'Gümrüklerde adrenalin yükseliyor'

'Gümrüklerde adrenalin yükseliyor'

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, AK Parti iktidarı döneminde gümrüklerde yakalama olaylarının bir önceki döneme göre 5 kat arttığını belirterek....

'Gümrüklerde adrenalin yükseliyor'
16px
24px
21.11.2006 15:28
ABONE OLgoogle

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, AK Parti iktidarı döneminde gümrüklerde yakalama olaylarının bir önceki döneme göre 5 kat arttığını belirterek, "Eğer geçmişte yapılanın 5 katı iş yapıyorsanız, 5 katı daha asılsız iddialarla, mesnetsiz birtakım iftiralarla karşılaşmanız doğaldır" diye konuştu.

Bakan Tüzmen, "Yakalama olayları ve mücadelemiz devam edecek. Zevkli de olmaya başladı. Adrenalin yükseliyor bu işlerde. Böyle de olması lazım" dedi.
AK Parti Grup toplantısından önce gazetecilerin sorularını cevaplayan Kürşad Tüzmen, kendisi hakkında bu kadar çok mesnetsiz iddia ve haksız saldırı olmasının bir nedeni olduğunu vurgulayarak, "1999-2002 yılları arasında toplam kaçakçılık olaylarında yakalama olarak toplam 350-360 olay var. Değer olarak baktığınızda 273 milyon YTL civarında. Bizim dönemimize baktığınızda 2003 başında yılın bu ayına kadar, 1.5 milyar YTL. Yakalanan değerlerde 5 kat artış var. Olay sayısı; bin 650 yakalama. Dolasıyısıyla kaçakçılıkla mücadelede 5 kat daha başarılı bir dönemi başlatmış olduk. Tabi bunları başarırken de birtakım sıkıntıları yaşamamız doğal" diye konuştu.

Bu etkin mücadeleden sonra sağdan soldan kendisine saldırı gelebileceğini ancak kaçakçılıkla mücadeleye devam edeceklerini ifade eden Tüzmen, "Bunu sonuna kadar devam ettireceğiz. Bu ülkede bu işi kökünden kazımak belki zor ama, biz o noktaya doğru hızla ilerliyoruz. Hep birlikte bu işi aşacağız diye düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Bakanlık olarak yürüttükleri çalışmalar sonucu hem kaçakçılığa karşı caydırıcılık unsurunun devreye girdiğini, hem de yakalama olaylarının arttığını belirten Bakan Tüzmen, "Bir taraftan caydırıyoruz, bir taraftan da gümrüklerimizi yasadışı işler için en zor, yasal işlemler için en kolay gümrükler haline getirmeye çalışıyoruz. Yakalama olayları ve mücadelemiz devam edecek. Zevkli de olmaya başladı bu iş. Adrenalin yükseliyor bu işlerde. Böyle de olması lazım" dedi.

"Bu başarılar nedeniyle mi hakkınızdaki iddialar gündeme getirildi?" diye sorulması üzerine Bakan Tüzmen şöyle konuştu: "Kesinlikle yani. Yorumu siz yapacaksınız. Biz şunu diyoruz; 1999-2002 ile 2003-2006 arasında yakalama olaylarında 5 kat artış olmuş. Bu çok ciddi bir mücadeledir. Bu mücedele çok zorlu bir mücadeledir. Eğer geçmişte yapılanın 5 çkatı iş yapıyorsanız, 5 katı daha asılsız iddialarla, mesnetsiz birtakım iftiralarla karşılaşmanız doğaldır" diye konuştu.

TBMM Adalet Komisyonu'nda kaçakçılıkla ilgili bir tasarıda, akaryakıt kaçakçılığı ile ilgili maddenin tasarıdan çıkarılmasının bir geri adım olup olmadığının sorulması üzerine Bakan Tüzmen, sözkonusu maddenin, Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener'in isteğiyle, Meclis gündeminde bulunan Petrol Kanunu kapsamına alındığını söyledi. Tüzmen, bunun bir geri adım değil, kanunlar arasında boşluk kalmaması için yapılan hukuki bir düzenleme olduğunu kaydetti.

Bir gazetecinin, Cem Yılmaz'ın reklam filminde oyuncak bebekleri Çin'de yaptırdığını belirterek, "Cem Yılmaz'a bir mesajınız var mı?" diye sorması üzerine Bakan Tüzmen, Başbakan Erdoğan'ın da katıldığı bir törende Cem Yılmaz ile birlikte marka pantentlerini aldıklarını hatırlattı. Tüzmen, "Gerçekten yaptığı çalışmalarla kendi alanında çok başarılı bir arkadaş. Böylesine başarılı arkadaşlarımızın, sadece Türkiye'de değil, dünya çapında da Türkiye'nin imajını doğru bir şekilde yansıtabilirler" dedi. Tüzmen, bu konda tüketicinin bilinçlenmesi, piyasa denetimlerinin iyi yapılması gerektiğini söyledi.

Ankara/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde