'En büyük derdimiz kara doymayan bankacılık sektörü'

'En büyük derdimiz kara doymayan bankacılık sektörü'

TÜTSİS Başkanı Halit Narin, "Biz kaç senedir ithalata fren koyun diyoruz" diyen Narin, hükümet temsilcilerine "Basında beyanat veren birkaç tane insana kanmayın. Fabrikalar sökülüp.."

'En büyük derdimiz kara doymayan bankacılık sektörü'
16px
24px
20.05.2006 17:43
ABONE OLgoogle

Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası (TÜTSİS) Başkanı Halit Narin, Türkiye'nin tekstilden vazgeçmek gibi bir lüksü olmadığını söyledi. Narin, "Yanlış sorunun doğru cevabı olmaz. Türkiye'nin tekstilden vazgeçmek gibi bir lüksü olmadığı gibi yanlış sual soranlara da cevap verme gibi bir yanlışlık içine girmemeliyiz" dedi.

Toplantıya katılan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan da, ülkeye yapılacak en önemli hizmetin özelleştirme olduğunu ifade ederek, "Adımın Kemal olduğu kadar bundan eminim. Hükümette kim olursa olsun mutlaka özelleştirmelere devam etmelidir. Bana bağlı bir Tekel var. Tütünlerini yak yak bitmiyor" diye konuştu.

Muğla'nın marmaris ilçesinde, Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası tarafından düzenlenen 'Tekstil Sektöründe Derinleşen Kriz ve Çıkış Yolları' konulu seminere, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, İstanbul Sanayi Odası Başkanı Tanıl Küçük, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Halit Narin, Abdülkadir Konukoğlu ile birlikte birçok işadamı katıldı.

Halit Narin, burada yaptığı konuşmada, 'Tekstil sektörü bitiyor mu? Türkiye tekstil sektöründen vazgeçmeli midir?' şeklindeki sorulara tepki gösterdi. Narin,"Yanlış sorunun doğru cevabı olmaz. Türkiye'nin tekstilden vazgeçmek gibi bir lüksü olmadığı gibi yanlış sual soranlara da cevap verme gibi bir yanlışlık içine girmemeliyiz"şeklinde konuştu.

Halit Narin, sektördeki en büyük sorunlardan birinin denetimsiz ithalat olduğunu belirterek, "Bu kişiler milyarlarca dolarlık ithalat yapıyor ama devlete beş kuruş vergi vermiyorlar. Bunu nereden biliyoruz, isim vermek istemiyorum ama hepsini tanıyoruz" dedi. Narin "Biz kaç senedir ithalata fren koyun diyoruz" diyen Narin, hükümet temsilcilerine "Basında beyanat veren birkaç tane insana kanmayın. Fabrikalar sökülüp Pakistan ve Bangladeş'e gönderiliyor" dedi.

Bankalara da yüklenen Narin "Bizim krizde en büyük derdimiz kara doymayan bankacılık sektörüdür. Hükümetin çıkardığı kredi kartı yasası da bu sorunu çözmeye yetmedi. Şimdi de tası tarağı toplayıp bankaları satıyorlar. Milli bankacılık ortadan kalkarsa biz kimden kredi alacağız?" dedi.

Narin'in bankalarla ilgili eleştirisi üzerine Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, konuyu Bankalar Birliği toplantısında da "Kardeşim siz tekstilcilere yamuk bakıyormuşsunuz" diyerek gündeme getirdiğini belirterek, "Onlar da 'tekstilciler sürekli ağlıyor battık, bittik diyor, sonra da gelip kredi istiyorlar' yanıtını verdi. Unakıtan toplantıda Halit Narin'in bankaların yabancılaşmasıyla ilgili eleştirilerine ise "Bankalarımızı alıyorlar, daha da alacaklar arkadaş! Kamu bankalarını da satacağız, devlet bankacılık yapar mı? Satacağım tabii Halkbank'ı.Doğru kar ediyorlar. Ama devletin parasıyla. Babam da kar eder böyle" sözleriyle yanıt verdi. Unakıtan, "Bana devletin malını satıyor diye ağır ithamlar geliyor. Bu ülkeye yapılacak en önemli hizmet özelleştirmedir. Adımın Kemal olduğu kadar bundan eminim. Hükümette kim olursa olsun mutlaka özelleştirmelere devam etmelidir. Bana bağlı bir Tekel var. Tütünlerini yak yak bitmiyor" şeklinde konuştu.

Marmaris/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde