'Free shop'ta kara para!

'Free shop'ta kara para!

Savcılık, Kapıkule'de ortaya çıkarılan free-shop çetesi hakkında kaçakçılıktan elde ettikleri 17.5 milyon Euro'yu akladıkları iddiasıyla kara para soruşturması açılmasını istedi.

'Free shop'ta kara para!
16px
24px
06.08.2006 10:12Güncelleme: 25.10.2023 14:51
ABONE OLgoogle

Edirne'de 5 Aralık 2005 günü yapılan ve 36 kişinin tutuklandığı 'Free Shop Operasyonu'nda savcı "kara para soruşturması" istedi. 36'sı tutuklu toplam 50 sanık hakkında teşekkül halinde kaçakçılık suçlamasıyla iddianame hazırlayan Edirne Cumhuriyet Savcısı Mahmut Kaan Yüksel, aynı zamanda sanıkların kaçakçılıktan elde ettikleri 17.5 milyon euro için soruşturma istedi.

1 MİLYAR YTL
Başbakanlık Gümrük Müsteşarlığı müfettişlerinin raporuna göre şebeke, yurda giriş yapanların adına fiş keserek yüzde 18 ÖTV ve yüzde 275 KDV ödemeden ülkeye soktukları içki, sigara ve puroları İstanbul ve Antalya'nın lüks otel ve kulüplerine satıyordu. Rapora göre şebeke, beş yılda devleti yaklaşık 1 milyar YTL zarara uğrattı.

250 KİŞİLİK LİSTE VAR
İddianamede sanıkların kurdukları teşekkülle yaptıkları içki ve sigara kaçakçılığının boyutları, uyguladıkları yöntemler ayrıntılarıyla anlatıldı. Operasyonda yaklaşık 110 bin telefon görüşmesini dinleyen polis bunun 60 bininin kaçakçılıkla ilgili olduğunu tespit etti. Operasyonda zanlılardan birinin üzerinde ele geçirilen hafıza kartında yer alan uzun ve ayrıntılı liste ise polisi şaşırttı. "Çirkin Hikmet", "Kejo", "Ecevit", "Zoro", "Doktor" gibi lakapların ve borçlarıyla bütün alışverişlerinin yer aldığı bu liste, İstanbul'un önde gelen kaçak içki ve sigara "bayilerine" aitti. Polis şimdi yaklaşık 250 kişilik isim listesindeki kişileri araştırmayı sürdürüyor.

Müdür dinlemeye takıldı

EDIRNE Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'ya bağlı istihbarat birimleri mahkeme kararıyla dinlemeye aldığı kaçakçılardan Oktay Üvez'in, Ağrı İl Emniyet Müdürü Nafiz Selim Şahin ile çok sayıda telefon görüşmesini saptadı. Ağrı Emniyet Müdürü ile kaçakçılar arasındaki görüşmelerde çıkar ilişkisi ve rüşvet suçu olduğu belirlendi ve durum Cumhuriyet Savcısı Mahmut Kaan Yüksel'e bildirildi. Savcı Yüksel de telefon görüşmelerinin örnekleriyle birlikte soruşturma açılması için dosyayı Ağrı Valiliği'ne gönderdi.

Hanefi Avcı...  Kapıkuledeki operasyonu Hanefi Avcıya bağlı ekipler yönetti.

Bulgarları kullanmışlar

İDDİANAMEYE göre free-shop çetesi, Bulgaristan'daki tur şirketleriyle ortak çalışıyordu. Bulgar vatandaşları tur şirketleriyle turist gibi Türkiye'ye getiriliyor, vize ve harç ödemeden günü birlik giriş çıkış yaptırılıyordu. Bu arada yasal limitler kullanılarak turistler almış gibi gösterilen kaçak içki ve sigaralar, çete aracılığıyla önce depolarda toplanıyor, daha sonra İstanbul ve Antalya'da lüks kulüplerde satılıyordu.

Abdurrahman Şimşek/Sabah

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde