Faizde gözler Perşembe günü Durmuş Yılmaz'da

Faizde gözler Perşembe günü Durmuş Yılmaz'da

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz liderliğinde ilk kez toplanacak olan Para Politikası Kurulu toplantısından faizde indirim çıkıp çıkmayacağı kararı merakla bekleniyor.

Faizde gözler Perşembe günü Durmuş Yılmaz'da
16px
24px
24.04.2006 15:47Güncelleme: 27.10.2023 14:24
ABONE OLgoogle

Merkez Bankası (MB) Başkanı Durmuş Yılmaz'ın bugüne kadar üye olarak katıldığı, ancak bu kez başkanlık yapacağı 27 Nisan'daki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faizlerin düşürülüp düşürülmeyeceği merakla bekleniyor. Yılın başından beri faizlerin nisandan sonra düşebileceği beklentisi vardı. Yılmaz, ayrıca 28 Nisan tarihinde de Enflasyon ve Görünüm Raporu'nu açıklamak için basının karşısına geçecek. Bu iki önemli toplantı öncesinde Yılmaz'ın PPK üyeleri ile geçtiğimiz hafta Perşembe günü bir hazırlık toplantısı yaptığı öğrenildi. PPK bu yıl diğer toplantılarını; 25 Mayıs, 20 Haziran, 20 Temmuz, 24 Ağustos, 26 Eylül, 19 Ekim, 23 Kasım ve 21 Aralık tarihlerinde yapacak. Banka Meclisi'nden PPK'ya Yılmaz'ın yerine kimin üye olarak gireceği konusunda ise henüz bir karar verilmedi. Bunun için Yılmaz'ın IMF - Dünya Bankası bahar toplantılarından gelmesi beklenecek. MB yetkilileri yeni üyenin belirlenmesinin 27'sine yetişemeyebileceğini ifade ettiler.

PPK, Yılmaz başkanlığında 27 Nisan'da, saat 14 ile 17 arasında iki aşamalı toplanacak. İlk aşamaya MB yetkilileri ve uzmanları ile Hazine yetkilileri de katılacak. MB ve Hazine yetkilileri ekonomik gelişmelere ilişkin hazırladıkları değerlendirmeleri PPK'ye sunarak tartışmaya açacak. Aynı gün ikinci aşamada PPK üyeleri toplanacak ve görünüme ilişkin son değerlendirmeyi yaptıktan sonra oylamaya geçecek. Oylama bittikten sonra PPK üyeleri gerekçeye temel teşkil edecek kısa metni oluşturacak. Karar gerekçesiyle birlikte aynı gün saat 17 - 19 arasında MB tarafından bir basın duyurusu ile açıklanacak ve internet sitesinde yer alacak.

Faiz düşecek mi düşmeyecek mi?
Daha önce açıklanan Enflasyon Raporu ve Erdem Başçı'nın Vekil Başkan olarak Merkez Bankası Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, "2006 yılının ilk çeyreğinde enflasyon oranlarının geçici olarak bir miktar yukarı doğru bir hareket gösterse de ikinci çeyrekten itibaren düşmeye başlayacağı ve üçüncü çeyrekten itibaren ise düşüş eğiliminin daha da belirginleşeceği, nihai olarak enflasyonun yıl sonunda yüzde 5 hedefine yakın gerçekleşeceği öngörülmektedir" denilmişti. Bu durum da piyasada nisana kadar faizde indirim olmayacağı yorumlarına neden olmuştu. İkinci çeyrekten itibaren enflasyonun düşmeye başlayacağı tahmininden hareketle 27 Nisan tarihinde Yılmaz başkanlığında toplanacak PPK'nda indirim olup olmayacağı merakla bekleniyor. Merkez Bankası en son 9 Aralık 2005'te kısa vadeli faizleri yüzde 13.75'ten 13.50'ye düşürmüştü. Mart ayında yapılan PPK toplantısı sonrasında yapılan açıklamada ise, "Orta dönemde politika faizlerinin yükselme olasılığı, aşağı inme ya da sabit kalma olasılığına kıyasla daha düşüktür; kısa dönemde sabit kalma olasılığının geçen toplantıya göre azaldığı ifade edilebilir" denilmişti.

Binay katılmayacak

Para Politikası Kurulu, bir başkanın başkanlığı altında, 4 başkan  yardımcısı, Banka Meclisi üyeleri arasından seçilecek bir üye ve başkanın önerisi üzerine müşterek kararla atanacak bir üyeden oluşuyor. Kurul bunlardan en az üçte ikisinin katılmasıyla toplanıyor. PPK üyeleri içinde şu anda Durmuş Yılmaz'ın yerine belirlenecek Banka Meclisi üyesi eksik. Ayrıca 4 Haziran tarihinde emekliye ayrılacak olan MB Yardımcısı Şükrü Binay'ın da toplantıya katılmayacağı öğrenildi. Binay katılmasa dahi toplantı için çoğunluk sağlanıyor. Kararlar ise üyelerin çoğunluğu ile alınıyor. Oyların eşitliği halinde Başkan'ın katıldığı tarafın teklifi kabul edilmiş sayılıyor. Bu durumda PPK 5 üyeyle toplanmış olacak. 

3 ayda bir yayımlanan Enflasyon ve Görünüm Raporu da 28 Nisan tarihinde bir basın toplantısıyla duyurulacak. Enflasyon Raporu'nun ilki 31 Ocak'ta açıklanmıştı. Diğer raporlar ise 28 Temmuz ve 31 Ekim'de çıkacak. Raporda, enflasyonu e

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde