Fırat: TÜSİAD ile hükümet arasında bir sıkıntı yok

Fırat: TÜSİAD ile hükümet arasında bir sıkıntı yok

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, Merkez Bankası başkanlığı konusunda Türk Sanayicileri ve İş Adamları Derneği(TÜSİAD) ile temelde bir fikir ayrılığının olmadığını söyledi.

Fırat: TÜSİAD ile hükümet arasında bir sıkıntı yok
16px
24px
04.04.2006 17:25
ABONE OLgoogle

Fırat, "Aramızda herhangi bir sıkıntı yok. Türk ekonomimizin temel yapı taşlarından olan iş adamlarımızın çok önemli ekonomik bir kuruluşun başının atanması konusunda tabii ki fikirleri olacak ve bunu dile getirecekler" dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Dengir Mir Mehmet Fırat, Akif Gülle, Şaban Dişli, Nazım Ekren ve Bülent Gedikli, TÜSİAD'ı ziyaret etti. TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı başta olmak üzere, dernek üyeleriyle yapılan yaklaşık iki saatlik görüşmenin ardından Ömer Sabancı ve Dengir Mir Mehmet Fırat, basın mensuplarına değerlendirmelerde bulundu.

Fırat, ekonominin önde gelen kuruluşlarına yıllık ziyaretleri çerçevesinde TÜSİAD'ı ziyaret ettiklerini ifade ederek, görüşmenin çok yararlı geçtiğini anlattı. Ekonomik gelişmeler, siyasi konular ve AB gibi birçok önemli konuda fikir alışverişinde bulunduklarını dile getiren Fırat, "Birçok konuda mütabıkız ama bazı konularda da tabii ki farklı düşünebiliyoruz" şeklinde konuştu.

Konuşmasının ardından, basın mensuplarının sorularını cevaplayan Fırat, bir gazetecinin, Merkez Bankası başkanlığı sebebiyle hükümet ile TÜSİAD arasında bir sıkıntı olup olmadığını sorması üzerine, "Hayır aramızda herhangi bir sıkıntı yok." dedi. Türk ekonomisinin temel yapı taşı olan iş adamlarının çok önemli ekonomik bir kuruluşun başının atanması konusunda fikirleri olmasının çok normal olduğunu belirten Fırat, şöyle konuştu:

"İş adamlarımızın tabii ki fikirleri olacak ve bunu dile getirecekler. Bundan daha makul birşey düşünemiyorum. Bunun bir kırgınlık veya bir çatışma ortamı getireceğini de düşünemiyorum. Fikirlerini tabiki beyan edecekler. Biz de bu fikirlerden istifade edeceğiz. Ama bunu yüzde 100 yapacağız anlamında değil. Ama doğru bulduğumuz faydalı bulduğumuz fikirleri yapmamak gibi bir direnişin içinde bulunmamız söz konusu değil. İki tarafında düşündüğü tek birşey var; Türkiye."

TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı ise, AK Parti genel başkan yardımcılarıyla belirli aralıklarla biraraya gelip görüş alışverişinde bulunduklarını ifade ederek,bugün de çok yararlı bir görüşme gerçekleştirdiklerini anlattı.

Gazetecilerin Merkez Bankası başkanlığı ile ilgili Başbakan'ın TÜSİAD'a gösterdiği tepkiyi hatırlatmaları üzerine, Sabancı, Dengir Mir Mehmet Fırat'ın konuşmalarına işaret ederek, "Buna ilave bir yorum yok" dedi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde