Formula pistlerinde teknoloji rüzgarı

Formula pistlerinde teknoloji rüzgarı

Artık Formula 1 pistlerinde sadece arabalar ve pilotlar değil, günümüzün en ileri teknoloji ürünü bilgisayar uygulamalarını hiç aksamadan yürütebilecek kapasitede bilişim sistemleri de yarışıyor.

Formula pistlerinde teknoloji rüzgarı
16px
24px
24.07.2006 18:18
ABONE OLgoogle

Kıran kırana rekabet içinde sürekli gelişen Formula 1 dünyası, dünyadaki en ileri teknolojilere ihtiyaç duyuyor.  Bu gereksinimden ötürü de Bilişim Teknolojisi şirketlerinin yarış takımlarının başarısındaki payı giderek artıyor.  Dünya çapındaki Formula 1 takımlarının tümünün bünyesinde çok gelişmiş bilgi işlem bölümleri var ve bölümlerdeki uzmanlar, dünyanın en güçlü şirketlerindeki meslektaşları kadar eğitimli ve donanımlı. 

AMD, bu yarışta bayrağı önde taşımak için, 14 marka şampiyonluğu ve 14 de pilot şampiyonluğu gibi ulaşılması zor bir rekoru elinde tutan Scuderia Ferrari ile 2002 yılında bir sözleşme imzalayarak takımın resmi sponsoru ve teknoloji ortağı.

İki şirket arasında o zamandan beri alışılagelmiş sponsorluk anlaşmalarının çok ötesinde bir ilişki var ve AMD ortağına sadece teknoloji ürünleri sağlamakla kalmıyor, dünyanın en rekabetçi iki ortamında faaliyet gösteren bu firmalar, yarışmak ve kazanmak için gereken güç, tutku ve kararlılık konularında mükemmel uyumlu bir ortaklık içindeler.

Scuderia Ferrari ve AMD arasındaki bu ortaklığın gücü, şirketlerin mükemmellik, rekabetçilik, insanlara saygı, kararlılık ve tutku gibi değerlerine ve kurumsal anlayışlarına dayanıyor.

AMD’nin dünya çapında satış ve pazarlamadan sorumlu başkan yardımcısı Henri Richard, “Ferrari bir kurum olarak AMD’nin temel değerlerinden birçoğunu paylaşıyor.  Bunları mükemmellik, rekabetçilik ve insanlara saygı olarak özetleyebiliriz.  Bir sponsorluk anlaşması söz konusu olduğunda, önümüzdeki seçenekler arasından doğal tercihimiz, bizim gibi güce, kararlılığa ve tutkuya sahip bir şirket olmuştur,” diyor.

Ancak Formula 1 yarışlarında kazanmak için ortak bir anlayışı benimsemek ve ortak değerlere sahip çıkmak yeterli değil.  Bu teknolojik ortaklığın başarısının ardındaki itici güç, AMD’nin en ileri teknolojilerinin uygulanmasıdır.  AMD, Ferrari Formula 1 takımına AMD Opteron, AMD Athlon 64, Mobile AMD Athlon 64 ve AMD Athlon 64 FX işlemci tabanlı, güçlü ve güvenilir iş istasyonları ve taşınabilir PC sistemleri sağlamaktadır. Bu sistemlerle Ferrari takımı gerçek zamanlı performans ölçümleri, akışkan dinamiği simülasyonları ve telemetri uygulamaları gibi yarışlar için yaşamsal önem taşıyan birçok işlemi gerçekleştirmektedir.

Ferrari’nin genel müdürü Jean Todt, yaptığı açıklamada, “İnsanlar bir Ferrari yarış arabasından sürekli performans ve birincilik bekler.  Bizim bu performansı sağlayabilmek için, her geçen gün büyüyen ve genişleyen isteklerimize destek verebilecek güvenilir ortaklara ihtiyacımız var” dedi.  “AMD teknolojisi ihtiyaçlarımıza cevap verme konusunda her zaman birinci.”

Ferrari’nin bilgi işlem bölümü ve mühendisleri, geçtiğimiz iki yıl boyunca yürüttükleri geniş kapsamlı ve ayrıntılı bir proje sonucunda, AMD’nin yeni ve çok gelişmiş AMD64 teknolojisine geçişi tamamladılar.  AMD64 teknolojisi, endüstri standardı olan 32-bit x86 mimarisini genişleterek 64-bit uygulamaların yürütülmesini sağlarken, mevcut tüm yazılımlarla tam uyumluluk gösteriyor.  AMD64 teknolojisinin Ferrari Formula1 takımına önemli yararları oldu.  Sözünü ettiğimiz uyumluluk sayesinde takım hem bugüne kadar 32-bit uygulamalar için yaptığı büyük ve değerli yatırımı koruyabildi, hem de 64-bit uygulamaların geniş olanaklarıyla performansını yükseltti.  Ayrıca, AMD64 teknolojisinin kusursuz işleyen uyumluluğu sayesinde, 64-bit en uygun ve gerekli zamanlarda sorunsuzca geçebilme olanağı buldu.

İtalya’nın Maranello kentinde bulunan, dünyaca ünlü mimar Renzo Piano tarafından tasarlanış Galleria del Vento, yani

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde