Fortis ve ABN Ambro iddiası

Fortis ve ABN Ambro iddiası

Belçika-Hollanda ortaklığındaki bankacılık gurubu Fortis'le Hollandalı banka ve sigorta şirketi ABN Amro'nun birleşmeye hazırlandıkları iddia edildi.

Fortis ve ABN Ambro iddiası
16px
24px
06.02.2007 14:03
ABONE OLgoogle
Belçika-Hollanda ortaklığındaki bankacılık gurubu Fortis'le Hollandalı banka ve sigorta şirketi ABN Amro'nun birleşmeye hazırlandıkları iddia edildi. Belçika'da Fransızca yayınlanan ekonomi ağırlıklı gazete L'echos'nun yer verdiği birleşme iddialarını her iki banka da şimdilik doğrulamadı.

Birleşme olasılığını ciddiye alan piyasalarda ise her iki şirketin hisseleri güne yaklaşık yüzde 1 artışla başladı. Piyasa değeri 42,3 milyar avro olan Fortis'le 47 milyar avroluk ABN Amro'nun birleşmesinden yaklaşık 100 milyar avroluk Benelüks bankacılık devi ortaya çıkıyor. Benzer pazarlarda rekabet etseler de ürünleriyle birbirini tamamlayan iki şirketin birleşmesinden yıllık 1,5 milyar avroluk tasarruf sağlanabileceği hesaplanıyor.
E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde