F-16 rüşvet savları gündemde

F-16 rüşvet savları gündemde

Eski ABD Büyükelçisi Elekdağ, Şahinkaya’nın adının geçmediğini söyledi

F-16 rüşvet savları gündemde
16px
24px
16.09.2010 09:44
ABONE OLgoogle

HP İstanbul Milletvekili Şükrü Elekdağ, “Amerikalılar bize rüşvet iddialarıyla ilgili olarak ‘Bir Türk işadamı’ dediler, ama isim vermediler” dedi.

Anayasanın geçici 15. maddesinin kaldırılmasının ardından MGK üyelerinden Orgeneral Tahsin Şahinkaya ile ilgili “rüşvet” savları yeniden gündeme gelirken Türkiye’nin eski Washington Büyükelçisi, CHP İstanbul Milletvekili Şükrü Elekdağ, “Amerikalılar bize rüşvet iddialarıyla ilgili olarak ‘Bir Türk işadamı’ dediler, ama isim vermediler. Kesinlikle Tahsin Şahinkaya’nın adı geçmedi” dedi.

F-16 uçaklarının alımı sırasında rüşvet savları gündeme gelmişti. Dönemin Büyükelçilik Müsteşarı emekli Büyükelçi Yalım Eralp’in “1981’de ABD’liler bana askeri uçak seçiminde rüşvet alındığını anlattılar. Verilen tarif Tahsin Şahinkaya’ya uyuyordu. Rüşvet belgelerini kuryeyle Ankara’ya yolladık” sözleri de basına yansımıştı.

Elekdağ yalanladı

Dönemin Washington Büyükelçisi Elekdağ, rüşvet savlarıyla ilgili gelişmeleri şöyle anlattı:

“12 Eylül müdahalesinin üzerinden bir yıl geçmişti, ABD Kongresi’nde ve basınında Türkiye’ye karşı eleştiriler yoğunlaşmıştı. Ben de büyükelçi olarak uçak modernizasyon programımızı gerçekleştirmek için ABD savunma ve dışişleri bakanlıkları nezdinde girişimlerde bulunuyordum. General Dynmics F-16’ları imal ediyordu, Mc Donnell Douglas F-18’leri imal ediyordu. Müdahaleden bir yıl sonra Amerikan Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Senatör Percy telefon etti.

‘Türkiye’nin ABD’den askeri yardım çerçevesinde almayı öngördüğü uçaklarla ilgili bana rüşvet iddiası intikal etti. Eğer hükümetiniz tarafından gerekli önlemler alınarak bu iddiaların önü kesilmezse, bu konunun komisyonda tartışılması kaçınılmaz olur. Bu iddialarla ilgili yardımcım Hans Binnedjizk’i size gönderiyorum’ dedi. Binnedjizk, büyükelçiliğe geldi, onu Yalım Eralp karşıladı, sonra yanıma getirdi. Binnedjizk, iddiaları anlattı. Buna göre; F-16 uçaklarını imal eden General Dynamics firmasının bir yetkilisi New York’ta bir Türk işadamı görüşmüş. Bu Türk işadamı, F-16’ların spesifikasyonları tatminkâr, ama seçimi yapacak komisyon F-18’leri seçme eğiliminde, ama bana 9 milyon dolar verirseniz nihai karar F 16’lar lehine çıkacaktır, demiş.

‘Bunları Ankara’ya en üst makama intikal ettireceğim, ama bana Türk işadamının ismini verin, ayrıntılı olarak yazıyla bildirin’ dedim. Belge vermeye yanaşmadılar, isim de vermediler.”

Cumhuriyet

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde