Da Vinci'nin Anadolu şifresi

Da Vinci'nin Anadolu şifresi

Da Vinci Şifresi kitabı ve filmiyle gündeme oturan Leonardo da Vinci bir Ortadoğulu kölenin oğlu çıktı. Hayatının bir kısmını Anadolu'da geçirmiş Da Vinci, 1482 Erzincan depremini görmüş olabilir mi? İşte yanıt..

Da Vinci'nin Anadolu şifresi
16px
24px
04.06.2006 13:51
ABONE OLgoogle

Hepimizi aldatmış!’ diye bağırıyordu Langdon. "Bizi, hepimizi ve bizim üzerimizden bütün dünyayı aldatmış!"

Sophie Neveu* başını Codex Atlanticus'a gömmüş Langdon'u seyrediyordu. "Kim?" diyebildi.

"Dan Brown! Başka kim olabilir? Benim, senin, bizim seçilmemiz tesadüf değildi. Bir simgebilim profesörü ve bir kriptolog! Tabii ki anlattığı her şeye inanacaktık. Dinlerinden memnun olmayan, 'hakikat bir yerlerde gizleniyor olmalı' diyen milyonlar da bizi takip edecekti."

"Neler söylüyorsun sen?" diye direndi Sophie. "Ne demek aldatmış? Kutsal Kâse yalan mıydı diyorsun? Son Akşam Yemeği tablosundaki işaretler, Mona Lisa'nın anlattığı sırlar, Sion Tarikatı… Yalan mıydı bunlar?"

Robert Langdon "Nasıl oldu da bu oyuna geldik" dercesine başını salladı. "Leonardo solaktı Sophie… Solaktı ve Ortadoğulu bir kölenin çocuğuydu. Bu her şeyi açıklıyor. Geri kalan her şey Dan Brown'ın sivri zekasının ürünüydü."

"Ama ya Sofia! Eskinin hikmeti! Kripteksteki şifreler? Her şey o kadar güzel oturmuştu ki üst üste. Hem Leonardo'nun solaklığı neyi açıklar? Sion Tarikatı'nın lideri değildi, solaktı… Ne demek bu?"

"Her şeyi açıklayacağım Sophie. Leonardo eskinin hikmetine hiç de prim vermediğini yazmış not defterine. Onun aradığı hikmetle inancın buluşmasıydı. Sofia değil, Hagia Sofia; kutsal hikmet yani. Leonardo Avrupa'nın felsefesi ile Doğu'nun dinini buluşturmaya çalışıyordu. Sembolik olarak bunu yapacak bir köprü de planlamıştı; İstanbul'da… Asya'yla Avrupa'yı birleştirecek ilk Boğaz Köprüsü'nü. Codex'te Memlüklerin Suriye Devâdâr'ına gönderdiği mektuplar da var. Codex'i yayınlayan Profesör Richter Leonardo'nun Anadolu'da Müslüman olduğunu bile iddia ediyor. Anlıyor musun? Dan Brown muhteşem bir hikaye uydurmuş. Bizi de, Leonardo'yu da kullanmış."

"Ama neden?" diye direndi Sophie. "Sadece daha çok satan bir kitap için mi?"

"Hayır" dedi Langdon. "Umberto Eco'yu tanıyor musun?"

"Kitaplarını okudum. Şu Gülün Adı ve… Ve Foucoult Sarkacı."

"Dan Brown bu iki kitabın intikamını alıyordu. Farkındaysan azılı bir kafir olan Eco o iki kitapta Mabed Şövalyelerini ve onlarla irtibatlı olan bütün bir Masonik kültürü yerin dibine geçiriyordu. Dan Brown'ın Da Vinci Şifresi'ni Masonların siparişiyle yazdığını da duymuşsundur. Gül Kardeşliği kendisini temize çıkarmak için bizi, Leonardo'yu, Mecdelli Meryem'i, Hazreti İsa'yı, kısacası herkesi kullanmış. Eco'nun sunduğu resme ne kadar da uyuyor bu tavır."

"Bir dakika," dedi Sophie. "Baştan alalım. Ta şu Ortadoğulu anne faslından…"

Leonardo da Vinci 1452 yılında Ser Piero adında bir Floransa vatandaşının oğlu olarak dünyaya geldi. Doğuştan talihsiz bir çocuktu Leonardo. Annesi babasıyla evli değildi. Doğumunun üzerinden kısa bir süre geçtiğinde evlendiler, fakat birbirleriyle değil, farklı insanlarla. Beş yaşına geldiğinde Leonardo, anne Katerina'nın evinden biyolojik babasının yanına taşındı. Bir okula kaydolabilmesi için şarttı bu.

ANNESİ KÖYLÜ DEĞİL KÖLEYDİ

Dünya tarihinin ilk psikoanalitik biyografisini Leonardo da Vinci hakkında yazan Sigmund Freud bu erken çocukluk tecrübesinin hem yıkıcı hem de dâhi kılıcı etkisine değinir. Freud'un bildiği kadarıyla Leonardo'nun öz annesi Floransalı bir köy kızıydı. Annesinden ayrılmak ve babasının daha sonra yapacağı iki evli

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde