Fuhuş yapan vergisini ödesin

Fuhuş yapan vergisini ödesin

ÜRGÜP EMNİYETİ FUHUŞ YAPANLARDAN VERGİ ALINMASI İÇİN MALİYE'YE BAŞVURDU.

Fuhuş yapan vergisini ödesin
16px
24px
18.04.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün kayıtlarına göre fuhuştan yurtdışına giden para miktarı en az 5.1 milyon YTL olarak hesaplandı. Ürgüp Emniyet Müdürlüğü, Vergi Usul Kanunu’nun 9. maddesinin "her türlü kazançtan vergi alınır" hükmüne dayanarak fuhuştan elde edilen paranın vergilendirilmesi için Maliye’ye başvurdu.

TÜRKİYE’nin turistik ilçelerinden olan Ürgüp Emniyet Müdürü Mutlu Çelik’in "fuhuştan elde edilen kazanç vergilendirilsin" önerisiyle hükümet gündemine de oturdu. Emniyet Müdürü Çelik’in, Maliye Bakanlığı’na ulaştırılan "Türkiye’de fuhuş sektörü Türk vatandaşlığını kazanmış yabancıların elinde. Onlar da yabancı kadın çalıştırıyor. Türkiye’nin yaklaşık 3 milyon 800 bin dolar yani 5.1 milyon YTL’si (tedavülden kalkan para birimiyle 5.1 trilyon T.L.) yabancı ülkelere aktarılıyor. Vergi Usul Kanunu’nun 9. maddesine dayanarak fuhuş yapan kadınlardan vergi alınsın" önerisi tartışma konusu oldu.

BAKANLIK  ÇOK ŞAŞIRDI

Mal Müdürlüğü aracılığıyla Maliye Bakanlığı’na ulaşan bu öneri üzerine, Bakanlık bunun geçmişte uygulaması olmadığı için ne yapacağını şaşırdı. Emniyet Müdürü’nün çok önemli bir konuya değindiğini ve önerisinde haklı olduğunu belirten yetkililer, "Ne yapacağımızın arayışı içindeyiz" dediler.

Türk vatandaşlığına geçen yabancı kadınların önemli bir bölümünün Türkiye’de fuhuş sektörünü ele geçirdiklerini, yabancı ülkelerden 3-6 aylık vizelerle yabancı kadınları getirip Türkiye’de fuhuş yaptırdıklarını, "patron" konumundaki kadınlar ve çalıştırılan yabancı kadınların da elde ettikleri paraları hiçbir vergi ödemeden ülkelerine gönderdikleri belirlendi. Cumhuriyet Savcılığı’nın ve Emniyet’in yaptığı araştırmalarla önemli bulgulara ulaşıldı.

İNTİHAR NEDENİ

Yabancı kadın çalıştırılması, erkeklerin bunlarla ilişkiye girmesinin önemli sakıncalar yarattığını belirleyen Ürgüp Emniyet Müdürlüğü, ilçedeki 27 intihar girişiminin altında yabancı kadınlarla ilişkiye giren eşlerinin dikkatini çekme, onları eve bağlamanın yattığını da saptadı. Fuhuş yapanlara dönük hiçbir yaptırımları olmadığını belirten Emniyet Genel Müdürlüğü yetkilileri, yabancı kadınların önemli bir bölümünün hastalıklı olduğunu söylediler. Vergi Usul Kanunu’nun 9. maddesinde "her türlü kazançtan vergi alınır" hükmünün yer almasına rağmen, fuhuştan elde edilen kazançtan vergi alınmadığını anımsatan Emniyet yetkilileri, yasanın bu hükmünün yerine getirilmediğini savundular. Emniyet Müdürlüğü’nün yazısında fuhuştan elde edilen kazançlar ve bunlardan vergi alınmadığı hatırlatıldı, "Konunun Gelir Vergisi Kanunu, Vergi Usul Kanunu, Fuhuşla Mücadele yönünden değerlendirilerek araştırılmasını ve neticeden bilgi verilmesini rica ederim" denildi.

İlk başvuru Ürgüp’ten

Ürgüp Emniyet Müdürü Mutlu Çelik, Ürgüp Mal Müdürlüğü’ne gönderdiği, oradan da Maliye Bakanlığı’na üst yazıyla ulaştırılan yazısında, "Fuhuş yaptıkları tespit edilen Türk vatandaşlığına geçmiş bayanların, kazandıklarını ülkelerine havale yoluyla veya elden götürdükleri, ülkelerinde ve ülkemizde kazanımlarıyla ev, işyeri, otomobil satın alarak hiçbir vergiye tabi olmadan mal edindikleri anlaşılmıştır" dedi.

Taşkent’te 4 daire, kardeşe market, hesaba 85 bin dolar

EMNİYET Müdürlüğü, daha önce Türk vatandaşlığına geçen ve fuhuş yaptırdıkları iddia edilen kadınlarla ilgili banka hesap hareketlerini de araştırdı. Emniyet’in yazısında bazı kadınlarla ilgili şu bilgiler yer aldı:

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde