'Erdoğan Cumhurbaşkanı olur'

'Erdoğan Cumhurbaşkanı olur'

Borusan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kocabıyık, konsolide cirolarının, yüzde 20 artışla geçen yıl 2 milyar 343 milyon dolara ulaştığını bildirdi.

'Erdoğan Cumhurbaşkanı olur'
16px
24px
13.03.2007 16:27
ABONE OLgoogle

Borusan Holding'in yıllık kamuoyu bilgilendirme toplantısında konuşan Kocabıyık, Borusan açısından 2006'nın iyi geçtiğini, tahminlerinin ilerisinde bir büyüme ve karlılık artışı elde ettiklerini söyledi.

Borusan Holding'in 2006 yılı faaliyet değerlendirme toplantısı Çırağan Sarayı'nda yapıldı. Kocabıyık, 2006'ya adım attıkları günlerde yüzde 15'lik bir büyüme öngördüklerini ifade ederek, ''Oysa konsolide ciromuz yüzde 20 artışla 2 milyar 343 milyon dolara ulaştı. Bu nedenle mutluyuz'' dedi.

Borusan Holding Üst Yöneticisi (CEO) Agah Uğur da, 2007'de yüzde 21'lik bir büyüme beklediklerini ifade ederek, odaklandıkları çelik, distribütörlük, lojistik ve telekom faaliyet alanlarının tümüne yayılan bu büyüme ile 2007'de konsolide cirolarını 2,8 milyar dolara ulaştıracaklarını düşündüklerini söyledi.

Uğur, 2006'da vergi, faiz ve amortisman öncesi karlılıklarının 225 milyon dolar olarak gerçekleştiğini, 2007'de ise bu rakamı 260 milyon dolara çıkarmayı hedeflediklerini bildirdi.

İstikrarlı büyümeyi ekonomik kriz ortamında bile kesintisiz bir şekilde sürdürdükleri yatırımlara borçlu olduklarını ifade eden Uğur, 2001-2006 yılları arasında 500 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını, 2006-2010 dönemi yatırımlarının 600 milyon dolar olacağını ve bu yıl 165 milyon dolar yatırım yapmayı planladıklarını kaydetti.

Agah Uğur, geçen yıl yeni işler konusunda bir arayış içerisinde olduklarını da vurgulayarak, şunları söyledi: ''Hangi iş kolları hem cazip olabilir, hem de bize uygun olabilir diye baktık. Arayışımızın son aşamasına geldik. Şu anda net bir tanım yok. En yakın olduğumuz konunun enerji olduğunu söyleyebilirim. Bu konuda herhangi bir model, bugüne kadar yapmış olduğumuz birşey yok. Bundan sonraki dönemde çalışmalarımız netleşmiş olacak. Türkiye'de yeni iş alanları olacak, güçlü olduğumuz konularda da yeni coğrafyalar peşindeyiz.''

Kocabıyık, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine değinerek, ''Bugün içe dönük tartışmalardan bizi kurtaracak, sorunlara akılcı çözümler üretilmesine katkı sağlayacak ve ülkeye bir vizyon oluşturmakta öncü olacak bir lidere gereksinimimiz vardır'' dedi.

Borusan'ı küresel ekonomiyle bütünleştirecek bir yönetim ve yatırım anlayışı içinde olduklarını ifade eden Kocabıyık, Türkiye'ye güvendiklerini, Türk ekonomisinin geleceğine yatırım yaptıklarını ve bugün de aynı anlayışla yeni, çok iddialı yatırımlara hazırlandıklarını kaydetti.

Kocabıyık, sorular üzerine, gelecekte çelik sektöründe Arcelor-Mittal gibi 2-3 tane şirket, tüm dünyada konsolidasyonlar oluşacağını belirterek, Borusan'ın gayrimenkul sektöründe olmayacağını söyledi.

Kocabıyık, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası şefliği için Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç'a teklif götürüldüğü yönündeki bir soru üzerine, ''Rahmi Bey bize söz verdi, Ekim ayında bekliyoruz. Yardımın miktarı 25 bin avro. Çalışmalar henüz başlamadı. Eminim Rahmi Bey, çok kısa zamanda bu işi öğrenecektir'' diye konuştu.

FAALİYET GÖSTERİLEN SEKTÖRLERDEKİ HEDEFLER

Uğur, faaliyet gösterdikleri sektörlerin her biri için hedefler belirlediklerini, temel faaliyet alanlarının çelik kolundaki işler olduğunu belirterek, ''Çelik boruda hedefimiz, Avrupa'nın ana oyuncularından biri olmak. Yassı çelikte ise mevcut sınıfta Türkiye'nin en büyük üreticisi olmayı hedefliyoruz'' dedi.

Otomotivde, lüks alanda liderlik konumunu sürdürmeyi, ikinci elde, ilk iki oyuncudan biri olmayı öngördüklerini ve iş makinelerinde Caterpillar'ın ''örnek'' temsilcisi olarak Türkiye ile birlikte Kazakistan ve İran'da da hızlı bir şekilde büyümek istediklerini ifade eden Uğur, entegre lojistik hizmetlerinde en büyük oyunculardan biri olmayı stratejik hedef olarak belirlediklerini de kaydetti.

Borusan'ın esas gündem maddesi ve hedefinin, sürdürülebilir karlı büyüme olduğunu, ekonomik krizin en ağırlaştığı 2001 yılından bu yana 4,5 kat büyüdüklerini, 2001-2006 yılları arasındaki 5 yılda ortalama her yıl yüzde 18'lik bir büyüme gerçekleştirdiklerini söyledi.

''BÜTÜN İŞ ALANLARINDA HIZLI BÜYÜME DEVAM EDİYOR''

Agah Uğur, bütün iş alanlarında hızlı büyümenin devam ettiğini belirterek, çelik boru ve yassı çelik işlerini içeren çelik faaliyetlerinin geçen yıl yüzde 21 büyüdüğünü, bu alanda 2007'deki büyüme beklentilerinin ise yüzde 18'ler seviyesinde olduğunu bildirdi.

BMW/Mini, Land Rover, Caterpillar ve Agco temsilcilikleri ile ikinci el otomobil satış faaliyetlerini yürüttükleri distribütörlük işindeki büyüme hızlarının 2006'da yüzde 16 seviyesinde gerçekleştiğini, bu yıl da yüzde 22 seviyesindeki yüksek büyüme hızını korumayı öngördüklerini ifade eden Uğur, liman ve entegre lojistik işlerini içeren lojistik faaliyetlerinin geçen yıl yüzde 23'ler seviyesinde büyüme kaydettiğini, 2007 yılı büyüme beklentisinin de bu seviyede olduğunu belirtti.

Yüksek büyüme hızıyla gelişmekte olan yeni işlerinin, kurumsal telekom operatörlüğü alanında faaliyet gösteren Borusan Telekom olduğunu vurgulayan Uğur, 2006 yılında yüzde 100 seviyesinde gerçekleşen ciro artışının, bu yıl yüzde 35'lik bir büyüme ile sürmesini öngördüklerini kaydetti. Uğur, bu yıl 165 milyon dolar yatırım yapmayı planladıklarını ve bu miktarın içerisinde hiçbir şirket alımı olmadığını kaydetti.

GRUBUN AKTİF TOPLAMI 1,6 MİLYAR DOLARA ULAŞTI

Agah Uğur, sürekli ve karlı büyümenin etkisiyle grubun finansal yapısının giderek güçlendiğini ifade ederek, ''Aktif toplamımız 1,6 milyar dolara ulaştı. 2007 yılında yatırımlar ile birlikte 1,8 milyar dolara ulaşacak'' dedi. Borusan Mannessman Boru'nun geçen yıl cirosunu yüzde 22 oranında artırdığını belirten Uğur, ''Şirketin dış pazarlardaki etkinliğini de AB, Kuzey Afrika ve Orta Doğu'daki büyük boru ihalelerindeki başarılarımızla sürdürmek istiyoruz'' dedi.

Uğur, hat borusunda Bakü-Ceyhan'ı kazanmalarından sonra bölgedeki konumlarının değiştiğini ifade ederek, Arcelor-Mittal'le ortak oldukları Borçelik'in geçen yıl yüzde 19 oranında büyümeyi başardığını, önümüzdeki dönemde ağırlıklı olarak iç piyasaya yönelecek şirketin, bu yıl satış hacmini yüzde 13 seviyesinde artırmayı ve karlılıkta da önemli bir yükselme elde etmeyi hedeflediğini kaydetti.

Borusan Otomotiv'in, büyümenin negatif olduğu binek oto pazarında BMW'nin lüks alandaki pazar payını artırarak liderliğini koruduğunu belirten Uğur, ''2007'de binek oto pazarında yine bir daralma yaşanacağını öngörüyoruz. Buna rağmen Borusan Otomotiv faaliyetlerinde rekabet gücü yüksek modellerimiz ve yeni tanıtımlar ile büyüme öngörüyoruz'' diye konuştu.

İkinci el pazarında zayıf bir yılı geride bırakmalarına karşın, 2007'de Otomax ile 7 bin adetin üzerinde açık artırma satışı hedeflediklerini kaydeden Uğur, 2006'da iş makineleri sektöründeki canlılığın devam etmesi ile, ciro bazında yüzde 23 oranında bir büyüme elde ettiklerini, bu artışta Kazakistan pazarındaki faaliyetlerinin katkısının büyük olduğunu, orta vadede İran pazarında da çok umutlu olduklarını söyledi.

Uğur, telekom ile ilgili olarak da ''Haksız rekabet koşullarıyla uğraşmaya devam ediyoruz. Telekom kurumunun bu konuda bizi dinlemeden, bizim rakamımıza bakmadan karar alıyor olması haksız rekabetin tipik bir örneğidir diye düşünüyoruz. Rekabet Kurulu maalesef görev üstlenmiyor. Şehir içi telefon konuşmalarının serbest bırakılmamasının nedeni nedir? Bilmiyoruz. Çaresizlik içinde bir durumdayız'' diye konuştu.

''(ENERJİDE) İŞ BİRLİĞİ YAPMAYA ÇALIŞTIĞIMIZ FİRMALAR VAR''

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Uğur, hangi iş kollarının kendilerine uygun ve uzun vadede cazip diye baktıklarında, yenilenebilir enerjinin bir numara olduğunu belirterek, şunları kaydetti: ''Şu anda hidro santralleriyle ilgileniyoruz. Oradaki dengeleri görmeye çalışıyoruz. Yeni oluşan dengelerle 'ne yapabiliriz' araştırması içindeyiz. İş birliği yapmaya çalıştığımız birkaç firma var. Kendi başımıza bu işi yapma arzusunda olmayabiliriz. Çok küçük bir oyuncu olmayacağız, çok büyük bir oyuncu da olmayabiliriz tabi ki. Bu işin en büyük özelliği modüler büyüme imkanı var. En yakın hissettiğimiz ve çalışmalarını odakladığımız bir iş alanı.''

KOCABIYIK'LA UĞUR HALKA AÇILMADA ANLAŞAMADI

Bir gazetecinin Borçelik'in halka açılma durumunun ne olduğunu sorması üzerine Ahmet Kocabıyık, "Öyle bir şey yok" dedi. Sonra da Agah Uğur, "Evet var" dedi. Uğur, "Vardı ama vazgeçtik. Şirket için halka açılmamanın şu aşamada daha doğru olmadığına karar verdik. Çünkü güçlü bir ortak aldık. Halka açılmayı gerek görmedikk. u, geçen yılın başına kadar devam eden bir konuydu'' dedi.

KOCABIYIK: ERDOĞAN CUMHURBAŞKANI

Toplantı sonunda bir gazetecinin "Size göre Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanı olur mu?" şeklindeki sorusuna, "Evet. Bana göre Erdoğan Cumhurbaşkanı" dedi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde