FT'den Beymen analizi

FT'den Beymen analizi

FT, BEYMEN'LE KOHLBERG ARASINDAKİ PAZARLIĞI YAZDI, BEYMEN'İN DEĞERİNİ ÇIKARDI.

FT'den Beymen analizi
16px
24px
17.05.2006 00:00Güncelleme: 02.11.2023 15:45
ABONE OLgoogle

İngiliz Financial Times gazetesi, Boyner Grubu ile ABD'li ünlü yatırım şirketi Kohlberg Kravis Roberts (KKR) arasındaki pazarlıkların 200 milyon dolarlık fiyat üzerinde yoğunlaştığını açıkladı. Gazeteye göre KKR, söz konusu fiyatı Beymen'in % 50'si ve Boyner Mağazacılık'ın yüzde 30'luk hissesi için ödeyecek

Financial Times'ın öne sürdüğü rakam doğru çıkarsa, Beymen'e biçilen değer yaklaşık 309 milyon dolar olacak. Çünkü KKR, son olarak 152 milyon dolar piyasa değeri üzerinden borsada işlem gören Boyner Mağazacılık'ın yüzde 30'u için 45.6 milyon dolar ödeyecek. Gazetenin yazdığı 200 milyon dolarlık fiyatın kalanı yani 154.4 milyon dolar da Beymen hisselerinin yarısını almak için kullanılacak. Bu durumda Beymen'in değeri 308.8 milyon dolara gelecek.

Temmuz'da biter
Financial Times'taki haberi değerlendiren Boyner Holding'in Murahhas Azası Cem Boyner, henüz bir rakam üzerinde anlaşmadıklarını söyledi. Boyner, "Rakam üzerinde anlaşsak açıklardık" dedi. Türkiye'ye ve özellikle perakende sektörüne büyük bir ilgi olduğunu kaydeden Boyner,
iki şirketlerinin de brüt kârları ve önlerindeki büyüme projeleriyle yabana yatırımcıların dikkatini çektiğini vurguladı. KKR Grubu ile 6-7 ay önce görüşmeye başladıklarını anlatan Cem Boyner, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Genelde görüşmeleri Türkiye'de yapıyoruz. Londra'da görüştüğümüz de oldu. iş şu anda niyet mektubu noktasına geldi. Münhasır görüşme sürecine giriyoruz. Bu süreç boyunca da müzakere edeceğiz. Sanırım Temmuz veya Ağustos gibi sonuç belli olur. KKR, Türkiye'yi ve Türkiye'deki projeleri çok heyecan verici buluyor. Yurtdışıyla da ilgililer ama Türkiye için geliyorlar."

Moskova'da yer arıyor
Bu yılki ciro hedefi 140 milyon dolar olan Beymen, 300'ün üzerinde markayı satıyor. Beymen, 2006-2008 arasında 36 milyon dolarlık yatirım yaparak iki kat büyüyecek. 2007'de İstinye Park'ta Prada, Dior, Fendi, Moschino, Etro, Paul Smith, Chloe, Celine ve Marc Jacobs butiklerim hizmete sunacak. Kahire'deki mağazasından 20 milyon dolar ciro bekleyen Beymen, Amman, Doha, Riyad, Cidde, Şam ve Cezayir'den gelen teklifleri değerlendiriyor. Dün konuştuğumuz Cem Boyner, "Moskova'dayım. Açacağımız yeni mağaza için yer arıyoruz" dedi.

Vatan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde