Deloitte merkeze bildirmedi Fener ’Para Ligi’ne giremedi

Deloitte merkeze bildirmedi Fener ’Para Ligi’ne giremedi

Fenerbahçe Mali İşler Koordinatörü Abdulkadir Kuşin, kulübün Deloitte&Touche’ın yayınladığı Futbol Para Ligi’nde yer almamasının Deloitte Türkiye’nin verileri merkeze bildirmemesinden kaynaklandığını iddia etti.

Deloitte merkeze bildirmedi Fener ’Para Ligi’ne giremedi
16px
24px
10.04.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Deloitte Türkiye Yönetici Ortağı Ömer Tanrıöver ise, "Fenerbahçe’nin tüm konsolide gelirlerinin bir araya getirilmesiyle ilgili bilgimiz yok. Bize bilgiler verilip merkeze bildirin diye de onay verilmedi" dedi.

Fenerbahçe'nin gelirleri açısından Avrupa’nın en büyük 20 kulübü arasında yer almamasının araştırma şirketinden kaynaklandığı iddia edildi. Deloitte&Touche, 9 yıldır mali denetimini yaptığı Avrupa futbol kulüplerini gelirlerine göre sıraladığı Futbol Para Ligi’ni yayınlıyor. Fenerbahçe Spor Kulübü yöneticileri, bu yılki araştırmada isimlerinin yer almamasına karşın 14 Mart haftasında Avrupa’nın en büyük 16’ıncı kulübü oldukları yönünde açıklamalarda bulunmuşlardı. Kulüp yetkilileri, 98.5 milyon Euro’luk gelirleriyle Avrupa’nın 16’ıncı büyük kulübü olduklarını, listede yer almamalarının Deloitte&Touche’ın Türkiye bölümünün verileri merkeze bildirmemesinden kaynaklandığını iddia etti. Deloitte Türkiye yetkilileri ise, tüm konsolide gelirlerin bir araya getirilmesi konusunda bilgileri olmadığını, kulüpten konsolide bilgilerin merkeze bildirilmesi konusunda da kendilerine onay verilmediğini belirtti. Fenerbahçe Spor Kulübü Mali İşler Koordinatörü Abdulkadir Kuşin, Fenerbahçe’nin dört yıldır gelirlerini, giderlerini ve tüm muhasebesini Deloitte’ye denetlettiğini belirterek, "Deloitte’un merkezinden yayınlanan tabloda Fenerbahçe neden yok? Türkiye’de denetim işlemi zorunlu olmadığı ve diğer kulüpler bağımsız denetim yaptırmadığı için Deloitte Türkiye, Fenerbahçe’nin adını merkeze bildirmemiş. O nedenle listede yer almadık. Yaptığımız sadece Deloitte Türkiye’nin rakamlarını tabloya koymak" dedi.

MALİ TABLOLAR YETİŞMEDİ

Bu yılki araştırmada Fenerbahçe’nin yer almamasının mali tablolarının yetişmemesinden kaynaklandığını ifade eden Kuşin, "Bu ayki Fenerbahçe dergisinde, 2004 ve 2005 yılına ait araştırma konusunda tablo ve yorum vardı. Bu yazıyı ben daha önce kulübün web sitesi için yazmıştım. O zaman da 2006 sonuçları açıklanmamıştı. Yazı, dergiye bu ay web sitesinden alınarak konulduğu için 2006 yılı listesi yer almadı. Sadece gelir tablosunun neresindeyiz diye bakmak istedik" diye konuştu. Kuşin, dört yıldır kulübü denetlettirdiklerini ancak Türkiye’den denetim yaptıran başka spor kulübü olmadığı için Futbol Para Ligi listesine girmeyi önemsemediklerini savundu.

KONSOLİDE TABLO VERİLMEDİ

Fenerbahçe’nin denetiminden sorumlu olan Deloitte Türkiye’nin Yönetici Ortağı Ömer Tanrıöver, Fenerbahçe’nin gelirlerinin bir kısmının çalışmalarının kapsamında olmadığını belirterek, şu bilgileri verdi: "Fenerbahçe’nin bağımsız denetimini dört yıldır biz yapıyoruz. Fakat bizim denetim çalışmalarımızda SPK’ya tabi olan Fenerbahçe Sportif A.Ş. ve dernek statüsünde olan Fenerbahçe Kulübü var. Fenerbahçe’ye kulüp yetkilileri Futbol Para Ligi araştırmasında yer verirken Fenerium ve Fenerbahçe TV’nin de gelirlerini kullanmışlar. Bu iki kurum bizim denetim çalışmalarımızın kapsamı dışında. Bize bunlar da var, denetleyin deselerdi yapardık. Fenerbahçe, gelirlerinin tamamını şu ana kadar bir yere konsolide olarak sunmadı. Bu rakamlar ortadaydı ama biz merkeze bildirmedik diye bir şey yok. Daha önce bizimle paylaşmış olsalardı merkezimize bildirirdik. Tüm konsolide gelirlerin bir araya getirilmesiyle ilgili bilgimiz yoktu. Bize bilgiler verilip merkeze bildirin diye de onay verilmedi. Deloitte Türkiye’ye konsolide gelirler verilmediği için gönderilmedi. Biz de bu bilgileri gazetede yayınladıktan sonra gördük. Türkiye’de zaten kulüplerin bağımsız denetimi zorunlu değil."

Abdulkadir Kuşin, zorunlu olmadığı halde Avrupa’da futbol kulüplerini denetleyen Deloitte&Touche tarafından dört yıldır denetlendiklerini dile getiren Ku

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde