En cömert kamu kurumu TRT çıktı

En cömert kamu kurumu TRT çıktı

TRT, kurum dışı yapımlarda 'eli açık' çıktı. TRT'nin, Nisan 2004'ten Nisan 2006'ya kadar kurum dışına yaptırılan çeşitli programlara, yaklaşık 40 milyon YTL harcadığı belirlendi. Üstelik...

En cömert kamu kurumu TRT çıktı
16px
24px
23.05.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Üstelik TRT bazı programların hazırlanmasında kendi teknik ekipman ve personelinin kullanılmasına izin verdi.

CHP Yozgat Milletvekili Emin Koç'un TRT'ye yönelttiği 30'u aşkın soruya gelen yanıtlar, bu kurumun portresini de gözler önüne serdi. 8 bini aşkın personelin görev yaptığı TRT'nin, 2 yıl boyunca çeşitli firmalara yaptırdığı programlara 39 milyon 72 bin 155 YTL ödediği anlaşıldı. TRT, Nisan 2004-Nisan 2006 tarihleri arasında çeşitli firmalara, 55 adet televizyon filmi, program ve dizi olmak üzere 829 bölüm yaptırdı.

EMEKLİ CENNETİ

Öte yandan, TRT'nin, bir emekli cenneti olduğu da ortaya kondu. Kurumda, yasal olarak emekliliği hak etmiş 2 bin 460 personel bulunuyor. Haber Dairesi Başkanlığı'nda kullanılan kameraların yüzde 70'i, montaj setlerinin ise yüzde 90'ı 15 yıllık olduğu için ekonomik ömrünü tamamlamış durumda. TRT yönetiminin verdiği bilgilere göre, kameraların ve montaj setlerinin ekonomik ömrünü tamamlaması nedeniyle sağlıklı hizmet alınamıyor. Bu nedenle, olayların takibi ve hızlı bir şekilde görüntülerin merkeze aktarılarak ekrana aktarılması yönünde ciddi teknik yapılanmaya gidildi.

Dini yayınlar Cem döneminden

TRT yönetimi, CHP'li Koç'un, 'TRT'de Şenol Demiröz'ün ardından özellikle dini yayınlara ağırlık verildiği, birçok programa müdahale edildiği, milli, ulusal nitelikteki anlayışlar yerine ümmetçi yaklaşımların sergilendiği gözden kaçmamaktadır. Bu yönde iktidarın bir telkini olmuş mudur?' şeklindeki sorusuna, kurumdaki dini yayınlara İsmail Cem döneminde başlandığı yanıtını verdi. TRT'de Ocak 2004'ten önce 4 adet dini programın olduğu, şu anda da dini içerikli 4 programın yayınlandığı belirtilerek, görevi vekaleten devralan Ali Güney'in görev süresince dini programların sayısında bir artış olmayıp, adlarının ve saatlerinin değiştirildiği ifade edildi.

Akşam

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde