Ecevit'in mirasçısı Vahdettin ailesi

Ecevit'in mirasçısı Vahdettin ailesi

Kasım ayında vefat eden eski Başbakan Bülent Ecevit'in, bir kısmını Diyanet'e bağışladığı Medine'de Hz. Muhammed'in türbesinin yanındaki mirasına Sultan Vahdettin'in torun çocukları da ortak çıktı.

Ecevit'in mirasçısı Vahdettin ailesi
16px
24px
18.01.2007 08:44
ABONE OLgoogle

Eski Başbakan Bülent Ecevit'in Suudi Arabistan'daki mirası, Medine'de Hazreti Muhammed'in türbesinin bulunduğu "Ravza-i Mutahhara" nın biraz ilerisinde yer alıyor ve Ecevit'in anne tarafından büyük dedesi olan Medine Harem Şeyhi Emin Paşa'dan intikal ediyor.

Ancak, Suudi Arabistan'daki bu büyük mirasın bir ortağı daha var: Osmanlılar'ın son padişahı Sultan Vahdettin'in torunlarından Hümeyra Özbaş "Hanımsultan"ın şu anda Kuşadası'nda yaşayan çocukları Hanzade ve Halim Özbaş kardeşler. Bülent Ecevit ile Sultan Vahdettin arasındaki miras bağı, şu şekilde: Sultan Vahdettin'in Ulviye ve Sabiha Sultanlar adında iki kızı vardı.

Padişahın büyük kızı Ulviye Sultan, Osmanlı İmparatorluğu'nun son sadrazamı Tevfik Paşa'nın oğlu İsmail Hakkı Bey ile evliydi. Çift daha sonra ayrıldı ve İsmail Hakkı Bey, Bülent Ecevit'in annesi ressam Nazlı Ecevit'in teyzesi olan ama Nazlı Hanım'dan sadece iki yaş büyük bulunan Ferhande Hanım ile evlendi. Çift uzun yıllar evli kaldı, 1970'lerin sonunda önce İsmail Hakkı Bey, daha sonra da Ferhande Hanım vefat ettiler.

Vahdettin

Ecevit'in teyzesi Ferhande Okday, eşinin vefatından sonra üvey kızı olan Hümeyra Hanımsultan'ın yanında yaşamıştı. Bülent Ecevit'in eniştesi İsmail Hakkı Okday'ın, ilk hanımı Ulviye Sultan'dan olan tek çocuğu Hümeyra Özbaş "Hanımsultan" ise, Kuşadası'nda "aristokratların mekânı" olarak bilinen Kısmet Oteli'nin kurucusuydu ve o da 2000 yılının Mayıs'ında vefat etti.

Mirasa ortak oldukları söylenen hanedan mensupları, Hümeyra Özbaş'ın şu anda Kuşadası'ndaki Kısmet Oteli'ni işleten çocukları Hanzade ve Halim Özbaş kardeşler. Medine'deki mirasın ilk kısmını 1990'ların sonunda alan Bülent Ecevit, eniştesinin teyzesinden önce ölmüş olduğunu söyleyerek Özbaş ailesinin mirasta hakkı bulunmadığını iddia etmiş ve büyük dedesi olan Medine Harem Şeyhi Emin Paşa'nın veraset ilamına Özbaşlar'ın yazılmasına karşı çıkmıştı.

Ecevit, mirasın bir kısmını da Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'den kişisel bir hukuki mütalaa alarak Diyanet Vakfı'na bağışlamıştı. Bülent Ecevit'in mirasının gündeme gelmesi üzerine, Sultan Vahdettin'in torun çocukları konuyu yakından takip etmeye hazırlanıyor.

Rahşan Hanım'dan itiraz

Eski başbakanlardan Bülent Ecevit'in anne tarafından üçüncü kuşak kuzenlerinin açtığı veraset davasına Rahşan Ecevit itiraz etti. 5 Kasım 2006 günü hayata veda eden Bülent Ecevit'in eşi Rahşan Ecevit'in dışında hayatta kalan kimsesinin bulunmadığı biliniyordu. Ancak geçtiğimiz hafta Şişli 1.Sulh Hukuk Mahkemesi'ne açılan 'veraset' davası bu bilginin doğru olmadığını ortaya koydu. Bülent Ecevit'in anneannesi ile anneanneleri kardeş olan Ayşe Nimet Seydem ile ağabeyi Mustafa Sermet Aşar, mirastaki paylarının belirlenmesini istediler.

Veraset davası

Ecevit'in üçüncü kuşak kuzenleri olan kardeşlerin açtığı davaya Rahşan Ecevit bir dilekçeyle itiraz etti. Rahşan Ecevit, avukatı Orhan Tosun aracılığıyla mahkemeye ulaştırdığı dilekçesinde 'veraset' davasının yetki yönünden bu davanın Ankara Mahkemeleri'nde açılması gerektiğini bildirdi.

Dilekçede, veraset davası açan kişilerin ancak Ankara 5. Sulh Hukuk Mahkemesi'nin kararına 'itiraz' edebilecekleri vurgulanarak, davanın yetki yönünden reddine karar verilmesi istendi. 2 büyükanneden geriye Bülent Ecevit, Nevin Aşar'ın çocukları Mustafa Sermet Aşar ve Ayşe Nimet Seydem ile Ahmet Emin Öztan'ın çocukları Emine Sema Öztan, Mehmet Reha Öztan ve Ahmet Ateş Öztan kaldı. 5 Kasım'da da Ecevit hayatta gözlerini kapattı.

Ecevit 'Vatan haini' denilmesine karşıydı   
 
Ecevit bir gazeteye Temmuz 2005'te verdiği röportajda Padişah Vahdettin'e 'vatan haini' denilmesine karşı çıkarak, "Kurtuluş Savaşı'na açıktan olmasa bile belirgin şekilde destek oldu. İstanbul'dan ayrılacağı zaman devletin elinde külliyetli altın ve para vardı. O, çok az bir miktar aldı. İstese tümünü alabilirdi. Saygıdeğer bir davranışta bulundu" demişti.

Murat Bardakçı/Sabah

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde