Garanti Sigorta için devler yarışıyor

Garanti Sigorta için devler yarışıyor

Dünyanın 4 dev sigorta şirketi, satış süreci devam eden Garanti Sigorta'yı almak için birbirleriyle kıyasıya mücadele ediyor. Garanti Sigorta'ya talip olan devler ise şunlar: AIG, Aviva, ING ve Groupama. Yabancılara hisse satışının 2007'nin ilk yarısında

Garanti Sigorta için devler yarışıyor
16px
24px
25.12.2006 09:41
ABONE OLgoogle

Bankacılıktan sonra sigorta sektörüne de sıçrayan yabancı ilgisinin son örneği satış süreci devam eden Garanti Sigorta'da yaşanıyor. Garanti Sigorta'nın satışı için 2,5 ay önce Watson Wyatt'a yetki veren Doğuş Grubu'nun kapısını dünya devi 4 sigorta şirketinin aşındırdığı söyleniyor.

Garanti Sigorta ile ilgilenen şirketler arasında Amerikalı AIG, Fransız Groupama, İngiliz Aviva ve Hollandalı ING'nin de olduğu kaydediliyor. Garanti Sigorta'dan hisse satışı işleminin 2007'nin ilk yarısında gerçekleşmesi bekleniyor. Garanti Sigorta'nın yüzde 100 hissesine sahip Garanti Bankası, ekim ayı başında Garanti Sigorta'nın sigortacılık sektöründe muhtemel ortaklık, işbirliği, alım-satım, diğer stratejik imkanları değerlendirmek amacıyla danışmanlık kuruluşu Watson Wyatt Limited'i görevlendirdi. Garanti Sigorta'ya yerli sigorta şirketlerinden de ilgi olduğu ancak, yabancı sigorta şirketlerine hisse satışının daha güçlü olasılık olduğu belirtiliyor. Yabancılarla yüzde 50-50 ortaklığın da gündeme gelebileceği koşullara göre, Garanti Sigorta'nın çoğunluk hisselerinin de satılabileceği kaydediliyor.

 Yabancı ilgisi 2007'de de sürecek

Yabancılar, bankacılık sektörünün ardından, Türk sigorta sektörüne 2006 yılında inanılmaz ilgi gösterirken, özellikle, Başak Sigorta ve Başak Emeklilik'in özelleştirilmesi bu konuda dönüm noktası oldu. Bu iki şirketi Fransız sigorta şirketi Groupama satın alırken, İhlas Sigorta, Alman HDI International'e, İsviçre Sigorta, Alman Ergo'ya, Şeker Sigorta, ABD'li Liberty Mutual'a, Emek Hayat da GEM Global Equities'e satıldı. Fransız Coface ile Hollandalı Atradius da Türkiye'de sigorta şirketi kurmak için kolları sıvarken, yabancı ilgisinin, 2007 yılında sürmesi bekleniyor. Yabancı grupların sektördeki bazı şirketlerle görüşmelerini sürdürdükleri kaydediliyor.

Yabancıların, Türkiye'ye ilgisinde temel faktör, Türk sigorta sektörünün taşıdığı potansiyel. Nitekim, rakamlar da bu potansiyeli açıkça ortaya koyuyor.

Türkiye'de sigorta sektörü kriz yılları hariç reel olarak büyümeyi sürdürüyor. 2006 yılı ilk 9 ayı itibarı ile sektör Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği verilerine göre, toplam 7 milyar 018 milyon YTL'lik prim büyüklüğüne ulaşırken, 2005 yılının aynı dönemine göre reel büyüme yüzde 13 olarak gerçekleşti.

Toplam prim üretiminin, gayrisafi yurtiçi hasılaya oranı, AB'de yüzde 7,5 düzeyinde iken bu oran, Türkiye'de sadece yüzde 1,5-2 düzeyinde.

Yerli sigorta şirketlerinin yabancı ortak arayışlarında temel faktör ise yerli şirketlerdeki "sermaye yetersizliği." Hazine Müsteşarlığı'nın, AB'de risk esasına dayalı (risk based capital) sermaye sistemine dayanan "Solvency II" düzenlemelerinden esinlenen sermaye yeterliliği yönetmeliğine göre bazı sigorta şirketlerinin ilave sermaye koymaları gerekecek. Bununla birlikte, pazara yeni oyuncuların girmesiyle birlikte artan rekabet ve yapılacak yeni yatırımlar yerli sigorta şirketlerinin sermaye ihtiyacı dolayısıyla yabancı ortak arayışına da hızlandıracak.

Yabancı şirketlerin pazar payı artacak

Türkiye'de yabancı ve yabancı ortaklı şirketlerin pazar payları da yaklaşık yüzde 60 düzeyinde. Yeni yabancı sigorta şirketlerinin, Türk sigorta sektörünü girmesiyle birlikte bu oranın 2007 yılında artması bekleniyor. Türk sigorta şirketleri yanında yabancı sigorta şirketlerinin de yeni sigortacılık yasasının biran önce çıkmasını istedikleri kaydediliyor. Yeni yasanın, 2007 yılının ilk çeyreğinde çıkacağı, sektör yetkileri arasında yaygın kanı. 

 Garanti Sigorta'ya talip olan dünya devleri:

  ING: Tarihi 150 yıl önceye uzanan dünyanın en büyük finansal gruplarından biri olan Hollandalı ING, 1991 yılında  Nationale-Nederlanden ve NMB Postbank Group'un birleşmesiyle ortaya çıktı.

50 ülkede 120 bin çalışanı bulununan ING, dünyanın en büyük 20, Avrupa'da ise en büyük 10 finansal grubu arasında yer alıyor. ING, 1.2 trilyon euro aktif büyüklüğü ile tüm dünyada bireysel bankacılık, sigorta ve varlık yönetimi alanında toplam 15 milyonun üzerinde müşteriye hizmet veriyor. Hayat sigortası alanında Avrupa, Asya ve Güney Amerika'da hızla büyüyen ING'nin varlık yönetim birimi 570 milyar euroluk bir büyüklüğü yönetiyor. ING Group'un toplam gelirlerinin yüzde 50'sini sigorta alanından elde edilen gelirler oluşturuyor. 2006 yılının ilk dokuz ayında 5.5 milyar euro net kar açıklayan ING bu gelirin 2.7 milyar eurosunu sigorta alanından elde etti.

AIG (American International Group):  AIG, 1919 yılında CV Starr isimli genç bir Amerikalı girişimci tarafından Sangay-Çin"de “American Asiatic Underwriters” (AAU) adı altında kuruldu. 130'dan fazla ülkedeki 92 bine yakın çalışanı ile 2002 yılında dünyanın en büyük şirketleri arasında 3"üncü olan AIG, sigorta şirketleri arasında ise karlılık açısında ilk sırada yer aldı. Bu yılın ilk dokuz ayını 10.6 milyar dolar net karla tamamlayan AIG, 941.5 milyar dolarlık aktif büyüklüğe sahip. 

Bugün Amerika kökenli olarak uluslararası piyasalarda faaliyet gösteren AIG, Amerika"daki ticari, endüstriyel sigortanın en büyük isimlerinden.AIG"nin üyesi olan şirketler, 130'dan fazla ülke ve çevresinde yangın, kaza, nakliyat, hayat ve finansal servis sigortaları alanlarında faaliyet göstermekte olup, ayrıca finans sektörünün çeşitli alanlarında da hizmet veriyor. Türkiye"de 1976 yılında faaliyete başlayan AIG, Türkiye'de faaliyet gösteren üç yan kuruluşu bulunuyor: Hayat ve sağlık sigortası hizmetleri sunan ve Türkiye"deki 7. büyük hayat sigorta şirketi olan American Life, Türkiye"de sermaye yatırımı arayan bir yatırım şirketi olan AIG Blue Voyage ve mal ve kaza sigortası ürünlerinin tümünü sunan AIG Sigorta A.Ş.

Aviva: İngiltere'nin en büyük, dünyanın ise beşinci büyük sigorta grubu olan Aviva, Avrupa'da hayat ve emeklilik ürünleri sunan lider kuruluşlardan biri ve dünya çapında da 25 ülkede faaliyet gösteriyor. Ana faaliyet alanları uzun dönemli tasarruf, fon yönetimi ve elementer sigortaları olan Aviva'nın, yönettiği varlık değerleri 546 milyar doların üzerinde. Grubun dünya çapında 58 bin çalışanı ve 35 milyon müşterisi bulunuyor. 310 yıldır sigortacılık alanında hizmet veren Aviva, Aviva Hayat ve Emeklilik adı altında 1991 yılından bu yana Türkiye'de de faaliyet gösteriyor.

Groupama: Türkiye'de Başak Sigorta'yı alan ve Güneş Sigorta'nın da yüzde 30'una sahip olan Fransız sigorta devi Groupama, hasar sigortası, breysel sigortalar ve banka sigortacılığı alanında faaliyet gösteriyor. Birçok sigortacılık alanında Fransa'da lider konumda bulunan Groupama'nın Fransa'da 8 milyon dünya çapında ise 11 milyondan fazla müşterisi bulunuyor. Groupama, 2005 yılında 13.4 milyar euro ciro rakamına ulaşırken 2005 yılını 544 milyon euro net karla tamamladı. 

Garanti sektörde yüzde 4,5"luk paya sahip
ŞirketPrim üretimi*Pazar payı (%)
Anadolu Sigorta729.34912,25
Axa Oyak Sigorta683.68111,49
Koç Allianz Sigorta579.093Eyl.85
Aksigorta498.510Ağu.42
Yapı Kredi Sigorta401.4806,81
Garanti Sigorta265.1834,53
Diğer2.766.12546,65
Toplam5.923.421 
  
Kaynak: TSRŞB. 
* Hayat dışı (DASK dahil), 2006 yılı ilk 9 ay (bin YTL)

2006'da yabancılara satışlar  
 ŞirketSatın alan Hisse oranıSatış bedeli
Başak SigortaGroupama56,67268 milyon $
Başak EmeklilikGroupama41 
İhlas SigortaHDI International10016.75 milyon euro
İsviçre SigortaErgo75-
Şeker SigortaLiberty Mutual63,9-
Emek HayatGEM Global Equities99,991.5 milyon YTL

Alp Süer/Referans

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde