Fischer'den Toptan'a zor sorular

Fischer'den Toptan'a zor sorular

Avusturya Cumhurbaşkanı Fischer'den TBMM Başkanı Köksal Toptan'a zor sorular..

Fischer'den Toptan'a zor sorular
16px
24px
20.05.2008 15:22
ABONE OLgoogle

Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer, Meclis'e gelerek TBMM Başkanı Köksal Toptan ile görüştü. Fischer ve Toptan'ın, iki ülke ilişkileriyle ilgili karşılıklı değerlendirmelerinden sonra Fischer, AK Parti'ye açılan kapatma davası konusunda Toptan'a sorular yöneltti.

Köksal Toptan, Heinz Fischer ve bareberindeki heyeti, TBMM Başkanlık Divanı Salonu'nda kabul etti. Görüşmenin başında Toptan ve Heinz Fischer, iki ülke ilişkilerini değerlendiren kısa bir konuşma yaptılar. Gazetecilerin görüşmenin bittiğini zannettiği bir anda Heinz Fischer, Toptan'a, ''Cumhurbaşkanlığında yapılan basın toplantısında bana sorulan bir soru vardı, ben bu soruyu size de yöneltmek isterim; o da son zamanlarda devam eden bu meşhur davayla ilgili düşüncelerinizi almak isterim'' dedi.

Bu soru karşısında şaşırdığı gözlenen Köksal Toptan, ''Parlamentoda gurubu bulunan iki partinin kapatma davası var Anayasa Mahkemesi'nde. Bu yargılama süreciyle ilgili bizim yasa ve anayasamıza göre yorum yapmak doğru olmuyor. Ama şunu söyleyebilirim; Türkiye buna benzer siyasi krizleri geçmişte de yaşadı. Hepsinden başarıyla çıktı. Bundan da başarıyla çıkacağına inanıyorum. Anayasa Mahkemesi'nin her iki davayla ilgili en doğru kararı vereceğine inanıyorum'' şeklinde konuştu.

Tekrar söz alan Heinz Fischer, Toptan'a dönerek, "Sayın Başkan, sadece teknik açıdan bir soru sormak isterim. Anayasa Mahkemesi bu tip davalarda karar verirken salt çoğunluk mu yeterlidir ? Yoksa nasıl bir oy dağılımı geçerlidir ?" diye sordu. Köksal Toptan ise parti kapatmalarıyla ilgili en az 7 oy gerektiğini ifade etti. Toptan, "11 üyeli mahkemenin 7 üyesinin parti kapatmayla ilgili olumlu oy vermesi gerekiyor. 6'ya 5 çıksa parti kapatma davası reddedilmiş olur" dedi.

Fischer daha sonra, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, AK Parti'ye açılan kapatma davasına dahil edilmesini gündeme getirdi. Fischer, "Benim ülkem gibi pek çok ülkede Cumhurbaşkanı aleyhine bir yargı kararı alınması mümkün değil. Alınsa dahi, sadece ve sadece cumhurbaşkanının görevi sona erdikten sonra yerine getirilebilmektedir. Türkiye'de de buna benzer bir uygulama var mıdır ?" diye sordu.

Bu soruya karşılık da Köksal Toptan, şöyle konuştu: "Var var... Cumhurbaşkanı, bizim sistemimizde sadece Meclis'in büyük çoğunluğunun alacağı 'Vatana ihanet' suçlamasıyla ancak suçlanabilir. Bunun dışında başka bir suçla suçlanamaz. Kapatma davasına Sayın Cumhurbaşkanı'nın konu edilmesi, Cumhurbaşkanlığı öncesindeki bakanlık görevinde bazı beyanlarının kapatmaya neden olabileceği düşüncesiyle iddianameye girmesi söz konusu. Ama bir ceza yargılaması değil. Hukukçular arasında bir görüş birliği yok. Varsayalım ki mahkeme kapatmaya karar verdi. Yine varsayalım ki Sayın Cumhurbaşkanı da iddia edilen beyanları nedeniyle partinin kapatılmasına sebep oldu. O halde bile bir 5 yıllık siyaset yasağı var. Bu siyaset yasağı, ne zaman başlayacak? Bu hukukçular arasında tartışma konusu. Bu kadar çok varsayımın gerçekleşmesi halinde ancak bur durum söz konusu olabilir."

Fischer, daha sonra reform süreciyle ilgili bir soruya geçti. Türkiye'de birkaç yıl öncesinde birçok reform yapılmasının gündemde olduğunu dile getiren Ficher, "Önümüzdeki dönem sizin üzerinde çalışacağınız 3-4 reform var mı" diye sordu.

Fischer, sorusunu sorarken, TBMM Başkanı Toptan, görevlilere işaret ederek, gazetecilerin dışarı çıkarılmasını istedi.

Gazeteciler dışarı çıkarken Toptan, "Benden önceki dönemde başlayan bazı çalışmalar var. Araya seçim girse de AB perspektifinden sapma yok" şeklinde konuştu.

Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde