Ekinciler nasıl kurtuldu?

Ekinciler nasıl kurtuldu?

ÜRETİME 3 YIL ARA VEREN EKİNCİLER, KRİZİ NASIL AŞTI? NAMIK EKİNCİ ANLATTI..

Ekinciler nasıl kurtuldu?
16px
24px
31.08.2006 14:42
ABONE OLgoogle

Ekinciler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, bankalara 120 milyon dolar olan borçlarının İstanbul Yaklaşımı kapsamında yeniden yapılandırılarak 180 milyon dolara çıktığını, bunun 60 milyon dolarını ödediklerini bildirdi.

Namık Ekinci, Ekinciler Holding'in yeni dönem yapılanması ve Ekinciler Demir Çelik Sanayi A. Ş'nin yeni ürünü eksismik deprem çeliğinin tanıtımı nedeniyle düzenlediği Çıraan Sarayı'nda basın toplantısı düzenledi. Ekinci, 3 yılda bazı şirketlerinde yeniden yapılandırmalara gittiklerini söyledi. Ekinci, devletten 30 milyon dolar alacaklarını çok uzun sürede aldıklarını, bu miktar önceki kur seviyesine göre verildiği için önemli oranda zarar ettiklerini, dünyada bazı krizler olduğunu, Türkiye'nin de bu krizlerden etkilendiğini ve sıcak para olarak kullandıkları kredi nedeniyle finans kurumlarının tedirgin olduğunu anlattı.

Ekinci, 'Bu nedenle çalışmaktansa durmayı yeğledik' dedi. Ekinci, İstanbul Yaklaşımının kanunlaşmasının ardından kendilerinin de bu yaklaşım içerisinde yer aldığını belirterek, şunları kaydetti: 'Ekinci soyadlı kan bağı olanlar ve bu aile içinde işbirliği yaptığımız esnaf ile diyaloğun güçlülüğünden dolayı düzlüğe çıktık. Biz geniş bir aileyiz. 7 kardeşiz. Belirli bir seviyeden aşağıya gelenler dağılırlar. Biz dağılmadan ziyade kenetlenmeyi başardık. Bütün aile fertleri daha düşük kirası olan yerlere taşındı. Eğitimlerde de tasarrufa gittik. Benim çocuğum yurt dışında son sınıfta okuyordu, Türkiye'ye getirdik. Çalışanlarımız bizden ayrılmak istemedi. İstanbul Yaklaşımı anlaşması yapıldıktan sonra başka yerde çalışan eski çalışanlarımız işlerini bırakıp bize geldiler, bizimle çalışan esnaf da hammaddelerini getirip fabrikanın içine yığdı. Artık 3 vardiya üretim yapmaktayız.'

'BAŞARDIK'

Şirketlerinin batmaması, iflas etmemesi için çok uğraştıklarını ve bunu başardıklarını ifade eden Ekinci, bankalara 120 milyon dolar olan borçlarının İstanbul Yaklaşımı kapsamında yeniden yapılandırılarak faizlerle 180 milyon dolara çıktığını, bunun 60 milyon dolarını ödediklerini bildirdi. Ekinci, 'Kalan 120 milyon dolara da faiz uygulanıyor. Toplam borç 12 yıla yayılmıştı, en son tarih 2016'dır. 12'inci yılın sonunda 50-60 milyon dolar daha borç olacak. İstanbul Yaklaşımı kurtarma, ekonomiye kazandırma değildir' diye konuştu.

Yurt dışında 11 milyon dolar olan borçlarının faiz uygulanmadan ve ana para üzerinden indirim yapılarak 6 milyon dolara indirildiğini bildiren Ekinci, hala kirada olduğunu, ancak normal bir eve geçtiğini, imkan verdikçe aile üyelerinin yurt dışında eğitim alması için de çalıştıklarını anlattı. Bir şirketlerini pasif hale getirdiklerini ve 150'ye yakın TIR sattıklarını belirten Ekinci, bir soru üzerine, organik tarımla ilgili çalışmalarına devam edeceklerini, Çukurova'da zeytinciliğe geçmeyi de düşündüklerini söyledi.

EKSİSMİK DEPREM ÇELİĞİ

Ekinciler Demir Çelik Genel Müdürü Çetin Kaya da Marmara depreminde düz demir yerine nervürlü demir kullanılmasının çok önemli olduğunun ortaya çıktığını, 'Bugün ise artık nervürlü demir değil, deprem çeliği kullanın diyoruz. Bizim ürettiğimiz eksismik deprem çeliği, sarsıntılar karşısında sağladığı direnç ile yaşanacak yıkımları büyük ölçüde azaltıyor' diye konuştu.

Esneklik, yüksek mukavemet, kaynak edilebilirlik, kolay şekil alma ve yüksek korozyon direnci sağlayan, patenti bulunan eksismik deprem çeliğini 40 ülkeye ihraç ettiklerini belirten Kaya, bu ürünü son bir yıldır yurt içine verdiklerini, iç pazarda kullanım için birçok kent ve ilçede toplantılar düzenleyeceklerini, TOKİ'ye de bu ürünün te

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde