Coşkun, kime çeki düzen verecek?

Coşkun, kime çeki düzen verecek?

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, büyük mağazaları desteklediklerini, ancak sektöre çekidüzen vermeye çalıştıklarını söyledi.

Coşkun, kime çeki düzen verecek?
16px
24px
13.12.2006 23:42
ABONE OLgoogle

Kipa ve Tesco ortaklığının 3. yıldönümü nedeniyle, İzmir Hilton Oteli'nde düzenlenen kutlama törenine katılan Coşkun yaptığı konuşmada, hükümetin büyük mağazalara karşı olmadığını söyledi.

Medyada zaman zaman bu yönde yorumlara yer verildiğini kaydeden Coşkun, amaçlarının çarpık yapılaşmayı önlemek olduğunu dile getirdi. Şehirlerin imar planlarının olmaması nedeniyle, yıllardır herkesin istediği yerde büyük mağaza kurduğunu ve esnafı mağdur edecek yapılanmaların meydana geldiğini ifade eden Coşkun, şunları kaydetti:

''Anayasa'nın 173. maddesi esnaf ve sanatkarın korunmasını emreder. Büyük mağazalar ülkemize çok şey kazandırdı. Vatandaş bayram havasında gidiyor, alırken güvenle alıyor. Ambalaj, servis, hizmet kalitesi güzel. Yapılan alışveriş kayıtlı ekonomi içinde. Tüketici haklarına riayet ediliyor. Klasik alışverişte ise müşteri malını iade etmek istediğinde dayak yemediği kalıyor. Bu mağazalar, ülkemin ürünlerini ihraç ediyor, istihdam sağlıyor ve tüccarımı ve esnafımı da rekabet yoluyla eğitiyor. Biz bu sektöre çekidüzen vermek istiyoruz. Bakıyorsunuz (Giyim eşyasında yüzde 70 indirim, 10 ay taksit, 0 faiz) diyor. Ben de sanayinin içinden geldim. Böyle bir şey olmaz. Belli ki halk aldatılıyor. Ne aldanan ne aldatan olacağız. Bu anlayışı getirmek istiyoruz. Büyük mağazaları biz de destekliyoruz, yeter ki yerinde kurulsun ve ülkeye hizmet etsin.''

Bakan Coşkun, gazetecilerin sorusu üzerine, büyük mağazalara ilişkin yasal düzenlemenin hal yasası ile birlikte ele alınarak, 2007 yılında çıkarılacağını söyledi. Coşkun, yeni yasayla indirimlerde düzenleme yapılacağını da belirterek marketlerin çalışma saatlerinin valilik tarafından belirleneceğini söyledi. Törende 2001 yılında yapılan ortaklıkla kuruluşun Türkiye CEO'su görevine getirilen Steve Hammett, görevini Simon King'e devretti. Steve Hammett, 3 yıl önce yapılan protokole göre, bugün itibarıyla Kipa'nın tüm A tipi hisselerinin Tesco'ya geçtiğini, yönetim kurulunda Kipa hisselerini temsil eden Şinasi Ertan, Necdet Yorgancıoğlu ve Muharrem Hilmi Kayhan'ın yerine gelecek günlerde Tesco tarafından yeni üyelerin atanacağını söyledi.

3 YILLIK GELİŞİM

Geçen 3 yılda Türkiye'de tahmin edilemeyecek ölçüde başarılı bir dönem geçirdiğini, görevi aldığında 5 olan hipermarket sayısının 13'e, 500 olan çalışan sayısının 4 bin 500'e, haftada 200 bin olan müşteri sayısının 500 bine ulaştığını belirten Hammett, gelecek yıl Ankara'da da hipermarket açmayı planladıklarını dile getirdi. Her yıl 100 milyon sterlin yatırım yaptıklarını, 2007'de bu miktarı 150 milyon sterline çıkaracaklarını da kaydeden Hammett, yeni iş yılında en az 8 hipermarket daha açarak çalışan sayısını 10 bine çıkarabileceklerini bildirdi.

Hammett, Türk parekende mağazacılık sektörünün heyecan verici bir gelişim sağladığını, sektörde bu dinamizme ayak uyduramayan oyuncuların başarısız olacağını söyledi. Türkiye ekonomisinin önceki 2 yıla göre 2006'de daha kötü bir seyir izlediğini, büyüme rakamları ve enflasyon oranlarının da bunu gösterdiğini savunan Hammett, ''Bahar aylarında görüldüğü gibi küçük krizler bir sorun yaratmaz. Temellerin daha sağlam olduğunu görüyoruz, bu bize gelecek için güven veriyor'' dedi. Görevi devralan Simon King ise Tesco'nun en hızlı büyüdüğü ülkede görev almanın kendisini heyecanlandırdığını ve mutlu ettiğini belirtti.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde