Galatasaray galibiyeti sonrası Fenerbahçe Başkanı Ali Koç sahaya indi, ortalık karıştı

Galatasaray galibiyeti sonrası Fenerbahçe Başkanı Ali Koç sahaya indi, ortalık karıştı

Galatasaray Fenerbahçe maçı bittiğinde "Galatasaraylı olarak Fenerbahçeyi tebrik ediyorum. Kazanmayı hak ettiler. Kazandılar.." şeklinde bir twit attım. Maç sonunda ise Ali Koç'un ve diğer yöneticilerin saha içindeki tavırlarını gördüğümde bir sporsever olarak oluşan manzaraya üzüldüm.

Galatasaray galibiyeti sonrası Fenerbahçe Başkanı Ali Koç sahaya indi, ortalık karıştı
16px
24px
20.05.2024 19:33Güncelleme: 20.05.2024 23:01
ABONE OLgoogle

Toygun ATİLLA


NEUCHATEL XAMAX MAÇINDA TOP TOPLAYICI
 
Öncelikle belirtmeliyim, 
1988'de Galatasaray'ın Neuchatel Xamax'ı 5-0 yendiği maça top toplayıcı olarak girerek maçı izleyecek kadar tutkulu bir taraftarım. 
 
Buna rağmen hayatımın hiçbir döneminde ne sporda ne de siyasette ne de hayatın başka bir alanında "fanatik" olmadım. Sevincimi de, üzüntümü de, öfkemi de kendi ölçülerimde yaşadım. 
 
FENER HAK ETTİ KAZANDI
 
Fenerbahçe, bana göre kırmızı kart olmayan bir pozisyonda hakemin takdiri ile 10 kişi kalması ile birlikte dezavantajlı durumu kaderin cilvesi ki kendi lehine çevirdi. 
 
Kendi sahasında alan savunması yapan ve Galatasaray'ı kilitleyerek gol pozisyonu bile vermeyen Fenerbahçe hak ederek kazandı. 
 
Buraya kadar herşey normaldi. 
 
ALİ KOÇ SAHAYA GİRENE KADAR
 
Ta ki, 
Ali Koç sahaya girene kadar. 
Ali Koç, Türkiye'nin en mümtaz kurumlarından Koç Holding'in Yönetim Kurulu üyesi başarılı bir iş insanı...
Koç topluluğu, yatırımları ile Türk bayrağını yurt dışında da dalgalandıran bir kurum. 
Koç grubu demek artık sadece şirket demek değil. 
Aynı zaman da eğitim demek, sağlık demek. 
Koç Lisesi ve üniversitesi ülkenin güzide eğitim kurumları...
 
KOÇ MARKASI 
 
Hal böyle olduğunda, nasıl ki Simon Kuper'in kitabında yazdığı gibi "Futbol Asla Sadece Futbol Değilse" Ali Koç Asla Sadece Ali Koç değildir. 
 
Koç markasının ve kimliğinin temsil ettiği değerlerin olduğunu düşünüyorum. 
 
Ali Koç'un da bu değerler toplamında kendisinden başka bir sürü değeri temsil ettiğini varsayanlardanım. 
 
MAÇ SONRASI 
 
Dün gece maçtan sonra ne oldu ? 
 
Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, maçın bitiminden taraftarları ve yöneticileri staddan ayrıldıktan sonra sahaya bir grup yöneticiyle birlikte girmek istedi. 
 
Yanında, olayları kontrol altına alması gereken Spor Güvenliği Şube Müdürü Osman Tınmazol da  bulunuyordu. 
 
Bu arada büyük kargaşa yaşandı. Küfürler, hakaretler havada uçuştu. 
 
Ali Koç basın toplantısında da tansiyonu düşürmedi. Meydan okudu. 
 
Maçtan sonra telefonlaştığımız bir Fenerbahçeli arkadaşım bile, "Nedir bu gerilim ortamı. Sevincimizi bile doğru dürüst yaşayamıyoruz. Ali Koç'un bu tavırları da nedir ?" diyordu. 
Hiçbir sağduyulu Fenerbahçelinin Başkan Ali Koç'un bu açıklamalarını onaylayacağını düşünmüyorum. 
 
FUTBOL ASLA SADECE FUTBOL DEĞİLDİR
 
İngiliz yazar Simon Kuper'in yazdığı ve "Futbol Asla Sadece Futbol Değildir" (Football Against the Enemy) adlı kitabına ismini veren söz, futbolun toplumsal, kültürel ve politik boyutlarını derinlemesine inceleyen bir çalışmayı ifade eder. 
 
Kitap, futbolun sadece bir spor olmadığını, aynı zamanda dünyanın dört bir yanında toplumları nasıl etkilediğini ve şekillendirdiğini anlatır. 
 
Simon Kuper'in bu eseri, farklı ülkelerde futbolun nasıl bir araç olarak kullanıldığını, politik liderler ve rejimler tarafından nasıl yönlendirildiğini ve futbolun küresel düzeydeki etkilerini ele alır. Futbolun insanlar üzerindeki etkisini ve toplumların sosyopolitik yapısındaki rolünü gözler önüne serer. 
 
Kitap, futbolun küresel bir fenomen olduğunu ve birçok farklı bağlamda sadece bir oyun olmanın ötesine geçtiğini vurgular. Bu nedenle, "Futbol Asla Sadece Futbol Değildir" sözü, Kuper'in çalışmasının temel tezini özetler.
 
ALİ KOÇ ASLA SADECE ALİ KOÇ DEĞİLDİR
 
Bence, Türk sanayisine, iş dünyasına son yıllarda da özellikle eğitim ve sağlık alanında da önemli işlere imza atan Koç ailesinin saygın bir üyesi olan Ali Koç, sadece Ali Koç olmadığını unutmamalıdır. 
 
Kavga ve gerilimin tetikleyicisini simgeleyen bir figür olmaktan çok topluma örnek olan bir figüre hızlıca evrilmesi gerekmektedir.
 
Futbol nasıl ki, Asla Futbol değilse "Ali Koç da Asla Sadece Ali Koç Değildir" 
patronlardunyasi.com
 
E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde