Dünya dökülüyor bizimkiler 4.6 milyar dolar kredi buldu

Dünya dökülüyor bizimkiler 4.6 milyar dolar kredi buldu

2001 krizinden ders çıkararak mali yapılarını güçlendiren Türk bankaları dünyanın gözdesi oldu.

Dünya dökülüyor bizimkiler 4.6 milyar dolar kredi buldu
16px
24px
28.09.2008 08:13
ABONE OLgoogle

Global ekonomik krizle birlikte dünya devi bankalar çöktü. Her gün yeni bir banka batarken kriz, 2001'den ders alarak mali yapısını güçlendiren Türk bankalarına uğramadı. Türk bankaları ise kimin kapısını çalsa rahatlıkla kredi bulabiliyor

2001 krizinden ders çıkararak mali yapılarını güçlendiren Türk bankaları dünyanın gözdesi oldu. Dünyada birbirlerine para vermediği için batan banka listesine her gün yeni isimlerin eklendiği bir ortamda Türk bankaları kredi bulmakta zorlanmıyor. Son olarak önceki gün Yapı Kredi 1 milyar dolarlık sendikasyon kredisine imza attı. Yapı Kredi'den yapılan açıklamada 'Bankamızca uluslararası bankalardan 1 yıl vadeli ve toplam maliyeti LIBOR artı yıllık yüzde 0.75 olan 1 milyar dolar tutarında sendikasyon kredisi sağlanmış olup, kredi tutarı 25 Eylül tarihinde bankamız hesaplarına yansımıştır' denildi.

8 BANKA DIŞ KREDİ KULLANDI

YAPI Kredi'nin aldığı krediyle birlikte dünyada krizin derinleştiği temmuz sonundan bu yana Türk bankalarının aldığı kredi tutarı 4.5 milyar doları aştı. İş Bankası 23 Eylül'de 825 milyon dolar kredi alırken, son aylarda en yüksek kredi anlaşmasına ise 1 milyar Euro ile Akbank imza attı. Böylece temmuz ayı sonundan bu yana 8 bankanın aldığı toplam kredi tutarı 4.6 milyar doları buldu.

Dosya:/dosya/icerik/080928-061840-e02k.jpg

YABANCI ERİYOR

TÜRK bankalarının rahatlıkla kredi bulduğu ortamda ABD'de her gün yeni bir banka batarken, likidite sıkıntısı içindekiler de erimeye devam ediyor. Önceki gün Wachovia'nın hisseleri yüzde 27, National City'nin hisseleri yüzde 25.6 ve Downey Financial'ın hisseleri de yüzde 47.9 geriledi. Kredi krizi, AIG'ye 85 milyar dolar destek verilmesi, Lehman Brothers'ın iflas etmesi, Bank of America'nın Merrill Lynch'i satın alması ve en son hükümetin Washington Mutual'a el koymasıyla bu ay zirveye ulaştı.

Tayvan'da da bir banka gitti

Tayvan Finans Üst Kurulu (FSC) Chinfong Bank'a el konulduğunu duyurdu. FSC Başkanı Gordon Chen'in yaptığı açıklamaya göre bankanın Vietnam'daki şubeleriyle ilgili sorunlardan dolayı el koyma işlemi beklenenden geç oldu. Tayvan'da 34, Vietnam'da da 2 şubesi bulunan Chinfong Bank geçen yılı 296 milyon YTL zararla kapatmıştı. Chinfong Bank ülkede daha önce batma tehlikesi yaşayan 7 bankadan biri olarak gösterilmişti.

BANKA TABELASI DİLENCİYLE AYNI KAREDE!

ABD'de başlayıp Avrupa'ya, oradan Rusya ve Asya'ya yayılan kriz dünya bankalarını sıkıntıya soktu. Kriz, Rus basınında bu fotoğrafla yer almıştı.

Zordaki Wachovia Citi ile görüşüyor

ABD'nin iki büyük bankası Wachovia ile Citigroup birleşmek için ön görüşmelere başladı. New York Times gazetesi, ülkenin en büyük altıncı bankası Wachovia ile ülkenin en büyük bankası Citigroup arasında birleşme konusunda ön görüşmeler yapıldığını, ancak görüşmelerden sonuç çıkmayabileceğini yazdı. Verilere göre Wachovia'nın yaklaşık 21.6 milyar dolar ve Citigroup'un ise 109.7 milyar dolar piyasa değeri bulunuyor.

Star

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde