Devlet, kaçak ve sahte sigara satacak

Devlet, kaçak ve sahte sigara satacak

Uzun süredir çalışmaları süren Tütün Yasası Değişiklik Taslağı, kaçak ve sahte tütün ile tütün ürünlerinin "kamu eliyle" piyasaya sokulmasının önünü açıyor.

Devlet, kaçak ve sahte sigara satacak
16px
24px
20.04.2006 17:39
ABONE OLgoogle

Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılan taslak, yapılan denetimler ve ihbarlar sonucu yakalanan kaçak, sahte, bandrolsüz tütün ve tütün ürünlerinin numuneler alındıktan sonra satılmasını öngörüyor. Düzenleme yaşama geçerse insan sağlığı için ciddi riskler taşıyan kaçak ve sahte tütün ürünleri kamu eliyle "tüketicinin kullanımına" sunulmuş olacak. Türkiye'de kaçak ve sahte sigaraların 1 milyar pakete ulaştığı, her 5 sigaradan birinin kaçak veya sahte olduğu belirtiliyor.

4733 sayılı Tütün Yasası'nda bir süredir yürütülen değişiklik çalışmaları tamamlanma aşamasına geldi. Taslakta, yasadışı yollardan üretilen veya Türkiye'ye getirilen tütün ve tütün ürünleriyle ilgili yaptırımlar da yeniden düzenlendi. Buna göre tesis kurma izni almaksızın tütün tesisi kuran, izin almaksızın tütün işleyip-üreten; izin alınmamış tütün ürünlerini piyasaya sokan, bandrolsuz veya taklit tütün ürünlerini üretenlere hapis cezası verilecek.

 

Suçlular hapse, ürünleri piyasaya

Taslak, kaçak veya sahte tütün üreten veya temin edenlerin hapis cezasıyla cezalandırılmasına olanak sağlarken ele geçirilen sağlıksız ürünlerin ise piyasaya sürülmesine yasal zemin oluşturuyor. Buna göre yapılan denetim ve baskınlar sonucunda ele geçirilen bu nitelikteki ürünlerden 100 gramdan az olmamak üzere numune ayrılacak. Kalan ürün ise kamu eliyle satılacak. Saklanan numune ise yargı süreci boyunca korunacak. Eğer yargı süreci suçlanan firma veya kişilerin lehine biterse satılan üründen elde edilen gelir, faiziyle birlikte ilgili kişi veya şirkete ödenecek. Satış işlemini Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkiler Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (TAPDK) yapması bekleniyor. Halen yürürlükte bulunan 4733 sayılı Tütün Yasası'nda ise söz konusu niteliklere sahip ürünlere el konulması öngörülüyor. Yetkililer, mevcut yasaya göre el konulan ürünlerin uzun süredir Tekel depolarında bekletildiğini ancak yeni yasayla yapılması gerekenin "bu ürünler için satış değil, imha yetkisinin getirilmesi" olduğunu vurguluyor.

 

1 milyar paket sahte sigara

Türkiye'de halen sahte ve kaçak sigaraların 1 milyar paket civarında olduğu belirtiliyor. Bu da içilen 5 sigaradan birinin sahte olduğu anlamına geliyor.

Sahte sigaraların çoğunun Çin'de kurulan fabrikalardan geldiği sanılıyor. Sigaralar Kuzey Irak'tan, Balkanlar'dan, Makedonya'dan ve Mersin Serbest Bölgesi'nden Türkiye'ye sokuluyor. Yetkililer, kaçak ve sahte sigaraların normal sigaralardan çok

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde