Eğlence dünyasının ‘En Güçlü 100 Ünlüsü’

Eğlence dünyasının ‘En Güçlü 100 Ünlüsü’

Dünyadaki eğlence sektörünün önde gelen ilk 100 isminin kazancı 2010 yılında 4.5 milyar dolar oldu.

Eğlence dünyasının ‘En Güçlü 100 Ünlüsü’
16px
24px
22.05.2011 12:11
ABONE OLgoogle

ABD’li Forbes dergisinin her yıl düzenli olarak belirlediği ‘Yılın En Güçlü Ünlüleri’nin, 2009 yılında ise 4.7 milyar dolar gelire imza attığı hatırlatıldı.

Kriz döneminde eğlence sektörüne daha fazla ağırlık verildiği ve bu nedenle 200 milyon dolarlık bir gerilemenin yaşandığı öne sürüldü. Müzik, sanat, sinema ve spor dünyasının önde gelen isimlerinin yer aldığı listenin ilk sırasına ise Lady Gaga yerleşti.

Şarkılarının yanın sıra, çılgın giysileri, dansları ve sakarlıkları ile gündemden düşmeyen Amerikalı şarkıcı Lady Gaga, 90 milyon dolarlık kazancı ve sosyal medyadaki popülerliği sayesinde Forbes’in bu yılki listesinde ilk sıraya yerleşti.

2009 yılında listenin dördüncü sırasında yer alan Lady Gaga, geçtiğimiz yıl aynı listede birinci olan Amerikalı TV yıldızı Oprah Winfrey’in yerini aldı. Oprah Winfrey, 290 milyon dolarlık geliriyle ünlüler arasında en çok kazanan isim olmasına rağmen, sosyal medyanın da artık listede belirleyici rol oynaması nedeniyle Lady Gaga’nın ardından ikinci sıraya yerleşti. Winfrey’i Justin Bieber, U2, Elton John ünlü golf oyuncusu Tiger Woods izledi.

Twitter ve Facebook etkisi

Ünlülerin yıllık kazançlarının yanı sıra, kendilerine ilişkin gazete, TV ve dergilerde çıkan haberler, sosyal iletişim siteleri Facebook ve Twitter’da kendilerini izleyen hayranlarının sayısı da değerlendirilmeye katıldı. Lady Gaga’nın bu yıl elde ettiği 90 milyon dolarlık kazanç, listedeki öteki ünlülerin bazılarından düşük olmasına karşın, Amerikalı şarkıcı Facebook’ta 32 milyon hayranı, Twitter’da 10 milyon izleyicisi ve beş gün içinde 1 milyon satan ‘Born This Way’ adlı single’ı ile, en ünlüler listesinde zirveye konmayı başardı.

Eğlence dünyasında en güçlü ilk 10 (Milyon dolar)

- Lady Gaga:  90
- Oprah Winfrey: 290
- Justin Bieber: 53
- U2:  195
- Elton John: 100
- Tiger Woods: 75
- Taylor Swift: 45
- Bon Jovi:  125
- Simon Cowell: 90
- LeBron James: 48

 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde