Coker: Amerika İran'la savaşmayı göze alamaz

Coker: Amerika İran'la savaşmayı göze alamaz

London School of Economics Uluslararası İlişkiler Profesörü Christopher Coker, Amerika'nın İran'la savaşmayı göze alamayacağını belirterek, savaş durumunda Çin ve Rusya'nın İran'dan yana tavır alacağını öne sürdü.

Coker: Amerika İran'la savaşmayı göze alamaz
16px
24px
06.04.2006 15:19
ABONE OLgoogle
Profesör Coker, 'İran, Irak değil. Eğer bir saldırı olursa İran'ın buna cevabı çok ciddi olur" dedi.

Christopher Coker, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD)-Boğaziçi Üniversitesi Dış Politika Forumu'nun ev sahipliğinde 'Irak'ta Direniş: Kültürel Perspektiften Güvenlik Problemleri' konulu bir konferans verdi.

Profesör Coker, ekonomik sistem ve yönetim sisteminin sağlıklı olmasında kültürün çok önemli rolü olduğunu ifade ederek, Irak'ta demokrasinin yerleşmesinde bu unsurun gözardı edildiğini belirtti.

Amerika ve İngiltere'nin Irak'a girerek büyük risk aldığına dikkat çeken Christopher Coker, "Saddam zamanında diktatörlük vardı ancak bu kadar cinayet işlenmiyordu" dedi. Amerika'nın Irak'ta neyle, niçin savaştığını bilmediğini savunan Christopher Coker, Fransa'nın Cezair'de yaptığı hataları Amerika'nın Irak'ta tekrarladığına işaret etti. Coker, Bugün Irak'ın en büyük sıkıntısının yönetim sorunu olduğunu da sözlerine ekledi.

Coker, İran'ın Irak olmadığını, bir saldırı halinde İran'ın yanıtının çok ciddi olacağını kaydederek, Amerika'nın İran'la savaşmayı göze alamayacağını ifade etti. Şimdi savaşın etik kurallarının olmadığını savunan Coker, Irak ve ABD'nin birbirine düşman olduğunu belirterek, 'İran, Irak değil. Eğer bir saldırı olursa İran'ın buna cevabı çok ciddi olur. Onların intihar bombaları var' diye konuştu.

İstanbul/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde