'En büyük hatam Akşam'dı'

'En büyük hatam Akşam'dı'

SABAH'IN ESKİ PATRONU DİNÇ BİLGİN, YAŞADIKLARINI 'SÖZÜN ÖZÜ'NDE İTİRAF ETTİ.

'En büyük hatam Akşam'dı'
16px
24px
04.05.2006 10:30
ABONE OLgoogle

Türkiye'nin bir dönemler en büyük medya patronlarından biri olan Dinç Bilgin, Kanal 7'de Nazlı Ilıcak'ın sunduğu 'Sözün Özü'ne konuk oldu. Bilgin 'Çok da masum değiliz' dedi.

Bilgin Sabah'ın zirveye çıktığı yılları, medya savaşlarını ve Anavatan iktidarı döneminde hükümetle yaşadıkları krizleri anlattı.

Hürriyet grubu ile yaşadığı olayları da anlatan Dinç Bilgin gazeteler arasında çetin dönemler yaşandığını kadroların bir gazeteden diğer gazetelere nasıl geçtiğini anlattı.

Anavatan hükümetinin gazete kağıdına olan sübvansiyonu kaldırması ve Hürriyet'in eski sahibi Erol Simavi'nin Turgut Özal'a yönelik sert tepkilerine de değinen Dinç Bilgin, "Biz de Özal gibi gazetelerin kendi gelirleri ile ayakta kalamalarını istiyorduk. Ancak Bab-ı Ali'de yılların alışkanlığı vardı. Böyle bir değişim çok zor kabullendi ve Hürriyet Başbakan Özal'a yönelik ağır ithamlı başlıklarla çıktı." dedi.

Bilgin gazete yönetiminde zaman zaman Genel Yayın Yönetmenleri ile çeliştiğini ancak yönetime hiçbir etkide bulunmadığını ileri sürdü. Gazeteler arasındaki tartışmalara da değinen Bilgin medya olarak çok masum olmadıklarını söyledi.

Sabah gazetesinin medya dünyasına getirdiği farklılıkları da anlatan Dinç Bilgin tüm bunlar yaşanırken bazen gazetede çıkan haberler yüzünden çevresinde zor anlar yaşadıklarını da anlattı.

Bilgin gazeteler arası savaşta herkesin kendisine uygun bir silahşör kullanmaya başladığını söyledi. Gazete patronluğu insanlara bazen imtiyazlı durumlar getiriyor. Bazen kontrol elden kaçıyor. Söylenmemesi lazım gelen, yazılmaması lazım gelen şeyler yazılıyor. Türkiye'de bir ara hemen herşey zivanadan çıkmıştı. O dönemde yapılmaması gereken hemen herşeyi yaptık.

Bir ara bütün kamu ihaleleri medya şirketlerine dağıtılır oldu. Elektrik dağıtım ihaleleri, başka ihaleler biz bunlara başlangıçta karşı çıktık. Bir banka almaya kalkıştık. bir yazarın yazısı üzerine bundan vazgeçtik. Aslında yapılmaması gereken şeyler yapıldı.

İnterbank'ın alınmasında siyaset bir şekilde medyadan intikamını aldı. Ben bankaya da karşı idim. Cavit Çağlar bankayı aldı beni ortaklığa davet etti. O dönemde medya sahipleri sürekli başka alanlarda yatırımlara giriyordu. Banka ile ilgili gizli planda neler olduğunu bilmeden bankaya ortak oldum ve ben kurban seçildim. Ama kimseyi suçlamıyorum çünkü sonuçta imzayı atan ben oldum." dedi.

Bilgin, Sabah grubunun İnterbank'a ortak olmasından sonra gazetenin iktidarın lehine haber yaptığına ilişkin açıklamalar üzerine "Evet böyle durumlar yaşadık. Gazeteyi kurarken cesur olan kadro daha sonra başka bir alanda faaliyete başlayınca bütün ayarı kaçtı ve çok farklı haberler yapılmaya başlandı."

Bilgin bankanın kaynaklarını kendi mefaatlerine kullanmakla suçlandığı iddalarına ise kullanılan kaynaklara karşılık fazla fazla teminat verdiğini ve hiçbir karşılıksız kredi kullanımı olmadığını söyledi.

Dinç Bilgin 28 Şubat süreci ve Andıç olaylarını ilişkin ise 'çok büyük hatalar yaptık' şeklinde özetledi. Sabah'ta o dönem çalışan Mehmet Ali Birand ve Cengiz Çandar'la ilgili PKK ile ilişikli çıkarılan iddialar yüzünden zor anlar yaşadıklarını bu haberin yapılmaması için Hürriyet'e ricacı olduklarını ancak Hürriyet'in de benzer emri aldığı için haberi verdiğini açıkladı. Bilgin komutanlardan gelen haberlere bugün bile medyanın farklı gözlerle baktığını anlatırken "Ali Kırca böyle bir haber geldiğinde bir anda ciddileşir

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde