EPDK özelleştirme tarifelerini onayladı

EPDK özelleştirme tarifelerini onayladı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), özelleştirilecek 20 elektrik dağıtım bölgesinin tarifelerini onaylayarak 30 yıllığına lisanslarının verilmesini kararlaştırdı.

EPDK özelleştirme tarifelerini onayladı
16px
24px
25.08.2006 14:42
ABONE OLgoogle

Kurulun, dün ve bugün gerçekleştirdiği toplantılarda onayladığı ve 1 Eylül 2006 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanacak tarifelerde, mevcut elektrik fiyatlarında herhangi bir değişiklik yapılmazken, 11 olan temel abone grup sayısı, mesken, sanayi, ticarethane, aydınlatma ve tarımsal sulama olarak 5'e düşürüldü. Ayrıca kararla kalkınmada öncelikli illerde sanayi tarifesi uygulaması da kaldırıldığı için bu bölgelerdeki sanayicilerin yaklaşık yüzde 7 oranında daha ucuza elektrik tüketme imkanı ortadan kalktı.

EPDK Başkanı Yusuf Günay, 'Kurul olarak dağıtım özelleştirmeleri ile ilgili dün ve bugün 68 konuda karar aldık. Bu kararlarla elektrik dağıtım bölgelerinin özelleştirilmesi ve sektörün serbestleşmesi konusunda büyük bir adım atılmıştır' dedi. Günay şunları söyledi:

'Özelleştirilecek dağıtım bölgelerinden 15'ine yeni lisans vermeyi 5'inin ise lisansını tadil etmeyi kararlaştırdık. 20 dağıtım bölgesinin perakende enerji satışı, dağıtım hizmeti ve perakende satış hizmeti tarifelerini onayladık. Buna göre tarife gruplandırması basitleştirildi. Kalkınmada öncelikli illerde ayrı bir sanayi tarifesi uygulaması kalktı. Ayrıca, enerjisini istediği kaynaktan tedarik etme imkanı olan serbest tüketicilerin perakende lisans sahibi dağıtım şirketlerine ödeyecekleri ve daha önce bölgeler arasında büyük farklılıklar sergileyen dağıtım bedelini Türkiye genelinde tek bir ulusal düzeye getirdik.' Günay, fiyat eşitleme mekanizması ve gelir düzenlemesi ile ilgili iki tebliği yıl sonuna kadar çıkaracaklarını belirterek, şöyle konuştu: 'Ancak bu düzenlemeleri yıl sonuna kadar yapacak olmamız ihale sürecini etkilemeyecektir. Dağıtım bölgelerinin tarifelerini onaylayıp lisanslarını vermemizin ardından dağıtım özelleştirmeleri için kritik bir aşama geçildi. Kurum olarak özelleştirmeler için gerekenleri yaptık. Bundan sonra ne zaman ve nasıl bir özelleştirme yapılacağı konusunda Özelleştirme İdaresi Başkanlığı çalışmalar yapacaktır.'

ESKİ ABONE GRUBU YENİ ABONE GRUBU

Mesken Mesken -Sanayi Çift terimli OG Sanayi Tek terimli OG Sanayi Tek terimli AG Sanayi -Endüksiyon ve ark ocağı Çift terimli OG Sanayi -İçme ve kullanma suyu Ticarethane/Diğer-2 -Ticarethane ve Yazıhane Ticarethane -Resmi Daire Ticarethane -Şantiye ve geçici aboneler Ticarethane -Hayır Kurumları, Dernekler, Vakıflar, Müzeler, Resmi okullar, Resmi Yurtlar, Resmi Üniversite, Resmi Yüksek Okullar, Resmi Kurslar, Resmi Sağlık Kuruluşları Ticarethane/Diğer-1 -Spor tesisleri Ticarethane/Diğer-1 -Kültür Balıkçılığı ve Kümes Hayvanları Ticarethane/Diğer-1 -İbadethane Aydınlatması Aydınlatma -Genel Aydınlatma Aydınlatma -Şehit aileleri ve muharip/malul gaziler Mesken/alt grup -Arıtma tesisleri Sanayi veya müşterinin dahil olduğu abone grubu -Tarımsal amaçlı soğuk hava depoları Ticarethane/Diğer-2 -

YENİ LİSANS ALAN VE MEVCUT LİSANSLARI TADİL EDİLEN BÖLGELER

1 DİCLE Diyarbakır, Mardin, Siirt, Şanlıurfa, Batman, Şırnak

2 VANGÖLÜ Bitlis, Hakkari, Muş, Van

3 ARAS Ağrı, Erzincan, Erzurum, Kars, Bayburt, Ardahan, Iğdır

4 ÇORUH Artvin, Giresun, Gümüşhane, Rize, Trabzon

5 FIRAT Bingöl, Elazığ, Malatya, Tunceli

6 ÇAMLIBEL Sivas, Tokat, Yozgat

7 TOROSLAR Adana, Mersin, Osmaniye, Hatay,Gaziantep, Kilis

8 MERAM Kırşehir, Nevşehir, Niğde, Aksaray, Konya, Karaman

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde