Çinliler limanları yakın takibe aldı

Çinliler limanları yakın takibe aldı

Çinliler, Avrupa'dan boş dönen konteynerları doldurmak için limanları takibe aldı.

Çinliler limanları yakın takibe aldı
16px
24px
14.03.2007 14:32
ABONE OLgoogle

ANTMARİN Yönetim Kurulu Başkanı ve Antalya Limanı ortaklarından Hasan Akıncıoğlu, Çin'den Avrupa'ya gönderilen konteynerlerin yüzde 70'inin boş gittiğini belirterek, Türk ihracatçılarının bunu iyi değerlendirmeleri gerektiğini söyledi.

Antalya Sanayici ve İş Adamları Derneği'nin toplantısına konuşmacı olarak katılan Hasan Akıncıoğlu, liman faaliyetleri ve yatırımları hakkında bilgi verdi. Antalya Limanı'nı satın aldıktan sonra, önemli yatırımlara başladıklarını belirten Akıncıoğlu, konteyner taşımacılığında önemli artışlar yaşandığını söyledi. Dünya ekonomisinde söz sahibi olmaya başlayan Çin'den Avrupa'ya gönderilen konteynerlerin yüzde 70'inin boş döndüğünü anlatan Akıncıoğlu, Türk ihracatçısı ve yatırımcısının bunu çok iyi değerlendirmesi gerektiğini vurguladı.

Akıncıoğlu, şunları söyledi: ''Çin, Akdeniz ve Avrupa'ya milyonlarca dolu konteyner sevkıyatı yapıyor. Bunların geri dönüşünde ise sıkıntı yaşanıyor. Bu konteynerlerin yüzde 70'i Çin'e boş dönüyor.

Bu nedenle, konteyner dönüşlerinde çok düşük navlun talep ediyorlar. Biz bu ticaretin olması için gayret etmiyoruz. Çinliler Türkiye'ye geliyor. Madencilerle, çeşitli ihracatçılarla görüşüyorlar. Ama bizim gayretimiz yok. Çinliler hareket yaratıyor. Çinliler ülkelerine boş giden konteynerleri doldurmak için limana gelip taşıma fiyatlarını takip ediyorlar.'' Antalya Limanı'ndan dünyanın dört bir yanına yük gönderme fırsatı olduğunu dile getiren Akıncıoğlu, ''Konteyner, Türk ihracatçısına, yatırımcısına büyük ufuklar açacaktır. Mermercilerimiz, krom ihracatçılarımız ile diğer müteşebbislerimiz, bunları çok iyi değerlendirmelidir'' dedi.

''KONTEYNER YÜK KAPASİTESİ 60-70 BİNLERE ULAŞACAK''

Antalya Limanı'nda konteyner taşımacılığında önemli gelişmeler olduğunu belirten Akıncıoğlu, 15 bin adet olan konteyner kapasitesinin geçen yıl 30 bine çıktığını bildirdi. Antalya Limanı'nda konteyner taşımacılığında Avrupa'da söz sahibi olan iki büyük firmanın bulunduğunu, buna bir yenisinin daha ekleneceğini anlatan Akıncıoğlu, şöyle devam etti:

''Antalya Limanı'nda konteyner yük kapasitesi 60-70 bine ulaşacak. Antalyalı sanayici, bölge limanını daha keşfedemedi. Antalya Limanı, bölge yatırımcısını, iş adamlarının dünyaya açılmasını sağlayacak. Antalyalı müteşebbis, turizm nedeniyle biraz tembelleşmiş. Antalya Limanı'nın tek handikapı ise demiryolunun olmamasıdır. Demiryolu bağlantısı olmayan tek liman. Ancak, İç Anadolu Bölgesinin yükünü bölgeye çekebilmek için cezbedici çalışmalarımız olacak. Konteyner şirketleri arttıkça, navlun fiyatları da düşecektir.''

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde