EPDK kimlere ceza verdi?

EPDK kimlere ceza verdi?

EPDK, KAÇAK İSTASYONLARA AKARYAKIT VEREN 28 ŞİRKETE REKOR CEZA VERDİ

EPDK kimlere  ceza verdi?
16px
24px
01.09.2006 00:00
ABONE OLgoogle

EPDK, 28 akaryakıt dağıtım şirketine toplam 1 milyar 666 milyon YTL (yaklaşık 1 milyar 150 milyon dolar) idari para cezası uygulanmasını kararlaştırdı. Şirketlere kesilen cezaların sebebi olarak, kapatılan 2 bin 100 bayiye akaryakıt vermeye devam etmeleri gösterildi.

En yüksek ceza Petrol Ofisi'ne kesildi
Verilen cezalarda en büyük payın Petrol Ofisi'ne ait olduğu öğrenildi. Şirkete 700 lisanssız bayiye akaryakıt verdiği için 498 milyon YTL'nin üzerinde ceza geldi. Borsada işlem gören şirketler için de İMKB'ye cezaları bildiren yazı gönderildi.

30 şirketten sadece ikisine ceza gelmedi
Haklarında soruşturma yürütülen 30 şirketten 28'ine ceza çıkarken, Petrol Ofisi'nden sonra en büyük cezayı alanın 165 milyon YTL ile Opet olduğu öğrenildi. Onu 113 milyon YTL ile Turcas izledi.

Dağıtım şirketlerine 1.2 milyar dolarlık ceza

EPDK, 28 akaryakıt dağıtım şirketine lisansı olmayan benzincilere akaryakıt verdikleri için toplam 1.2 milyar dolar para cezası verdi. En büyük pay 500 milyon YTL'yle Petrol Ofisi'ne ait.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) dünkü toplantısında, 28 akaryakıt dağıtım şirketine toplam 1 milyar 666 milyon 835 bin 180 YTL (yaklaşık 1,150 milyar dolar) idari para cezası uygulanmasını kararlaştırdı. EPDK'dan yapılan açıklamada, sözkonusu şirketlere, "lisansı olmayan akaryakıt bayilerine akaryakıt ikmali yaparak Petrol Piyasası Kanunu'nda düzenlenen lisans faaliyet sınırını aştıkları' için ilgili yasa ve tebliğ gereği idari para cezası uygulanmasının kararlaştırıldığı belirtildi. Cezada en büyük payın Petrol Ofisi'ne ait olduğu öğrenildi. Şirkete 498 milyon YTL'nin üzerinde ceza gelirken halka açık dağıtım şirketlerine ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'na cezaları bildiren yazı gönderildi. Petrol Ofisi'nin lisansı olmayan 700 bayine ikmal yaptığı ve 498 milyon YTL'lik cezanın buradan kaynaklandığı öğrenildi. Bu arada Petrol Ofisi'nin alt markası olan Erk Petrol'e de 100 milyon YTL'lik ayrı bir ceza geldi.

BAYİLER YAKTI
Kurul çalışma şartlarına uygun olmayan ve bu nedenle lisansı bulunmayan 2 bin 300 bayie akaryakıt verdikleri için dağıtım şirketlerine ceza keserken aslında bu kararın yaklaşık 40 gündür gündemde olduğu öğrenildi. EPDK, yaptığı denetimler sonucunda, akaryakıt dağıtımı için kanunda gereken şartları yerine getirmedikleri için 2 bin 100 bayinin kapısına kilit vurmuştu. İşte mühürlenen bu bayiler akaryakıt dağıtım şirketlerinin de canını yaktı. Lisans alamadıkları için piyasada yer almaması gereken dağıtım şirketlerinin akaryakıt ikmali yapıldığını belirleyen EPDK, 20 Temmuz 2006 tarihinden bu yana söz konusu şirketleri belirlemişti. EPDK Denetim Dairesi tarafından önce dağıtım şirketlerinden savunma alındı ardından da her sevkiyat için ayrı ceza verilmesi gündeme geldi. Kurul, her bir dağıtım için 714 bin 460 YTL ceza verdi.

2 ŞİRKET KURTULDU
Kurul tarafından yapılan açıklamada söz konusu cezaların Petrol Piyasası Kanunu'nun 7'inci maddesi çerevesinde verildiği bildirildi. Aslında söz konusu ceza sürecinin başlaması oldukça uzun bir zamana yayıldı. Öncelikle EPDK, lisansı olmadan faaliyet gösteren 2 binin üzerinde bayi tespit ederek önce onları mühürledi ardından da 113 milyon YTL ceza kesti. Bu ceza büyük tepki alırken, bayiler, "Bu akaryıkıtı bize veren dağıtım şirketlerinin hiç mi suçu yok?" diyerek harekete geçtiler. Bunun üzerine bu kez EPDK dağıtım şirketlerinin faturalarını denetim altına aldı. Yapılan soruşturmalar sonunda neredeyde lisanı iptal edilen tüm bayilere akaryakıt ikmalı yapıldığ öğrenildi. 320 denetim elemanı tarafından yapılan soruşt

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde