Desa’da yeniden gözaltı

Desa’da yeniden gözaltı

Düzce Oranize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren Desa deri şirketinde ...

Desa’da yeniden gözaltı
16px
24px
17.05.2008 11:34
ABONE OLgoogle

Düzce Oranize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren Desa deri şirketinde başlayan sendikalaşma çalışmaları, işverenin ve jandarmanın tepkisini çekmeye devam ediyor. Şimdiye kadar iki kez gözaltına alınan işçiler dün bir kez daha jandarma tarafından gözaltına alındı.

Konuyla ilgili Deri-İş Tuzla Şube Başkanı Binali Tay'ın verdiği bilgiye göre nisan ayı başında söz konusu şirkette örgütlenme çalışmaları başladı. Çalışmaların duyulması üzerine 29 Nisan'da 40 işçi sendikal faaliyetlerinden ötürü işten çıkarıldı. Bunun üzerine işçiler fabrika önünde eylem yapmaya başladı. Ancak iki kez gözaltına alındılar. Dün de 20 işçi, iş bulmak üzere İşkur'a giderken 20 işçi de fabrikanın önüne gelmek istedi.

İşçilere müdahale eden jandarma, kendilerinin emir aldığını ve işçileri fabrikaya bırakamayacaklarını iletti. İşçilerin direnç göstermesi üzerine de 20 işçi Düzce Jandarma Alay Komutanlığı'nda gözaltına alındı. Akşam saatlerinde ifadesi alınan 14 işçi serbest bırakıldı.

Cumhuriyet

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde