Edirne’de tarım arazisi üzerine konulan Tiny House’lar kaldırılıyor

Edirne’de tarım arazisi üzerine konulan Tiny House’lar kaldırılıyor

Edirne’de birinci sınıf tarım arazisi üzerine konulan tiny houseların (küçük ev) valilik tarafından kaldırılması Türkiye genelinde sayısı hızla artan tiny house ve bungalov evler için emsal olabilir.

Edirne’de tarım arazisi üzerine konulan Tiny House’lar kaldırılıyor
16px
24px
30.05.2024 06:33Güncelleme: 30.05.2024 06:45
ABONE OLgoogle

Mustafa Ali AYKOL

Son yıllarda sayısı hızla artan ‘Tiny House’larla (küçük ev) ilgili tartışmalar devam ederken Edirne’de gündem bu yapılarla ilgili bir gelişme yaşandı.

Özel bir şirket tarafından hazırlanan TinyKöy Projesi’nin etaplarından biri olan Edirne-Keşan’daki Erikli köyünde kurulan Tiny House evleri Edirne Valiliği’nin kararıyla kaldırıldı.

“TÜZEL KİŞİLİKLER KOOPERATİF KURARAK TARIM ARAZİSİ SATIN ALIYOR VE ÜZERİNE KANUNA AYKIRI YAPILAŞMA YAPIYOR”

Birinci sınıf tarım arazileri üzerine yapılan "tiny house”ların (küçük ev) kaldırılmasına yönelik alınan karar, merkez ve ilçe ziraat odaları, Edirne Ticaret Borsası, Trakya Birlik ile muhtarlar tarafından da desteklendi.

ZİRAAT ODASI’NDAN TAM DESTEK: ÜLKE TARIMINA BÜYÜK ZARAR VERİYOR

Vinç yardımıyla yerinden alınarak tırlara yüklenen "tiny house"lar, sahiplerinin teslim alması için belirlenen alana götürüldü.

Edirne'de Ziraat Odası Başkanlığı'nda çiftçi kuruluşlarının da katılımıyla konuya ilişkin basın toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, ‘Burada bir arazi satın alıp konteyner ya da tiny house koyayım' düşüncesiyle hareket etmenin ülke ekonomisi ve tarıma zarar verdiğini söyledi.

Edirne'de son dönemde tüzel kişiliklerin kooperatif kurarak tarım arazisi satın aldığını ve bu alanlarda kanunlara aykırı yapılaşmanın gözlemlendiğine değinen Arabacı, tarım arazilerine kanalizasyon, su ve elektrik hattı döşenerek imar parseli gibi pazarlandığını söyledi.

                                                                     TinyKöy Erikli

“BİR İMAR PLANI GEREKİYOR, ONUN İÇİN DE İZİN ALINMASI GEREKİYOR”

Patronlar Dünyası’na konuşan Edirne Tarım ve İl Müdürlüğü’nden Soner Şahin ise şu bilgileri verdi:

“5403 sayılı kanun kapsamında yapılan bir işlem oldu. Kanunun 21. maddesinde izinsiz arazi bozulması ile ilgili idari yaptırımlar düzenlenmiş. Keşan’da bir kooperatif kurulmuş, 1. Sınıf tarım arazileri parsel hisselere bölünmüş ve bunlara altyapı götürülmüş. Ama bunlarla ilgili bir izin talebinde bulunmamış. Ve bunlar satılmış. Biz de bir idari yaptırım kararı hazırladık 620 bin liralık. Onu mahkemeye verdiler ama mahkemeyi kaybettiler. Daha sonra itiraza başvurdular.”

“Bir imar planı yapılması gerekiyor. Müracaat etmeleri gerekiyor Edirne İl Özel İdaresi’ne, imar planı hazırlamak istediklerini söyleyecekler. Tarım dışı kullanım olduğu için izin isteyecekler. Arazi 1. Sınıf tarım arazisi olduğu için biz ilk etapta reddediyoruz bu talebi. Daha sonra Valilik’te bir kurul var, Toprak Koruma Kurulu. Eğer orası uygun görürse ilgili bakanlıktan izinlendirme alabiliyorlar. Ama bunların hiçbiri olmadığı için biz bir idari yaptırım uyguladık.”

“HERHANGİ BİR YIKIM OLMADI, ZATEN BUNLAR TEKERLEKLİ YAPILAR”

“Edirne Valiliği de açıklama yaptı, biz herhangi bir yıkıma gitmedik. Kooperatif bir bakıma kendisi kaldırdı o tinyhouse’ları. Çünkü malum, bu evleri yıkmaya gerek yok, bir yerden bir yere taşınabiliyor. Tekerlekli yapılar. Herhangi bir yıkım olmadı ve olmayacak.”

Edirne’de kaldırılan tiny houselar TinyKöy adlı şirkete aitti.

Şirketin Erikli dışında Edirne Erez, İstanbul Çatalca, Tekirdağ Şarköy gibi farklı yerlerde de TinyKöy projeleri bulunuyor.

Edirne’de yaşanan bu durumun ardından TinyKöy projesinden küçük ev satın alan kişilerin mağduriyetinin nasıl giderileceği henüz belirsizliğini koruyor.

Telefonla ulaştığımız şirket yetkilileri de bu konuda açıklama yapmak istemedi.

Öte yandan bu karar ve uygulamaların Türkiye’nin farklı yerlerinden sayısı hızla artan tiny house ve bungalov evlerle ilgili yeni yaptırımları beraberinde getirip getirmeyeceği, bu karar ve uygulamanın emsal olup olmayacağı merak ediliyor.

patronlardunyasi.com

 

 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde