Gensoru görüşmelerinde sert tartışmalar çıktı

Gensoru görüşmelerinde sert tartışmalar çıktı

CHP'nin Başbakan hakkında verdiği gensorunun görüşmeleri, sert tartışmalara sahne oldu.

Gensoru görüşmelerinde sert tartışmalar çıktı
16px
24px
13.05.2008 22:09
ABONE OLgoogle
CHP'nin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında verdiği gensorunun görüşmeleri, sert tartışmalara sahne oldu.

Başbakan Erdoğan hakkında CHP'nin verdiği gensoru üzerinde önerge sahibi olarak konuşan Kemal Anadol, 1 Mayıs olaylarında AK Parti'nin demokrasi ve özgürlük anlayışının ortaya çıktığını belirterek, "Maskesi düştü, ortaya, elinde sopa, biber gazı ve gaz bombasıyla ceberut bir devlet çıktı'' dedi. Başbakan'ın provokasyon olacağı gerekçesiyle 1 Mayıs'ın Taksim'de kutlanmasına şiddetle karşı çıktığını ifade eden Anadol, "Soruyorum, önümüzde 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı var. İhbar alırsa Sayın Başbakan, provokasyon olacak diye 19 Mayıs Bayramını yasaklayacak mı? Taksim magandalara açık, işçilere yasak'' dedi.

Kemal Anadol, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın defalarca Başbakan'ı özür dilemeye çağırdığını ancak Başbakan'ın 'devlet görevini yaptı' dediğini dile getiren Kemal Anadol, "Devlet görevini yapmadı, Ceza Kanunu açıkça çiğnedi. Şimdi Başbakan ve İçişleri Bakanına düşen, istifa etmektir. Şimdi sormak lazım, Sayın Recep Tayip Erdoğan sen sıkıyönetim komutanı mısın, yoksa demokratik bir ülkenin başbakanı mısın? Bir karar ver. Elhak Genel Başkanınız birinci rolü çok iyi oynadı ve kendi kendini deşifre etti" şeklinde konuştu.

"AK PARTİ KENDİ ORDUSUNU KURUYOR"

CHP Grubu adına konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi, hükümetin provokasyon iddialarının gerçeği yansıtmadığını ifade ederek, ''Provokasyon olmuştur. Bu provokasyonu, Tayyip Erdoğan, kendi korkusu nedeniyle gerçekleştirmiştir'' dedi.

Cevdet Selvi, "Şöyle bir vicdanınızla düşünün. Sen çıkacaksın demokrasi, özgürlükten bahsedeceksin. Bu neyin denemesiydi? Elimde belgeler var, çıkarmak istemiyorum. AKP kendi ordusunu kuruyor. Şu davranış ve tutumlar, bir totaliter rejime gidiş kaygısını düşündürüyor. Bu imajı verdiniz. Dünyaya da rezil ettiniz'' diye sözlerini tamamladı. Selvi'nin konuşmasına AK Partili vekiller tepki gösterdi.

"1 MAYIS'IN GELECEĞİ NEVRUZ OLAYLARINDAN BELLİYDİ"

DTP Grubu adına konuşan Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş, 1 Mayıs olaylarını görmek için, 40 gün önce yaşanan Nevruz olaylarının incelenmesi gerektiğini ifade ederek, temel hak ve özgürlükler, bir kültür haline gelmedikçe Türkiye'de nice olaylı 1 Mayısların, Nevruzların yaşanacağını söyledi. Hiçbir hak ve özgürlüğün, birbirinden bağımsız değerlendirilemeyeceğini ifade eden Demirtaş, "Toplantıyı, yürüyüşü yasaklarsanız, insan hak ve özgürlüklerini yasaklamış olursunuz'' dedi. Demirtaş, gensorunun gündeme alınmasına destek vereceklerini bildirdi.

ŞANDIR'IN KONUŞMASI

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, sendikalar ve hükümetin, elbirliğiyle 1 Mayıs'ı vatandaşlara zehrettiğini belirterek, 1 Mayıs günü ekranlara yansıyan görüntülerin kabul edilemez olduğunu dile getirdi.

Yaşananları 'kör inadın eseri' olarak niteleyen Mehmet Şandır, ''Bazı sendika ve sivil toplum kuruluşu yöneticilerinin, feraset ve iyi niyetten yoksun yaklaşımları karşısında hükümetin tedbiri ve tavrı, gereksiz bir güç gösterisine dönüşmüştür'' dedi. ''Türk işçisi ve Türk polisi, bu olayların faili değil gerçek mağdurlarıdır'' diyen Şandır, sendika yöneticilerinin, 1 Mayıs kutlamalarının, Taksim Meydanı'nda yapılması ısrarının yanlış olduğunu söyledi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde