'Fiili müzakereler başlıyor'

'Fiili müzakereler başlıyor'

AB HABER, TÜRKİYE İLE AB ARASINDAKİ MÜZAKERELERİN BAŞLAYACAĞINI DUYURDU.

'Fiili müzakereler başlıyor'
16px
24px
29.05.2006 14:50Güncelleme: 25.10.2023 14:54
ABONE OLgoogle

Habere göre, bu konudaki karar, dün Avusturya'da yapılan AB Dışişleri Bakanları toplantısında alındı.
 
AB Haber' e konuşan kaynaklar, nihai kararın 12 haziranda Lüksemburg'da bir araya gelecek AB Dışişleri Bakanları Konsey toplantısında alınacağını söyledi.
 
Karar çıkarsa, aynı gün gerçekleştirilecek Türkiye-AB Ortaklık Konseyi toplantısı sırasında, 'bilim ve araştırma' başlığında fiili müzakereler başlayacak.
 
AB gözlemcileri, AB dönem başkanı Avusturya'nın Türkiye ile müzakereleri fiilen başlatmak için pek de istekli olmadığına işaret ediyor.
 
Gözlemciler, dönem başkanlığı haziran ayı sonunda sona erecek Avusturya'nın, yine de Türkiye ile ilgili önyargılı olduğu izleniminden kaçınmak için, bir başlıkta müzakerelerin başlatılmasına sıcak baktığını ifade ediyor.

Türkiye 3 ekimde müzakerelere başladı
 
Türkiye ile AB arasındaki müzakereler 3 ekim tarihinde başlamıştı. Türkiye'nin 3 ekimde AB ile müzakerelere başlamasından önce Avusturya'nın 'imtiyazlı ortaklık' ta diretmesi  krize neden olmuştu.
 
Avusturya, Müzakere Çerçeve Belgesi'ne 'imtiyazlı ortaklık' ibaresinin girmesi için uzun süre direnmişti.  25 üyeli birlik içinde tek kalan Avusturya'nın sonunda direnci kırılmış ve Müzakere Çerçeve Belgesi onaylanmıştı.
 
Avusturya ile yürütülen pazarlıkların uzun sürmesi nedeniyle diplomaside pek sık uygulanmayan bir kural işletildi. Pazarlıkların yürütüldüğü Lüksemburg'ta saatler gece yarısına iki dakika kala 23:58'de durdurulmuştu.
 
AB Dönem Başkanlığı'nı yürüten İngiltere, bu süreçte Türkiye'ye önemli ölçüde destek vermişti. AB kulislerinden sızan bilgilere göre, İngiltere'nin diplomasideki başarısı müzakerelerin başlamasında etkili oldu.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde