Dalgayı 'Made in Turkey'le aştık

Dalgayı 'Made in Turkey'le aştık

Renault Genel Müdürü İbrahim Aybar, piyasada yaşanan türbülansı yerli modelleriyle atlattıklarını söyledi. Pazarın yüzde 20 daralacağını öngören Aybar, "Satışlar 2007'de 600 binin altına iner" dedi.

Dalgayı 'Made in Turkey'le aştık
16px
24px
31.07.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Döviz kurlarındaki artışla birlikte gelen zamlar ve taşıt kredisi faiz oranlarının yükselmesi, otomobil satışlarının düşmesine neden oldu. Haziran'da satışlar bir önceki aya göre yüzde 30 daralarak yaklaşık 54 bin 500 olarak gerçekleşti. Temmuz'da ise pazarın en iyi ihtimalle 35 bin adetler seviyesinde çıkması bekleniyor. Peki şirketler, daralan pazarda nasıl hareket ediyor?

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, otomotiv satışlarıyla ilgili pazar tahmini yapmak için Ağustos ayı sonunun beklenmesi gerektiğini söylüyor. Pazarda yüzde 15-20'lik bir daralmanın olacağını belirten Aybar, "Fiyatlara yüzde 10'a varan zam geldi. Satışların ivmesinde bir düşüş olacak. Toplam satışlar 600-650 bin adetler seviyesinde gerçekleşecek" diyor.

Piyasada yaşanan dalgalanmanın eskilere benzemediğinin altını çizen Aybar, şöyle devam ediyor: "Gelişmeleri kriz olarak algılamıyoruz. Yılbaşında bunu öngörmüştük, ancak daha kırılgan oldu. Zamların tüketici üzerindeki etkisi bir ay sonra geçecek. Yeni model yılı ve Auto Show satışa doping olacak."

Payımız artacak
İbrahim Aybar, yaklaşık 1.5 ay süren dalgalanmayı nasıl atlattıklarım şöyle anlatıyor: "Yerli araç satarak çalkantıdan etkilenmedik. 200 bin adetlik 6 aylık oto pazarında 11 bin Megane, 10 bin 600 Clio Symbol sattık. Satışlarımızın yüzde 80'ini Oyak Renault fabrikasında üretilen Megane Sedan ve Clio Symbol'ler oluşturuyor. Biz de bu avantajımızı kullanmaya çalıştık. Tüm dünyaya ihraç edilen bu modellerin, kalitesini de ispatlaması bizim için önemliydi."

Binek otomobilde pazar paylarının yüzde 13.8 olduğunu hatırlatan Aybar, "Clio III'ün satışları çok iyi gidiyor. Yeni Clio Symbol'le de ağırlığımızı pekiştireceğiz. Bu yıl ne olursa olsun, yine binek otoda lider olacağız" diye konuşuyor.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde