Devler ligine de aganigi!

Devler ligine de aganigi!

Türkiye'nin 500 büyüğü 'fındıkçıların' gövde gösterisine sahne oldu. Türkiye fındığının yüzde 29'unu tek başına ihraç eden Oltan Fındık, devleri sollayarak ilk 10'a girdi.

Devler ligine de aganigi!
16px
24px
28.07.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Karlılık problemi ve sektörel sorunlarına rağmen fındıkçılar Türkiye'nin en büyük 500'ü sıralamasında basamakları onar onar atladı. Türkiye fındığının yüzde 29'ımu tek başına ihraç eden Oltan Fındık, ilk 25'e girerken, listede 281 basamak birden atlayıp 211'inci olan Durak Fındık ise rekor kırdı. Ancak üreticiler uyarmadı da ihmal etmedi: "Seneye aynı tabloyu bizden beklemeyin."

Önceki gün açıklanan İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) 'Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2005 Yılı Raporu'nda 13 fındık üreticisi sanayinin 'medar-ı iftiharı' oldu.

Önlem alın çağrısı
Başbakan Erdoğan'ın "Fiskobirlik'e eleştirileriyle 4.3 YTL seviyesinde seyreden fındık fiyatlarının bir anda 3.5 YTL'ye kadar gerilemesiyle sıkıntılı günler yaşayan fındıkçılar, gelecek yıldan umutsuz. Geçen yılki rakamları yakalayamayacakları uyarısında bulunan fındıkçılar, "Önlem alın" çağrısında bulundu.

Hatta geçen yıldan kalan findik paralarını alamadıkları ve bu yıl findik fiyatlarının düşük gerçekleştiğini belirten findik üreticileri, Ordu'da Pazar günü miting düzenleme kararı aldı.

Aylin Löle/Vatan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde