Dedikodulara sert cevap

Dedikodulara sert cevap

Başbakan Erdoğan, başmüzakerecinin değişeceği iddialarına sert çıktı. İşte Başbakanın açıklamaları...

Dedikodulara sert cevap
16px
24px
03.10.2008 14:46
ABONE OLgoogle

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, başmüzakerecinin değişeceği yönündeki haberleri yalanladı. Başbakan, bu işin dedikodusunu yapmanın doğru olmadığını, bunun görev yapanların da performansını olumsuz etkileyeceğini ifade etti. Bazı basın yayın organlarında Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan'dan başmüzakerecilik görevinin alınarak başka bir milletvekiline verileceği yönünde basın haberler yer almıştı.

Başbakan Erdoğan, Orta Asya'ya yapacağı ziyaretin ilk durağı olan Türkmenistan'a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda açıklama yaptı.

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov'un davetlisi olarak bu ülkeye gideceğini ifade eden Erdoğan, daha sonra da Moğolistan Başbakanı Sanjaa Bayar'ın daveti üzerine Moğolistan'a geçeceğini belirtti.

Erdoğan, Türkmenistan'ı ziyareti sırasında Berdimuhamedov ile baş başa ve heyetler arası görüşmeler yapacağını belirttti. Erdoğan, görüşmelerde iki ülke ilişkilerinin yanı sıra bütün dünyayı etkisi altına alan küresel krizin değerlendirileceğini söyledi.

Görüşmelerde enerji ile ilgili konuların da ele alınacağını ifade eden Erdoğan, bölgesel ve uluslararası konuların da değerlendirileceğini kaydetti.Türkiye-Türkmenistan İş Konseyi toplantısının da yapılacağını ve bu ülkede yaşayan Türk işadamlarıyla bir araya geleceğine işaret eden Erdoğan, "Biz Türkiye ve Türkmenistan'ı tek millet, iki devlet olarak görüyoruz. Bu anlayış çerçevesinde ülkelerimiz arasındaki güçlü kardeşlik ilişkilerinin, işbirliğinin daha da geliştirilmesi için bu yoğun çabamızı sürdüreceğiz. Özellikle son yıllarda bu çabalarımızın somut sonuçlarını görmekten büyük memnuniyet duyuyoruz." dedi.

MOĞOLİSTAN'DA ÖNEMLİ AÇILIŞLAR YAPACAĞIZ

Erdoğan, ziyaretinin ikinci ayağını Moğolistan'ın oluşturduğuna işaret ederek sözlerini şöyle sürdürdü:

"2005 yılında yaptığım ziyaretin ardından, Moğolistan Başbakanı Bayar'ın davetine icabetle ikinci kez bu ülkeye gidiyorum. Ziyaretim esnasında bizim için anlamlı bazı açılışlar yapacağım. 2005 yılında, Türk tarihinin ilk yazılı eserleri olan Orhun Anıtları'nın bulunduğu Hoşo Saydam ile Karakurum'u bağlayan 46 kilometrelik Bilge Kağan Karayolu ile Orhun Anıtları Müzesi'nin temelini atmıştık. TİKA tarafından yapımı tamamlanan bu yolun ve müzenin açılışını Moğol dostlarımızla birlikte yapacağız. Yine Ulanbator'da ismi Mustafa Kemal Atatürk olarak değiştirilen okulun önündeki Atatürk büstü ile Ankara Caddesi'nin açılışlarını da gerçekleştireceğiz. Bu projelerin gerçekleştirilmiş olmasıyla UNESCO'nun dünya mirasında yer alan Orhun Vadisi'ndeki Türk yazıtlarına ulaşmak daha da kolaylaşmış olacaktır. Ayrıca tarihimizin en önemli anıtları, açılışı yapılacak yol ve müze sayesinde Türk ve dünya turizmine daha açık hale gelecektir.''

Moğolistan Başbakanı Bayar ile de baş başa ve heyetler arası görüşmeler yapacağını söyleyen Erdoğan, ziyaret sırasında ikili ilişkilerin gözden geçirileceğini ve iki ülke arasında bazı anlaşmalar imzalanacağını hatırlattı.

BAŞMÜZEKERECİNİN DEĞİŞECEĞİ HABERLERİNE YALANLAMA

Erdoğan bir gazetecinin, ''Başmüzakerecinin değişeceğine ilişkin haberler var, doğru mu?" yönündeki sorusuna şu şekilde cevap verdi:

"Gündeme girdiğinde zaten açıklamalar yapılır ve şu anda bizler, AB sürecine yönelik çalışmalarımızı kararlı bir şekilde ilgili bakan arkadaşlarımızla, teknokrat, bürokrat arkadaşlarımızla sürdürüyoruz. Böyle bir adımı attığımız anda bunun zaten açıklamasını yaparız. Bunun önceden dedikodusunu yapmanın ben faydalı olduğuna inanmıyorum. Bunu doğru da bulmuyorum. Çünkü muhataplarımızı da rahatsız eder, sıkıntıya düşürür. Şu anda görevli olan arkadaşımızın da performansını olumsuz etkiler."

HEYETE MHP'Lİ ŞANDIR'DA YER ALDI

Erdoğan'la birlikte geziye, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Devlet Bakanı Said Yazıcıoğlu, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ve MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır gitti. Başbakan Erdoğan'ın TBMM yasama yılının açılışı töreninde Şandır'ı geziye davet ettiği ve Şandır'ın da teklif kabul ettiği öğrenildi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde