Gima'ya kredi kartı incelemesi

Gima'ya kredi kartı incelemesi

BDDK, KREDİ KARTI YÜZÜNDEN GİMADA İNCELEME BAŞLATTI. BDDK'NIN GEREKÇESİ..

Gima'ya kredi kartı incelemesi
16px
24px
01.07.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), mayıs ayında yüzlerce kredi kartı müşterisinin kredi kartı bilgilerinin kopyalanması nedeniyle Gima'da inceleme yapıyor.

BDDK'dan üst düzey bir yetkilinin verdiği bilgiye göre, Gima hakkındaki inceleme şubatta yürürlüğe giren Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu'nun 23'üncü maddesi gereğince başlatıldı.

Gima'da yaşanan olayda kredi kartı aracılığıyla alışveriş yapan farklı bankaların müşterilerinin kartları kopyalanmış, şirket kısa zamanda sistemini değiştirerek büyük bölümü çip özellikli olan kartlardaki sahterkârlığı önlemişti.

Sebep pazarlama
Gelişmeler üzerine harekete geçen BDDK, şubatta yürürlüğe giren Banka Kartları ve Kredi Kartları Yasası'nı işleterek kamuoyunda tartışılan bir konu olan kredi kartlarına yeni bir boyut kazandırdı.
Bankalar pazarlama faaliyetlerinde yoğun olarak CRM (Customer Relationship Management - müşteri ilişkileri yönetimi) yöntemlerini kullanırken, yasa müşteri bilgilerinin üye işyerleri tarafından kullanılmasını öngörmüyor.
BDDK incelemesinin bu konuda yeni bir uygulama başlatması bekleniyor.

Alışverişte kullanıldı
Alışverişte kullanılan kredi kartı bilgilerini kopyalayarak gerçekleştirilen sahtecilik olayı, 8 ile 22 Mayıs tarihleri arasında farkedilmişti. Bankalar sistemlerinde bazı müşterilerinin alışverişlerinde anormal bir hareketlilik olduğunu fark edince harekete geçilerek olay büyümeden önlenmişti.
Gima, müşterilerine mektup göndererek, sistemin güvenli hale getirildiğini ve müşterilerinin hiçbirisinin mağdur edilmeyeceğini açıklamıştı.

Güvenlikten bankalar da sorumlu
Banka Kartları ve Kredi Kartları Yasası'nın 23'üncü maddesinde kart çıkaran kuruluşların (bankaların) sorumlulukları da düzenlenerek, müşteri bilgilerini gizli tutmaları şu şekilde hükme bağlanıyor:

"Kart çıkaran kuruluşlar, edindikleri kişisel bilgileri gizli tutmak, kendi hizmetlerinin pazarlanması dışında başka amaçlarla kullanmamak ve kanunla yetkili kılınan kişi, kurum ve kuruluşlar dışında kalanların bu bilgilere ulaşmasını engellemek amacıyla gereken önlemleri almakla yükümlüdür."

Üye işyerleri kart bilgisini kullanamaz
Yasanın 23'üncü maddesi üye işlerinin kredi kartı müşterilerinin kart bilgilerini kendi bünyelerinde tutup pazarlama faaliyetlerinde kullanamayacağını emrediyor.
Kanun maddesi şöyle:
"Üye işyerleri, kartın kullanımı sonucunda kart ve kart hamili ile ilgili edindikleri bilgileri, kanunla yetkili kılınan kişi, kurum ve kuruluşlar hariç olmak üzere kart hamilinin yazılı rızasını almadan başkasına açıklayamaz, saklayamaz ve kopyalayamaz. Üye işyerleri, kart bilgilerini üye işyeri anlaşması yaptığı kuruluş dışındaki şahıs veya kuruluşlarla paylaşamaz, satamaz, satın alamaz ve takas edemez. Üye işyeri anlaşması yapan kuruluşlar, bu fıkranın uygulanmasını gözetmekle yükümlüdür."

Kadife şahin/Milliyet

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde