Günaydın öpücüğüne ihtiyaç var

Günaydın öpücüğüne ihtiyaç var

Cem Boyner, "kriz nedeniyle o günaydın öpücüğüne hepimizin ihtiyacı var" dedi.

Günaydın öpücüğüne ihtiyaç var
16px
24px
26.10.2008 09:34
ABONE OLgoogle

Boyner Holding Murahhas Azası Cem Boyner, gelişmiş ekonomilerin finans sektörünün Türkiye'nin 5 yıl gerisine düştüğünü belirterek, "Bu kriz olmasaydı 'Türkiye birinci lige 15 yılda girer' derdim. Bu krizle beş yılda gireriz" dedi..

Boyner Holding Murahhas Azası Cem Boyner, kriz nedeniyle ciro hedefinde yüzde 50'lik düşüş yaşadıklarını ancak işçi çıkartmadan bu dönemi atlatacaklarını söyledi. Yıla yüzde 40 büyüme hedefiyle başladıklarını ancak küresel kriz nedeniyle yüzde 20 büyüyebildiklerini belirten Cem Boyner, "2008 yılını 1,2 milyar dolar ciroyla bitiririz" dedi. Boyner, yaptığı açıklamada, gelişmiş ekonomilerin gelişmiş finans sektörünün Türkiye'nin beş yıl gerisine düştüğünü vurgulayarak, "başımıza bu kriz gelmeseydi 'Türkiye 1'inci lige 15 yıl sonra girer' derdim. Bu krizle beraber biz oraya beş yıl sonra gireriz. Gelişmiş ülkeler bu oyunu kendilerini geriden takip eden Türkiye'nin kurallarıyla oynamaya başlayacaklar" dedi.

'İŞTEN ÇIKARTMA OLMAYACAK'
Perakendede zor eleman yetiştirildiğini ve geçen iki yıl içinde sektörün ciddi kadrolaştığını dile getiren Boyner, sektörde eleman çıkarmanın yaşanmayacağını belirterek, "Perakendede çalışan insanlar çok zor yetişti. Mağazalar metrekarelerini iki yılda yüzde 30 oranında büyüttü. Kendi adıma bizim grupta kesinlikle işten çıkarma olmayacağını söyleyebilirim" diye konuştu.

'OUTLETLER ŞEHRE KAYACAK'
Tüketicinin kriz nedeniyle pahalıdan ucuz ürünlere kaymaya başlamasıyla birlikte outlet (markaların uygun fiyatla satıldıkları yer) mağazaların gelecek birkaç yıl içinde Türkiye'de iyi bir iş olacağının altını çizen Boyner, "Outlet mağazalar perakendede çok ciddi bir trafik yaratacak. O yüzden outlet operasyonlarımızı büyütme niyetimiz var. Geçtiğimiz iki yılda 120 mağaza açtık. 2009 için 60 mağaza hedefini 25 ile sınırlayacağız. Dörtte biri outlet olacak. Bütün Boyner Grubu'nun outletlerini şehir içlerinde görmeye başlayacaksınız" dedi. Boyner, yakın alışveriş merkezlerini ve cadde mağazalarını tehdit etmediği sürece outlet mağazaların çok doğru bir iş olduğuna inandığını söyledi.

'Günaydın öpücüğüne ihtiyacımız var'

Bu dönemin müşteri için son 10 yılın en pozitif dönem olduğunu ancak müşterinin evden çıkışında yavaşlama olduğunu ifade eden Boyner, "Perakendecinin tek tahammül edemeyeceği konu, müşteri ziyaretinin azalmasıdır. O günaydın öpücüğüne hepimizin ihtiyacı var" dedi. Piyasada sabit indirim kampanyaları beklenmemesi gerektiğini, her gün yeni fiyatlar ve yeni vadelerin söz konusu olacağını belirten Boyner, "Önümüzdeki bahara kadar adeta bir alışveriş festivali yaşanacak. Herkesin dışarı çıkıp bu fırsattan istifade etmesi lazım" diye konuştu.

"Kriz Türkiye'yi 3 yıl geriye attı"

Yabancı ortağın kriz öncesi Türkiye'de 2009'da halka açılma planı yaptığını ancak bu planların da 2012 yılına ertelendiğini bildiren Boyner, "Hiçbir spekülatif karar almayacağız. Euro-dolar, dolar-YTL arasında bir tercih yapmayacağız. Hayata geçirmeyi planladığımız birkaç yeni projeyi iki yıl erteledik.

2010'da kâr ve satış olarak ulaşmayı planladığımız rakamlara 2012'de ancak ulaşabileceğiz gibi görünüyor. 2001 krizi bizi altı yıl geriye atmıştı, bu kriz en az Türkiye'yi üç yıl geriye attı" dedi. Yabancı ortakları Citigroup'un Türkiye'yi daha olgun ve hoş gördüğünü söyleyen Boyner, "Sadece Türkiye borsaları değil Londra piyasaları da yüzde 70 eridi. Çok daha sığ bir piyasamız olduğu için Türkiye'deki rakamların yurtdışına göre ayağa kalkması daha kolay" dedi.

Krizin göstergesi kaşmir satışıdır

* Pahalı, kaliteli ve evladiyelik olan kaşmir çok satar.
* Bilinen ve güvenilen eski markalar satar, yeni markalar elenir.
* Tüketici küçük şımarıklıklardan vazgeçmez. Chanel çanta almasa bile Chanel ruj alır.

Sabah

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde