En 'Narin' başkanlık

En 'Narin' başkanlık

ENGİN AKÇAKOCA'NIN NARİN GRUBU'NA GEÇİŞİNİN ALTINDA 8.5 MİLYON DOLAR ÇIKTI.

En 'Narin' başkanlık
16px
24px
03.05.2006 10:41
ABONE OLgoogle

Akçakoca'nın, BDDK Başkanlığı'ndan ayrılmadan kısa süre önce, Narin Grubu'nun el konulan bankalara olan 8.5 milyon dolarlık kredi borcunu yeniden yapılandırdığı saptandı.

8.5 MİLYON $ BORÇ

Akçakoca'nın BDDK Başkanlığı yaptığı dönemde TMSF, BDDK bünyesinde faaliyet gösteriyor ve el konulan bankalarla ilgili tüm kararları Akçakoca imzalıyordu. El konulan bankalara kredi borcu olan firmalarla yapılan anlaşmaları ve ödeme protokollerini de Akçakoca ve kurul üyeleri kararlaştırıyordu. AKŞAM Gazetesi'nin ele geçirdiği belgelere göre, Narin Grubu'na ait şirketlerin, İktisat Bankası'na 5 milyon 591 bin dolar, EGS Bank'a 832 bin dolar, Etibank'a 2 milyon dolar, Toprakbank'a 52 bin dolar olmak üzere toplam 8 milyon 535 bin 498 dolarlık kredi borcu bulunuyordu. O dönemde, söz konusu borçlarla ilgili ilk kararı, Engin Akçakoca'nın başında olduğu TMSF Yönetim Kurulu aldı.

YENİDEN YAPILANDIRILDI

TMSF Yönetim Kurulu, Narin Grubu şirketlerinin el konulan bankalara olan borçları ile ilgili olarak 6 Mayıs 2002 tarihinde bir karar aldı. Engin Akçakoca, Ali Akın Tarı, Atilla Taşdemir, Mehmet Nuri Doğulu, Yusuf Ziya Önder, Teoman Kerman ve Tanbey Veziroğlu'nun imzalarını taşıyan kararda, şu maddeler yer aldı:

- Firmanın kredilerinin kat edildiği tarihten itibaren TL kredilerine yüzde 101, döviz kredilerine de libor artı 2.5 basit faiz oranı uygulanarak, firmayla görüşmelerin başladığı 30 Kasım 2001 tarihinde TL krediler döviz alış kuru üzerinde USD'ye dönüştürülecek, bu tarihten itibaren tüm alacağa libor artı 2.5 basit faiz oranı uygulanacak.

- Bu suretle hesaplanan alacak, 30 Nisan 2002 tarihi itibarıyla toplam 8 milyon 535 bin 498 olarak belirlenecek.

Takipler durdu

TMSF Yönetim Kurulu'nun Narin Grubu'nun borçlarıyla ile ilgili aldığı 6 Mayıs 2002 tarihli kararın ardından, grup firmaları ile ilgili başlatılan takipler durduruldu ve grup şirketlerine operasyonlar yapılmadı. Oysaki aynı yıllarda, el konulan bankalara kredi borçlar olanlara yasal tahkibat yapılıyordu.

Önce imza, sonra istifa

TMSF Yönetim Kurulu'nun Narin Grubu borçlarıyla ilgili aldığı 6 Mayıs 2002 tarihli kararının ardından, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu da Narin Grubu ile protokol imzalanması için 2003 yılı sonunda bir karar aldı. BDDK'nın 21 Ekim 2003 tarihini taşıyan 604 nolu kararında, 'Narin Tekstil, Özen Sigorta, Prima Konfeksiyon, Rindo Konfeksiyon, Marmaris Martı Otel, Turmar Otelcilik ve Marti Marina firmalarından oluşan Narin Grubu'nun

Fon'a olan kredi borçlarının ödenmesi konusunda protokol imzalanmasına karar verilmiştir' denildi. Toplam dört sayfalık kararda, kredilerin nasıl ödeneceğine ilişkin de 19 ayrı madde yer aldı. Bu maddelerde, protokolün teknik ayrıntıları anlatıldı. BDDK'nın Narin Grubu ile protokol yapmasına ilişkin karar, 21 Ekim 2003 tarihini taşıyor. Akçakoca, bu tarihten yaklaşık 13 gün sonra istifa etti. Akçakoca, 4 Kasım 2003 tarihinde BDDK'dan sorumlu Devlet Bakanı Abdüllatif Şener'e istifasını sundu.

Hüseyin Özay/Akşam

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde