Çinli yazarlar ve şairler Pera’da buluştu

Çinli yazarlar ve şairler Pera’da buluştu

Çinli yazar ve şairler, Kırmızı Kedi Yayınevi Genel Yayın Yönetmeni Enis Batur’un ev sahipliğinde dün gerçekleşen etkinlikte Kırmızı Kedi Pera’da bir araya geldi.

Çinli yazarlar ve şairler Pera’da buluştu
16px
24px
17.04.2024 01:12Güncelleme: 17.04.2024 01:14
ABONE OLgoogle

Pera’da gerçekleşen etkinlikte yazarlar Ning Ken, Shu Cai, Shi Yifeng, Zang Di ve Wen Zhen, Çin edebiyatının geçmişini ve bugünkü durumunu “Edebiyatta Çeviri ve Karşılıklı Öğrenme” başlığı altında okurlarla paylaştılar. Çinli yazarlar edebiyatın Türkiye ve Çin arasında önemli bir köprü olabileceğini ortak görüş olarak belirttiler. Etkinliğe katılan CHP İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılıç edebiyatın gücünün; Türkiye - Çin kültürel iletişiminin kitleselleşmesine büyük katkılar sağlayacağını belirtti.

ZANG Dİ: “ŞİİRLERİMDE NÂZIM HİKMET’İN ETKİSİ BÜYÜKTÜR.”

Çinli şair Zang Di şiirlerinde Nâzım Hikmet’in etkisinin büyük olduğunu söyledi. Zang Di, Nâzım Hikmet’in özellikle hapishaneden eşine yazdıklarının kendisini çok etkilediğini anlatarak hapishane gibi çok zor ortamda ortaya koyulan bu eserlerin Nâzım Hikmet’in aşkını ve şiirsel gücünü de gösterdiğini belirtti. Çinli şair Kırmızı Kedi Yayınevi tarafından düzenlenen etkinlikte karşılıklı çevirilerin Türk ve Çin halklarının birbirlerini tanımalarına katkı sağlayacağını dile getirdi.

MOZART’TAN DAHA ŞANSLI ÇİNLİ

Çinli öykü yazarı Shi Yifeng de etkinlikte küçüklüğünde Mozart’ın Türk Marşı’nı dinlediğinde çok etkilendiğini söyleyerek “Mozart çok istediği halde Türkiye’ye gelememişti. Ben Mozart’tan daha şanslıyım İstanbul’a geldim ve burayı gördüm” diye konuştu. Kadın yazar Wen Zhen de Türk kadın yazarların eserlerinin Çince’ye çevrilmesini beklediğini ifade etti. Etkinlikte edebiyatın Türkiye ve Çin arasında önemli bir köprü olabileceğini ortak görüş olarak belirttiler.

patronlardunyasi.com

 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde