Genç iş insanları G20 Liderler Zirvesi öncesi bir araya geldi

Genç iş insanları G20 Liderler Zirvesi öncesi bir araya geldi

G20 ülkelerinin genç girişimci ve iş insanları, kasımda Brezilya'da düzenlenecek G20 Liderler Zirvesi öncesinde bir araya gelerek, geleceğe yönelik beklenti ve isteklerini içeren bir bildiri yayımladı.

Genç iş insanları G20 Liderler Zirvesi öncesi bir araya geldi
16px
24px
24.06.2024 14:07Güncelleme: 24.06.2024 14:08
ABONE OLgoogle

Türkiye Genç İş İnsanları Derneği'nden (TÜGİAD) yapılan açıklamaya göre, G20 ülkelerinin genç girişimci ve iş insanları G20 Liderler Zirvesi öncesinde bir araya gelerek önerilerini hazırladı.

Brezilya'nın Goiania şehrinde gerçekleştirilen G20 Genç Girişimciler İttifakı (G20 Young Entrepreneurs Alliance-G20 YEA) Zirvesi'nde Avrupa Birliği delegasyonuna bir Türk başkanlık yaptı.

Ocak ayında Avrupa Genç Girişimciler Konfederasyonu YES for Europe Başkanlığına seçilen TÜGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Yıldırım, zirvede Avrupa Birliği delegasyonuna başkanlık ederken, Türkiye delegasyonunun başkanlığını ise TÜGİAD Başkan Yardımcısı Melih Sebastien Durmuş üstlendi.

5 ÖNCELİKLİ ALANDA SOMUT ADIMLAR ATMA ÇAĞRISI

Verilen bilgiye göre, zirve sonunda, dünya liderlerine sunulmak üzere hazırlanan ve tüm katılımcı ülkelerin başkanları tarafından imzalanan zirve bildirgesi yayımlandı. Bildirge, G20 liderlerine genç girişimcilerin küresel ekonomiye olan katkılarını artırmak için 5 öncelikli alanda somut adımlar atma çağrısında bulundu.

Bildirgede, "Kapsayıcı Kalkınma Yoluyla Ekonomik Büyüme: Gelir eşitsizliğini azaltmak ve girişimcilik fırsatlarını genişletmek", "Uluslararası İş Yapmayı Kolaylaştırma: İş vizesi ve yatırım sermayesinin serbest dolaşımı gibi önlemlerle genç girişimcilerin küresel iş fırsatlarına erişimini artırmak", "Küresel Döngüsel Ekonomiye Geçişi Hızlandırma: Sürdürülebilir girişimciliği teşvik ederek çevresel ve ekonomik faydalar sağlamak", "Yeni Nesil Girişimcileri Eğitme ve Teşvik Etme: Girişimcilik eğitiminin yaygınlaştırılması ve girişimcilerin yeteneklerinin geliştirilmesi" ile "İnovasyon, Dijitalleşme ve Geleceğin İşleri: Yeni teknolojilerin benimsenmesi ve dijital dönüşümün desteklenmesi" konularına yer verildi.

"G20 YEA GENÇ GİRİŞİMCİLERİMİZ İÇİN ÖNEMLİ BİR FIRSAT"

Açıklamada görüşlerine yer verilen TÜGİAD ve YES for Europe Başkanı Gürkan Yıldırım, G20 YEA Zirvesi'nin genç girişimcilerin küresel ekonomiye olan katkılarını artırmak ve dünya genelinde işbirlikleri oluşturmak için önemli bir fırsat sunduğunu bildirdi.

Yıldırım, "Zirve, her yıl G20 ülkelerinden yüzlerce genç girişimciyi bir araya getirerek fikir alışverişinde bulunmalarını ve küresel liderlere yenilikçi çözümler sunmalarını sağlıyor. Bu yılki zirveyi, 'Adil Bir Dünya ve Sürdürülebilir Bir Gelecek İnşa Etmek' temasıyla gerçekleştirdik ve dünya liderlerine önerilerimizi ve beklentilerimizi bir bildirge ile ulaştıracağız." değerlendirmesini yaptı.

patronlardunyasi.com

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde