenmiş sermayeyi 2.6 milyara çıkardık. 225 milyonu nakit, 600 milyonu da geçmiş yıl kârlarından ödenecek. İlk ödeme yapıldı. Artık orta büyüklükteki bankalar içinde yer alıyoruz. 277 şubemiz var. 

 Kamunun katılım bankası kurması sizi rahatsız eder mi? 

Hayır bilakis memnuniyet yaratıyor.

2015 TAHMİNLERİ
Dolar kuru: 2.15-2.25 TL 
Enflasyon: % 6-8 
Büyüme: % 4-5 

Dilek Güngör/Sabah

AYRICALIKLI ÜYELİK
Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR


Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
3 Ekim 2014 Cuma 08:23

Ekonomi tahminleri sallama gibi... Sanki Sabah`a ``Siz ne istiyorsaniz yazin ben he derim`` demis.-)

Yorumu oyla      2      0  

FACEBOOK YORUM

BENZER HABERLER

Duayen iş adamı hayata veda etti
Ünlü işadamı şimdi de hileli iflasa destekle suçlanıyor
Ülker'den Harward'a 55 Milyonluk çılgın bağış
Ecza Dolabı çocuklar için çalıp söyledi
Murat Ülker'den biri konutta üç yeni şirket
Erdoğan ve Hisarcıklıoğlu ABD'li CEO'larla buluştu
Türk kuyumculuk devi Hong Kong'a şube açtı
İşte yaşayan en seksi CEO'lar
100 milyon dolarlık işi neden bıraktı?
Ekonomide durgunluk alametleri
EKONOMİ / 1 saat önce
Ekonomide durgunluk alametleri
SPK’dan DOBUR hissesindeki 15 isme işlem yasağı
FİNANS / 1 saat önce
SPK’dan DOBUR hissesindeki 15 isme işlem yasağı
Rus şirket Türkiye'den yüzer elektrik santrali sipariş edecek
EKONOMİ / 1 saat önce
Rus şirket Türkiye'den yüzer elektrik santrali sipariş edecek
Kiralık daire fiyatları iyice uçtu: 1+1 daireler bile 15 bin TL
EKONOMİ / 1 saat önce
Kiralık daire fiyatları iyice uçtu: 1+1 daireler bile 15 bin TL
Yönetici sorumluluk sigortası tüm şirketlerin ihtiyacı
FİNANS / 2 saat önce
Yönetici sorumluluk sigortası tüm şirketlerin ihtiyacı
'Ani sel ve su baskınlarına karşı dikkatli olalım'
GÜNDEM / 2 saat önce
'Ani sel ve su baskınlarına karşı dikkatli olalım'
Borsa günü rekorla tamamladı
FİNANS / 2 saat önce
Borsa günü rekorla tamamladı
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'ndan bankalara kredi sitemi
FİNANS / 3 saat önce
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'ndan bankalara kredi sitemi
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Ana Sayfa Patronlar Ekonomi Finans Gündem Dünya Spor Medya Tekstil İşte Başaranlar Aktüel
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva
X

AYRICALIKLI ÜYELİK

Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol